Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
2 czerwca 2018
Wolność kocham i rozumiem
Wojciech Owsianowski

Hrabina Izabela Działyńska

Amfora. Jeden z eksponatów
Wojciech Owsianowski relacjonuje z Poznania. "Wolność kocham i rozumiem 1918-2018. Życie sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej. "Wolność Kocham i Rozumiem 1918-2018" to tytuł katalogu opisującego wiele wydarzeń artystycznych, przygotowanych przez Muzeum Narodowe w Poznaniu z okazji jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Muzeum wraz z jego Galeriami (4), Gabinetami (2) i Oddziałami (7), przy udziale wielu Osób oraz Instytucji współpracujących, organizuje dużo wystaw i spotkań muzealnych z historią, sztuką, tradycją, miastem i ludźmi, ukazującymi etos Poznaniaka, Wielkopolanina, Polaka i Europejczyka. Uczestnicy spotkań świętują 100-lecie Odzyskania Niepodległości wspólnie, aktywnie i radośnie w otoczeniu dzieł sztuki, skarbów naszej kultury narodowej.

Warto zaznaczyć, że wiele tych skarbów przepadło bezpowrotnie w czasach zaborów oraz działań I i II wojny światowej. Wcześniej 18 marca bieżącego roku Puls Polonii prezentował z tego samego cyklu wystawę p.t. „Z BLISKA I Z DALEKA – KATEDRA POZNAŃSKA NA DAWNYCH WIDOKACH”.

„Życie Sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej” to wystawa ukazująca jej pasję kolekcjonerską i działalność muzealną w ramach obchodów jubileuszu 125-lecia ustanowienia Ordynacji Książąt Czartoryskich w Gołuchowie.

W Statucie Ordynacji, który obowiązywał w latach 1893-1939 r. czytamy m.in. „… Na zamku w Gołuchowie w powiecie pleszewskim umieściłam zbiór dzieł sztuki różnego rodzaju, który zbierałam w długim lat szeregu. Życzeniem jest moim, aby te dzieła sztuki się nie rozproszyły i aby zbiór ten zachował się pełny i cały po wieczne czasy. Spodziewam się, że zbiór powyższy ogółowi pożytek przyniesie, wywołując i podnosząc upodobania do sztuki i zmysł piękna, oglądanie tych zbiorów ma być dostępne dla każdego, pragnącego znaleźć tam źródło pomocnicze do badań naukowych i w zakresie sztuki…”.


Widok Zamku w Gołuchowie od strony północnej


Portret Jana Działyńskiego


Bal w Hotel Lambert w Paryżu

Obecnie Muzeum Narodowe w Poznaniu jest sukcesorem wielkiego dzieła Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej (1830-1899). Jej działalność w Gołuchowie wspierał hrabia Jan Działyński(1829-1880), za którego wyszła za mąż w 1857 r. Zamek w Gołuchowie Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu jest jednym z najpiękniejszych polskich zabytków, chętnie odwiedzanym nie tylko ze względu na walory architektoniczne, ale również z powodu wyśmienitej kolekcji dzieł sztuki w jego wnętrzach. Celem wystawy jubileuszowej jest przedstawienie części kolekcji zgromadzonej przez Izabelę z Czartoryskich Działyńską na zamku w Gołuchowie, jednej z najwybitniejszych kolekcjonerek na ziemiach polskich.

Zgromadziła ona kolekcję dorównującą rangą największym zbiorom europejskim, prezentowanym w ówczesnych muzeach publicznych i kolekcjach prywatnych we Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii, że wspomnę tutaj słynne wazy gołuchowskie. Więcej patrz: publikacja Ordynacja gołuchowska Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej (1830-1899), autor Danuta Marek, Wyd. Muzeum Narodowe, Poznań 2015.






W dniu 27 kwietnia 2018 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu została otwarta wystawa prezentująca część dawnej kolekcji gołuchowskiej, na którą złożyło się 300 zabytków z Muzeów Narodowych w Poznaniu, Warszawie, Krakowie oraz z Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, ukazujących różnorodność zbioru, a więc zabytki archeologiczne z czasów antycznych ze słynnymi wazami greckimi, dzieła średniowieczne, a także emalie, rzeźby drewniane, malarstwo, grafikę oraz sztukę użytkową. Dramatyczne losy kolekcji podczas II wojny światowej skutkowały rozproszeniem dzieł. Wiele cennych zabytków zaginęło, część została odnaleziona w muzeach lub kolekcjach prywatnych i w ostatnich latach powróciła do Polski, a wiele innych traktowane są jako straty wojenne, więcej www.mnp.art.pl.

Wystawę przygotowali: Inga Głuszek i Paulina Vogt-Wawrzyniak (kuratorki) oraz Rafał Górczyński (aranżacja plastyczna). Tłumy gości przybyłych na otwarcie wystawy powitał dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu prof. dr Wojciech Suchocki, który przy tej okazji pożegnał i podziękował Danucie Marek – dyrektorowi Muzeum Zamek w Gołuchowie za wieloletnią pracę.

Tekst Wojciech Owsianowski
zdjęcia oraz informacje Aleksandra Sobocińska – rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu