Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
19 czerwca 2018
Jubileusz Archidiecezji Poznańskiej
Wojciech Owsianowski

Na początku chrześcijaństwa i państwowości polskiej w 968 r., dwa lata po chrzcie księcia Mieszka I w kronice czeskiej „ANNALES BOHEMICI” zapisano: „POLONIA CEPIT HABERE EPISCOPUM – Polska zaczęła mieć biskupa”. Pierwszego biskupa poznańskiego Jordana ustanowił Papież Jan XIII, a biskupstwo poznańskie obejmowało w latach 968-1000 cały obszar ówczesnej Polski i było zależne bezpośrednio od Stolicy Apostolskiej. Z tej racji uroczystości jubileuszowe noszą nazwę: 968 – 2018, 1050 LAT PIERWSZEGO BISKUPSTWA W POLSCE, POZNAŃ. CHRYSTUS I MY.

Najlepszy znawca średniowiecznych kronik i dokumentów prof. dr Tomasz Jasiński z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu twierdzi, że prawdopodobnie Jordan mógł być mnichem benedyktyńskim, pochodzącym z Dalmacji, której mieszkańcy używali języka łacińskiego i słowiańskiego, mógł on przybyć do kraju Polan jako misjonarz w orszaku księżniczki Dąbrówki z Czech i, że to on w 966 r. ochrzcił księcia Mieszka I.

Biskup Jordan, jak z kolei twierdzi inny wybitny historyk ks. prof. Józef Nowacki, „był dobrym pasterzem, chrzcił naszych przodków, nauczał wiary, organizował życie kościelne, rozpoczął budowę pierwszej katedry w Polsce, nazywanej często katedrą biskupa Jordana”. Jej pozostałości zachowały się do dzisiaj i znajdują się w podziemiach i ścianach katedry współczesnej p.w. św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.

Biskup Jordan zmarł prawdopodobnie w 984 r., jego postać i dokonania przypominają: płyta z brązu w posadzce nawy głównej, dzieło Wacława Sampa z Gdańska z 2000 r., kamienna rzeźba na zewnątrz katedry, na dachu Kaplicy Królów Polskich (Złota Kaplica), dzieło Wacława Woźniaka z 1976 r. oraz Most Biskupa Jordana nad rzeką Cybiną od 2007 r., łączący Ostrów Tumski z dzielnicą Śródka.

Z okazji Centralnych Obchodów Jubileuszu, które odbywają się w dniach 22 do 24 czerwca 2018 r. na wyspie Ostrów Tumski w Katedrze Poznańskiej, Poczta Polska wydała znaczek pocztowy, upamiętniający Jubileusz 1050 Lat Pierwszego Biskupstwa w Polsce oraz Biskupa Jordana wraz z okolicznościową kopertą – całostką z datownikiem pierwszego dnia obiegu 22 czerwca 2018 r. Autorem projektu jest Andrzej Gosik, wartość A na znaczku czyli 2.60 zł., (opłata listu zwykłego), nakład 105000 egzemplarzy, technika druku rotograwiura, papier fluorescencyjny, arkusz liczy 35 znaczków. Postać bp Jordana na znaczku wg akwareli Andrzeja Gosika.

Tekst Wojciech Owsianowski
zdjęcia Poczta Polska współpraca Honorata Kuraszkiewicz, Anna Plewa-Śróda