Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
8 maja 2018
Od czasów Chrobrego nasz regiment
3 Maja w Kołobrzegu (III)

W dniu 3 maja 2018 r. Muzeum "Patria Colbergiensis" z Kołobrzegu zorganizowało uroczystość 3-majową w Lesie Kołobrzeskim, przy pomniku upamiętniającym pobyt w 1807 r. wojsk polskich, dowodzonych przez księcia Antoniego Pawła Sułkowskiego (1785-1836) z Rydzyny w Wielkopolsce. Żołnierze polscy dowodzeni przez księcia, wspólnie z żołnierzami napoleońskimi toczyli wówczas walki o Kolberg, żołnierzom polskim przypadły walki o Wilczy Szaniec. Walki te trwały od 7 maja do 9 lipca 1807 r. Po zawarciu pokoju francusko-pruskiego, co odbyło się w Tylży, oblężenie pruskiego Kolberga zostało zakończone.

Wcześniej w dniu 3 maja 1807 r. kapelan wojsk polskich ksiądz Ignacy Przybylski, „wybitny polski ksiądz i pedagog na trudne czasy”, zorganizował po raz pierwszy na Pomorzu i w Kołobrzegu uroczystości rocznicowe Konstytucji 3 Maja i wydał wielce patriotyczną odezwę do polskich żołnierzy w której między innymi czytamy:

„Żołnierze polscy! Pod Kolbergiem obozujemy. Od czasów Chrobrego nasz regiment na łonie województw Gnieźnieńskiego i Poznańskiego utworzony, pierwszy chorągwie wojskowe polskie na Pomorzu rozwija. Dzień 3 maja na pobrzeżu Morza Bałtyckiego, a co większa pod murami Kolberga obchodzimy. Dzień dzisiejszy dla nas wszystkich jest ważnym. Tron dziedziczny, zbliżenie mieszkańców Polski do siebie i wolność rozumna, są dziełem sławnej konstytucji. Dzień 3 maja był dla nas pierwszy sławy i zguby. Skoro naród pokazał, iż zrzeka się bezrządu, który go od czasów Ludwika Węgierskiego w oczach oświeconej Europy poniżał, samodzierżcy pograniczni, natychmiast nas niezgodnych, a zatem niedołężnych pochłonęły....

... Gniliśmy przeszło lat dwanaście w zgubnej spokojności, oprócz cząstki walecznej prawych synów Ojczyzny, którzy pod chorągwiami francuskimi zgromadzeni, sławę, język i imię narodu w obcych częściach ziemi swą odwagą, pod przewodnictwem Dąbrowskiego utrzymać umieli. Napoleon Wielki kajdany tyranii swym orężem pokruszył. Dzięki nieskończone niech będą Opatrzności Najwyższej, że tego nadzwyczajnego bohatera na poprawę i uszczęśliwienie świata zesłać raczyła. Z jego łaski jesteśmy znowu Polakami. Wy, żołnierze regimentu pierwszego, szczególnie dowodzicie, że Polak w Europie istnieć powinien”.

Pracownicy i entuzjaści działalności Muzeum Patria Colbergiensis, zgromadzeni przy Głazie Pamięci żołnierzy księcia Antoniego Pawła Sułkowskiego, w 211. rocznicę ich pobytu w Kołobrzegu, mogli po raz drugi w historii, wysłuchać odezwy zasłużonego i bohaterskiego kapelana księdza Ignacego Przybylskiego. Chciałoby się także powiedzieć, że „drzewa rosnące w tym lesie po raz drugi pokłoniły się bohaterskim żołnierzom, którzy dawno przed laty przybyli po raz pierwszy od czasów Bolesława Chrobrego nad polski Bałtyk”.

Obecni wysłuchali także pieśni żołnierzy Sułkowskiego p.t. „Posterunek zapomniany”, skomponowanej przez Krzysztofa Matejczyka. Biesiadą przy ognisku oraz wieloma gawędami zakończyła się uroczystość 3-majowa w Lesie Kołobrzeskim. Ja tam wszędzie byłem, dużo słyszałem, a co widziałem i zapamiętałem, to napisałem.

Tekst Wojciech Owsianowski
zdjęcia Robert Maziarz