Marszałek Polski, Wielki Wódz zmarł 12 maja 1935 roku w Warszawie w wieku 68 lat. Uroczystości pogrzebowe trwały od 13-18 maja 1935 roku. Trumna z Naczelnikiem Państwa wyruszyła z Warszawy 17 maja 1935, dotarła do Krakowa 18 maja 1935 roku. Niezliczone tłumy na trasie przejazdu pociągu wiozącego Marszałka do miejsca wiecznego spoczynku. Przy Dworcu Kolejowym w Krakowie ponad 100 tysięcy ludzi, kondukt dotarł do Kościoła Mariackiego, tam została odprawiona msza święta przez Arcybiskupa kardynała Sapiehę.
Dzwonnicy uruchomili Dzwon Zygmunta na Wawelu, gdy trwała msza i potem drugi raz, kiedy kondukt żałobny zbliżał się na Wawel. Podano informację, że 250 tysięcy ludzi uczestniczyło w ostatniej drodze Naczelnika. Został pochowany w Krypcie św. Leonarda w podziemiach zamku wawelskiego. Kardynał Sapieha 22/23 czerwca 1937 przeniósł trumnę z ciałem Józefa Piłsudskiego do Krypty Srebrnych Dzwonów. Wywołało to szereg protestów wśród przeciwników Naczelnika, obawiano się okazywania braku szacunku dla zmarłego, straż wawelska pilnowała porządku.
Naczelnik Państwa Józef Piłsudski - od 05 grudnia 2017 roku obchodzimy 150 rocznicę Jego Urodzin.
W 2018 roku w Polsce i na świecie obchodzimy 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
Józef Piłsudski urodził się 05 grudnia 1867 roku w Żułowie na Litwie (II Rzeczypospolita Polska).
W czasach totalitarnych trumna stała w wąskiej krypcie, widoczna była przez pręty metalowej kraty zamkniętej na kłódkę, nie można było oddawać czci Wodzowi. Mimo tych utrudnień zawsze przy trumnie z Naczelnikiem stały świeże kwiaty, a przy kracie paląca się świeczka. Byli odważni, żeby tam wejść i postawić kwiaty.
Moja Ukochana Babcia uczestniczyła 18 maja 1935 roku w pogrzebie Józefa Piłsudskiego. Ze szczegółami opowiedziała mi o całym przebiegu uroczystości żałobnych. Kasztanka Wodza szła w kondukcie okryta czarnym kirem. Ludzie płakali, na trasie pogrzebu ogrom kwiatów rzucanych na lawetę z trumną Wodza - któremu zawdzięczamy niepodległość po 123 latach zaborów.
Sprzedawano w Krakowie małe kosmetyczki wykonane z cienkiego drutu jako portmonetki z 10 złotówką w kolorze srebrnym z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.
Druga taka ceremonia pogrzebowa w dziejach Historii Polski odbyła się 18 kwietnia 2010 roku w Krakowie. Po 75 latach od pogrzebu Józefa Piłsudskiego uczestniczyłam z ogromem ludzi w pogrzebie pary prezydenckiej RP śp. Lecha i Marii Kaczyńskich - tragicznie zmarłych 10 kwietnia 2010 pod Smoleńskiem w Rosji. Harcerze rozdawali książeczki z wizerunkiem pary prezydenckiej, w rogu zdjęcia czarna wstęga żałobna. Przygotowano spory wydruk tej książeczki przed pogrzebem. Posiadam książeczkę i widzę, że wielu prezydentów i przedstawicieli państw co zgłosili swój udział w pogrzebie prezydenta Polski - niestety z różnych przyczyn nie przyjechali Go pożegnać.
Józef Piłsudski mówił: " Jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy, żeśmy wychowali wśród siebie Polaków różnych gatunków."
Daria Żyto korespondentka z Polski
Filmoteka Narodowa. Pogrzeb Józefa Piłsudskiego 1935.Wideo 33 min.
Zdjęcia z pogrzebu digitalcollections.nypl.org
|