Pierwsza niedziela maja to tradycyjnie dla całej melbourneńskiej Polonii dzień świętowania polskiego narodowego święta rocznicy Konstytucji 3 Majowej. W tym roku była to 227 rocznica uchwalenia tego dokumentu. Ten rok jest szczególny – bo to rok stulecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.
Ta uroczystość tradycyjnie odbywa się w Sanktuarium Maryjnym w Essendon i rozpoczyna się Mszą Świętą za Ojczyznę. Za gościnę i odprawienie Mszy Świętej dziękuję Rektorowi Polskiej Misji Katolickiej w Australii i Nowej Zelandii Ks Wiesławowi Słowikowi OAM.
Uroczystość uświetniają :sztandar Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Koła w Melbourne i Hufca Podhale Związku Harcerstwa Polskiego w Melbourne. W tym roku mieliśmy niespodziankę, bo uroczystość uświetnili goście z Polski, Z-ca Prezesa IPN Jan Baster, Dyrektor Biura Informatyki Dr Rafał Leskiewicz i Agnieszka Jędrzak – kierownik Samodzielnej Sekcji Kontaktów Międzynarodowych . Serdecznie dziękuję za tegoroczny udział w uroczystościach przedstawicielom organizacji polonijnych z Prezesem Federacji Marianem Pawlikiem na czele, Prezesowi SPK Stefanem Czauderną, członkom Prezydium Federacji Irenie Janus-Olchowik i Romanowi Sawko. Dziękuję zespołowi Polonez ( średni i mały), Towarzystwu im. Fryderyka Chopina, zuchom i skrzatom, zuchom, harcerzom i instruktorom Hufca Podhale oraz polskim szkołom sobotnim : Szkole im Mikołaja Kopernika w St. Albans, Szkole im Marii Konopnickiej z Essendon i Szkole im Tadeusza Kościuszko z South Melbourne. Dziękuję koordynatorom, nauczycielom, choreografom, druhnom i druhom gromad skrzatów i zuchów oraz instruktorom harcerskim.
Scena pięknie udekorowana -tekst Konstytucji 3 Maja i ogromne godło Polski – biały orzeł na czerwonym tle na scenie – to motywy przewodnie dekoracji Akademii. Nagłośnienie i oświetlenie profesjonalne – dziękuję wszytkim, którzy pomagali – całej obsłudze technicznej.
Koncert rozpoczął Tańcami Kurpiowskimi mały Polonez.
Tegoroczną Akademię poprowadziła tradycyjnie Pani Monika Krajewski – koordynator Szkoły im.T.Kościuszki z Suoth Melbourne. Gości powitał Prezes Federacji Marian Pawlik OAM.
Po czym uczniowie ze Szkoły im M.Kopermika w St Albans przedstawiły program pt ”Lekcja geografii w polskiej szkole”. Był to program pełen humorystycznych wierszy, ale również wiele było pouczających treści w tym słowno-muzycznym montażu.
Następnie na scenie zagościł Hufiec ZHP Podhale, miło było widziec najmłodsze skrzaty, zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów. Mówili o swojej pracy w ciągu roku i śpiewali harcerskie i patriotyczne pieśni. Piękny i wzruszający występ.
Po Hufcu harcerskim wystąpiła nasza najmłodsza nauczycielka – Klara Rawdanowicz ze Szkoły im M.Konopnickiej z Essendon- Klara zagrała Walc op 64 nr 2 Fryderyka Chopina.
Następnie na scenę wmaszerowała w rytmach Marszu I Brygady Szkoła im M.Konopnickiej. Przedstawili oni program Kto Ty jesteś ? Polak mały. Jak co roku mali artyści popisywali się i słowem i muzyką. Program przygotowywali pod dyrekcją Haliny Puszkar.
Po czym na scenie powitaliśmy Dr Rafała Leskiewicza, który przedstawił prezentację „Ojcowie Niepodległości” z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Prezentacja multimedialna o sześciu wybitnych postaciach dwudziestolecia międzywojennego: Marszałku Józefie Piłsudskim, narodowym demokracie Romanie Dmowskim, premierze Janie Ignacym Paderewskim, twórcy ruchu ludowego Wincentym witosie, wieloletnim działaczu socjalistycznym Ignacym Daszyńskim i przywódcy Chrześcijańskiej Demokracji Wojciechu Korfantym.
Wszyscy z zaciekawieniem słuchali i oglądali prezentację i podziękowali Panu Rafałowi dużymi brawami.
Następnie na scenie zagościli pianiści i muzycy z Towarzystwa im F.Chopina z szefową Ireną Janus-Olchowik . Victoria i Emily Chapman zagrały na cztery ręce utwór Ignacego Paderewskiego Menuet Pożegnanie Ojczyzny. Po czym dołączył do nich Alexander Chapman i Irena Janus-Olchowik i wykonana została wiązanka polskich melodii na cztery instrumenty. Ogromne brawa – pięknie grali.
Następni wykonawcy to Trinh Nha i Vinh Nguyen – wykonali Mazurkę 1 Ignacego Paderewskiego w arranżacji Moszkowskiego Op 55, oraz zagrali na instrumentach smyczkowych i fortepianie wraz z I.Janus-Olchowik polskie melodie folkowe w arranzcji I.Janus-Olchowik.
Dziękuje wykonawcom za pięknie dobrane do tematyki Akademii utwory Paderewskiego.
Kolejny punkt programu to Krakowiak i Polka – taniece zatańczone przez artystów ze średniego Poloneza. Cała scena zawirowała. Dziękujemy Polonezowi z instruktorkami oraz dyrektor Basi Czach za choreografię.
I po tańcu na scenę wyszła koordynatorka Działu Szkolnego Federacji zapraszając gości honorowych i wszystkich uczestników akademii do wspólnego śpiewu – Mazurka 3 Maja.
Jak wcześniej emocjonalnie podsumowała Pani Irena Janus Olchowik, że możemy być dumni z młodziezy naszej, ze polskość w Melbourne nie zaginie, że jest wspaniała patriotyczna atmosfera – tak jest w rzeczywiście.
Uroczystośc zakończyliśmy odspiewaniem hymnu polskiego i wszycy uczesnicy otrzymali przywiezione z Polski przez naszych gości z IPN - upamiątkowe breloczki i zakładki z Ojcami niepodległości na pamiątkę.
Tak więc zakończyliśmy tegoroczną akademię nadzieją , że spotkamy się w roku przyszłym na następnej akademii, na którą już dzisiaj serdecznie zapraszamy. Zakończę sprawozdanie cytatem Paderewskiego...
"Żaden z narodów na świecie nie może się poszczycić takim jak nasz bogactwem uczuc i nastrojów (...) Może w tym tkwi czar nasz ujmujący, a może też to i wada wielka!" Mowa wygłoszona przez Paderewskiego z okazji Roku Chopinowskiego 1910.
Bożena Iwanowska
|