Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
1 maja 2018
Dzien flagi (zaproś dzieci do czytania i słuchania)
Daria Żyto

Droga Pani Prezes Ernestyno, Kochani Przyjaciele w Australii. Zbliża się dzień 2 Maja Dzień Flagi Polski i Święto Konstytucji 3 Maja. Oficjalnym hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej jest od 26 lutego 1927 roku Mazurek Dąbrowskiego. Został napisany we Włoszech przez Józefa Wybickiego w 1797 roku jako Pieśń Legionów Polskich. Autor melodii opartej na motywach ludowego mazura - do dziś nieznany. Słysząc nasz hymn państwowy wzruszamy się, całym sercem kochamy wtedy Polskę, tęsknimy za Nią jak jesteśmy poza Jej granicami. Ilekroć widzimy : orkiestry grające hymn Polski, wizyty prezydentów i premierów innych krajów, mistrzów sportu - którym przy wręczaniu medalu grają Mazurka - serce raduje się i trudno powstrzymać łzawienie oczu, tak podniosła jest to chwila.

Polak Mały - wideo dla najmłodszych

Takie momenty scalają naród a dzieci i młodzież uczą się szacunku i miłości do Ojczyzny. Konstytucja RP określa art.28 i 4 punkty z opisem jak niżej.

W dniu 2 Maja w Polsce i na świecie Polacy i Polonia ubarwieni biało-czerwonymi kolorami naszej flagi narodowej. Barwy są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi Orzeł Biały ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo z rozwiniętymi skrzydłami i dziobem i szponami złotymi na czerwonym polu. Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej.

Polskie godło, barwy, flaga i hymn oraz znaki Sił Zbrojnych RP symbolizują niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej oraz stanowią o naszej tożsamości narodowej. Używanie tych symboli należy prezentować z powagą i oddawać należną cześć, czym zaświadczamy o naszym szacunku do wspólnego dobra, jakim jest Polska, Tym szacunkiem podkreślamy więzy łączące nas z przodkami - twórcami historii i tradycji naszego Narodu, Państwa i Wojska Polskiego.

Od 22 grudnia 1990 r.wizerunki Orła Białego, umieszczone są na pieczęciach i Chorągwi Rzeczypospolitej będących insygniami władzy prezydenckiej, powróciły do Ojczyzny, przywiezione przez ostatniego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Wychodźstwie - Ryszarda Kaczorowskiego. Taką wolę wyraziła ogromna liczba emigrantów naszych rodaków - którzy w czasach komunistycznych w PRL przymusowo musieli emigrować z Polski. Ich miłość do Ojczyzny właśnie w tym akcie wyrażała kontynuowane przez nich dzieło podtrzymania należnego bytu państwa polskiego na uchodźctwie i zostało przekazane w ręce pokolenia młodych Polaków, żyjących już w niepodległej i wolnej Polsce od 1989 roku.

Konstytucja 3 Maja.Święto przypomina nam wysiłki patriotów, którzy podjęli się trudnego zadania reformy państwa chylącego się ku upadkowi. Konstytucja 3 Maja 1791 roku dokonywała zasadniczej przemiany przestarzałego ustroju politycznego Rzeczpospolitej. Wprowadziła podział władzy na : ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Uchwalona przez Sejm Czteroletni jako "Ustawa Rządowa". W Rzeczpospolitej nastąpiła wolność wyznania lecz religią panującą pozostał katolicyzm.

W Rzeczpospolitej Obojga Narodów uchwalona Konstytucja 3 Maja 1791r. była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie.

Witaj, dniu trzeciego maja,
Który wolność nam zwiastujesz.
Pierzchła już ciemiężców zgraja.
Polsko, dzisiaj tryumfujesz!
Witaj, Maj! Piękny Maj,
U Polaków błogi raj.

Katechizm Młodego Polaka

Kto ty jesteś? Polak mały.
Jaki znak twój? Orzeł biały.
Gdzie ty mieszkasz? Między swymi.
W jakim kraju? W polskiej ziemi.
Czym ta ziemia? Mą Ojczyzną.
Czym zdobyta? Krwią i blizną.
Czy ją kochasz? Kocham szczerze.
A w co wierzysz? W Polskę wierzę.
Czym ty dla niej? Wdzięczne dziecię.
Coś jej winien? Oddać życie.

Flaga - piosenka patrityczna.Wideo.

Konstytucja 3 Maja

To pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa zasadnicza. Uchwalona 3 Maja 1791 roku podczas obrad Sejmu Czteroletniego. Gruntownie zmieniała system ustrojowy Rzeczypospolitej chylącej się ku upadkowi. Rosja od 1768 roku nie chciała zmian ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów i sprzeciwaiała się przyjęciu konstytucji. Zwolennicy reform przyspieszyli obrady w obawie przed ingerencją Moskwy.

Wykorzystali nieobecność głównych oponentow i stronników carycy Katarzyny II, którzy nie przybyli na sejm a pozostawali na przerwie wielkanocnej w swoich domach. To dało możliwość szybkiego uchwalenia reform w sejmie przytłaczającą wiekszością głosów, co owacyjnie przyjął zebrany tłum mieszczan.

Konstytucja 3 Maja wprowadzała monteskiuszowski podział władzy na : ustawodawczą, wykonawczą, sadowniczą. Ograniczała rozbuchane przywileje prawne i polityczne szlachty. Mieszczanie otrzymali prawa publiczne a szlachta nieposiadająca ziemi pozbawiona została praw politycznych. Wprowadzono dziedziczność tronu w ramach dynastii Wettynów. Zakazano zawiązywania konfederacji, zniesiono liberum veto, ograniczając znaczenie sejmików ziemskich. Nałożono podatki na przedstawicieli szlachty i duchowieństwa. Religia katolicka uznana za panującą ale też zagwarantowano swobodę wyznania.


Konstytucja trwała tylko rok. Rosja zniweczyła jej dorobek wspólnie z członkami konfederacji targowickiej, od tej pory w Polsce mówi się o zdradzie narodu tzw."targowicy". Nie wolno było obchodzić rocznic Konstytucji 3 Maja, zabraniali tego zaborcy.

Święto to przywrócono w II Rzeczypospolitej. Hitlerowscy okupanci w okresie II wojny światowej, poplecznicy ZSRR w naszym kraju czynnie walczyli z patriotami, tymi co chcieli upamiętnić dzieło uzdrowienia ustroju Rzeczypospolitej podjętym na Sejmie Czteroletnim. W 1990 roku święto to zostało przywrócone.

Przesyłam Wam Wszystkim serdeczne pozdrowienia z Polski i życzę radowania się w tych dniach, tak bardzo świątecznych dla Polski i dla Was kochających swoją Ojczyznę. W dniu 2 Maja 2018r. nasz Polski Klub Patriotyczny Stargard organizuje "Biesiadę Narodową" ze śpiewem pieśni patriotycznych, będzie występ Kwartetu Muzyków ze Szczecina w strojach historycznych i poczęstunek dla przybyłych do Domu Kultury Kolejarza.

Daria Żyto
wasza korespondentka ze Stargardu