Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
23 kwietnia 2018
Chwała Powstańcom Wielkopolskim
Wojciech Owsianowski. Fot. Mateusz Kiszka

Rok 2018 to rok wielkich rocznic narodowych, to 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jedynego w naszych dziejach powstania narodowego uwieńczonego dwoma sukcesami: militarnym, gdyż powstanie okazało się zwycięskie oraz politycznym, gdyż Wielkopolska wywalczyła przyłączenie do Ojczyzny, powstającej po latach niewoli. Niepodległości nikt nam nie podarował, Wielkopolanie niepodległość wywalczyli sami, po 123 latach niewoli w zaborze pruskim. W powstaniu spontaniczny udział wzięły wszystkie warstwy ówczesnego społeczeństwa owładnięte ideą pracy organicznej, uczestniczyli w nim mieszkańcy wszystkich miejscowości, można stwierdzić że powstanie „działo się wszędzie”.

Za Powstanie Wielkopolskie jesteśmy dozgonnie wdzięczni naszym przodkom, którzy ogień tego niepodległościowego zrywu rozniecili w całej Wielkopolsce. Pamięć o Powstaniu żyje do dzisiaj na ziemiach, gdzie przed przeszło tysiącem lat rodziły się początki chrześcijaństwa i państwowości na ziemiach „Skąd Nasz Ród”. Pamięć ta żyje w domach, szkołach, literaturze, nazwach ulic, pomnikach, tablicach, muzeach, cmentarzach, ostatnio - co ciekawe na muralach, licznych uroczystościach okolicznościowych oraz jubileuszowych wystawach.








Taka właśnie wystawa p.t. „Chwała Powstańcom 1918/1919 została otwarta w dniu 12 kwietnia b.r. przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Autorem wystawy jest Paweł Anders, który na 144 zdjęciach prezentuje tablice, pomniki i murale, które powstały w latach 2008-2017 (należy odnotować, że mural na zaproszeniu znajduje się w Lusowie, natomiast największy mural w Wielkopolsce znajduje się w Buku i zdobi ścianę hali sportowej.

Wystawa „Chwała Powstańcom 1918/1919” odwiedzi liczne ośrodki kulturalne w całej Wielkopolsce i obejrzą ją tysiące mieszkańców. Paweł Anders urodzony w 1948 r. jest krajoznawcą, regionalistą, publicystą, autorem wielu przewodników turystycznych, członkiem Wielkopolskiego Klubu Publicystów Krajoznawczych oraz członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego. Za popularyzację tematyki Powstania Wielkopolskiego otrzymał statuetkę „Dobosza Powstania Wielkopolskiego”.

Tekst Wojciech Owsianowski
zdjęcia Mateusz Kiszka