Polska – moja Ojczyzna to dla mnie godło, czyli biały orzeł na czerwonym tle, flaga biało-czerwona, hymn narodowy „Jeszcze Polska nie zginęła” oraz inne hymny, takie jak: Bogurodzica, My chcemy Boga i Rota, a także język polski, najpiękniejszy język na świecie. Polska – moja Ojczyzna to także groby moich przodków oraz dom rodzinny i dzieje Polski od jej chrztu w 966 r. poczynając, na czasach współczesnych i dalej jak długo Pan Bóg pozwoli kończąc. Polska – moja Ojczyzna to także moi rodzice – Matka, która dała mi życie i uczyła pacierza oraz pieśni religijnych i patriotycznych oraz Ojciec, który wpajał mi umiłowanie do nauki i pracy oraz uczył szacunku dla otoczenia, za co im jestem wdzięczny i szczerze dziękuję.
Pojęcie i znaczenie słowa Ojczyzna omawiają encyklopedie oraz słowniki języka polskiego. Księga Cytatów z Polskiej Literatury Pięknej, wydana przez PIW, Warszawa 1975, słowo Ojczyzna przywołuje i cytuje 260 razy. Słowo Ojczyzna w pieśniach, literaturze i wspomnieniach przywoływane jest setki razy. Ilu Polaków w kraju i na emigracji tyle różnego rodzaju opinii, westchnień i odniesień, niekiedy gorzkich dotyczących Ojczyzny, lecz pamiętajmy o tym „Polska matką naszą - nie wolno mówić o matce źle”. Przywołane słowa to jedna z pięciu „Prawd Polaków” ogłoszona w dniu 6 marca 1938 r. przez Kongres Polaków w Niemczech.
O ciągłości dziejów Polski zawsze stanowiły kultura i pamięć historyczna, a te od dawna pielęgnuje i przypomina Poczta Polska w emisjach znaczków pocztowych. W 2018 r. tj. w jubileuszu 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ do obiegu w ostatnim czasie został wprowadzony kolejny znaczek p.t. „Polska Moja Ojczyzna”, który z prawdziwą satysfakcją, radością i przyjemnością prezentujemy Czytelnikom Pulsu Polonii. Autorem projektu jest Bożydar Grozdew, wartość A, czyli 2,60 zł (opłata listu zwykłego), nakład dziesięć milionów sztuk, technika druku rotograwiura, papier fluorescencyjny, arkusz sprzedażny sto znaczków, więcej:
www.filatelistyka.poczta-polska.pl
www.pzfpoznan.pl
Tekst Wojciech Owsianowski współpraca Anna Plewa-Sróda
|