Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
1 lipca 2018
Jubileusz pierwszego Biskupstwa w Polsce
Wojciech Owsianowski - tekst i zdjęcia

Matka Boża w Cudy Wielmożna
W dniach 22-24 czerwca b.r. w Poznaniu odbyły się centralne obchody JUBILEUSZU 1050 LAT PIERWSZEGO BISKUPSTWA W POLSCE. Uroczystości pod nazwą POZNAŃ. CHRYSTUS I MY to wielkie święto Archidiecezji Poznańskiej oraz wielu tysięcy mieszkańców Wielkopolski. Pierwszego biskupa poznańskiego ustanowił Papież Jan XIII, a biskupstwo poznańskie obejmowało w latach 968-1000 cały obszar ówczesnej Polski. Biskup Jordan zapoczątkował poczet biskupów poznańskich z których nieomal wszyscy byli postaciami wybitnymi i zasłużyli się ogromnie w służbie Kościoła i Ojczyzny, zwłaszcza w czasach zaborów i walki o niepodległość Polski. Poczet biskupów zamyka jako 97 abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, piastujący także wysoki i ważny urząd przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W licznych uroczystościach uczestniczyło wielu gości z całego kraju i zagranicy. W przygotowanie wydarzeń włączyły się setki osób, parafii, instytucji, firm, przedsiębiorstw, organizacji społecznych, stowarzyszeń, służb mundurowych oraz służby zdrowia. W dużym skrócie przedstawiam, co działo się w Grodzie Przemysława w tych dniach ważnych dla historii Poznania, Wielkopolski, Polski i Europy. Wszystkim trzem dniom towarzyszyły ciekawe hasła i propozycje modlitewne z zadowoleniem przyjęte przez uczestników uroczystości.

Dzień pierwszy, piątek, 22 czerwca 2018 r. odbywał się pod hasłem: ARCHIDIECEZJA – WIARA I KULTURA i był świętowany z Matką Bożą w Cudy Wielmożną, Panią Poznania z okazji 50 rocznicy koronacji jej obrazu w 1968 r. W godzinach popołudniowych odbyła się procesja obrazu uznanego za cudowny w 1699 r., z Sanktuarium kościoła Ojców Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła do Bazyliki Farnej, gdzie odbyła się uroczysta msza święta i całonocne czuwanie modlitewne.






Mszy świętej przewodniczył abp Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski, który w homilii przypomniał m.in. skromnego zakonnika Tomasza Dybowskiego, który z niewielkim obrazem Matki Bożej wędrował po Poznaniu, zniszczonym wojnami szwedzkimi, aby zdobyć jałmużnę dla licznych biedaków, więcej: www.poznan.franciszkanie.pl. Wcześniej przed południem w Muzeum Archidiecezjalnym odbyła się konferencja prasowa, prowadzona przez rzecznika prasowego Poczty Polskiej Justynę Siwek, która powitała gości honorowych konferencji: abp. Stanisława Gądeckiego Metropolitę Poznańskiego, Przemysława Sypniewskiego Prezesa Zarządu Poczty Polskiej S.A., Zbigniewa Hoffmanna Wojewodę Poznańskiego oraz zaproszone osoby i przedstawicieli mediów.






W części oficjalnej odbyła się prezentacja znaczka oraz jego uroczyste odsłonięcie przez gości honorowych, co było równoznaczne z wejściem znaczka do obiegu. Znaczek przedstawiający biskupa Jordana, wydany w nakładzie 105 tysięcy egzemplarzy, to jeden z ładniejszych znaczków polskich, wydany w ostatnim czasie, na co zwracali uwagę wszyscy Obecni, wyrażając słowa uznania dla udanej emisji Poczty Polskiej. Jak zauważył abp Stanisław Gądecki znaczek biskupa Jordana ze względu na jego grafikę i nakład stał się prawdziwym „pomnikiem” działalności i dokonań pierwszego biskupa poznańskiego.

Pragnę wspomnieć, że znaczek bp. Jordana został przedstawiony Czytelnikom Pulsu Polonii kilka dni wcześniej.

Tego samego dnia wieczorem na Ostrowie Tumskim, na scenie widowiskowej, między Katedrą a rzeką Wartą odbyły się dwa koncerty, uświetniające obchody Jubileuszu Pierwszego Biskupstwa w Polsce. Koncert pierwszy nosił nazwę „Śpiewanki Wielkopolskie”, przygotowany został przez artystów i orkiestrę Teatru Muzycznego, artystów Teatru Polskiego i Chór Akademicki UAM, wszyscy z Poznania. Koncert nawiązywał także do wielkich rocznic: 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uczestnicy koncertu korzystając ze śpiewnika o tym samym tytule, śpiewali m.in. takie pieśni patriotyczne jak: Gdy szedłem raz od Warty; Wojenko, wojenko; Marsyliankę Wielkopolską; Rotę; itp.




Koncert drugi to występ światowej sławy zespołu IL DIVO, przygotowała Archidiecezja Poznańska oraz Agencja Prestige MJM z Ostrowa Wielkopolskiego. W zespole wystąpili słynni śpiewacy: baryton – Carlos Marin (Hiszpan), tenor – Urs Toni Buchler (Szwajcar), tenor – David Miller (Amerykanin) i tenor – Sebastian Izambard (Francuz). Zespół wykonał światowe przeboje muzyki klasycznej i rozrywkowej w aranżacji symfoniczno-operowej w towarzystwie Chóru i Orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu, pod dyrekcją Michała Łaszewicza oraz sześciu tancerek.

Dla wybrednej publiczności poznańskiej występ zespołu IL DIVO był jednym z ciekawszych wydarzeń muzycznych ostatnich lat. Jak wcześniej zaznaczył biskup Damian Bryl „świętowanie to radość, która cieszy i podnosi na duchu”, a IL DIVO swą radością obdarzył około 20 tysięcy uczestników tego niezwykłego koncertu.




Dzień drugi, sobota, 23 czerwca 2018 r. odbywał się pod hasłem: ARCHIDIECEZJA – JEDNOŚĆ W RÓŻNORODNOŚCI i był świętowany: podczas spotkań wspólnot i stowarzyszeń katolickich, procesji z obrazem Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania, z Bazyliki Farnej ulicami miasta Poznania na Ostrów Tumski oraz świętowania przed najstarszą katedrą w Polsce. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była uroczysta, jubileuszowa msza święta, odprawiona przed katedrą, której przewodniczył kardynał Dominik Duka Legat Papieski, Prymas Czech, Metropolita Pragi.

Wśród zaproszonych gości obecni byli: abp Salvatore Pannacchio Nuncjusz Papieski, Marek Kuchciński Marszałek Sejmu RP, abp Wojciech Polak Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski, abp Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski, Zbigniew Hoffmann Wojewoda Wielkopolski, Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego, parlamentarzyści, przedstawiciele władz, duchowni oraz goście krajowi i zagraniczni. Przed rozpoczęciem mszy świętej Michał Dworczyk odczytał list Premiera Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników jubileuszowej mszy świętej w którym m.in. napisał: „…W dziejach kościoła poznańskiego, jak w zwierciadle odbija się historia Polski, obfitująca w wydarzenia chwalebne, ale i dramatyczne. Niezmiennie jednak poznański kościół był orędownikiem spraw polskich i praw Polaków…”






I dalej: "W czasie zaborów poznański kościół toczył nieustanną walkę o zachowanie polskiej tożsamości, a poznańskie duchowieństwo brało udział w zrywach niepodległościowych i angażowało się w prace organiczne…”. Odczytane zostało także przesłanie Papieża Franciszka w którym m.in. usłyszeliśmy: „…Polacy byli narodem, który po chrzcie przyjętym przez księcia Mieszka I pragnął coraz bardziej postępować za Chrystusem i gorąco wyznawać wiarę…”,”… Dąbrówka żona księcia Mieszka I dla współczesnych kobiet i mężczyzn może być zachętą dla miłości, która cierpliwa jest i łaskawa, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego, wszystko znosi, wszystkim wierzy, we wszystkich pokłada nadzieję i wszystko przetrzyma…”.

Legat Papieski Dominik Duka w homilii jubileuszowej, wygłoszonej w języku polskim, co mile zaskoczyło wielu obecnych, powiedział m.in.: „…Chrzest księcia Mieszka I poza przyjęciem sakramentu był także przyjęciem nowej formy kultury i cywilizacji, która oparta była na wierze w Boga...”, „ … nie bylibyśmy na tym świecie, gdybyśmy nie mieli matki i ojca i to jest dowód, dlaczego kościół musi bronić godności kobiety i mężczyzny, dlaczego musi bronić godności i znaczenia rodziny. Bez rodziny nie ma ani rodu, ani narodu, nie ma życia, dlatego nasz kontynent to jest wiara i życie… ”.

Wzywając do poszukiwania podstawowych fundamentów wiary, która dzięki Stworzycielowi dotyka każdego człowieka i całej ludzkości wskazał: „Niech to dziedzictwo stanie się naszym zadaniem i posłaniem”. Po mszy świętej odbył się koncert uwielbienia, więcej: www.archpoznan.pl.






Dzień trzeci, niedziela, 24 czerwca 2018 r. odbywał się pod hasłem: ARCHIDIECEZJA – JESTEŚMY W RODZINIE i był świętowany podczas Festynu „ POZNAŃ DLA ZDROWIA I RODZINY”. Uroczystej, jubileuszowej mszy świętej w katedrze, przeznaczonej dla rodzin przewodniczył abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański w obecności licznie zgromadzonego duchowieństwa. Uczestnicy mszy świętej modlili się, dziękując opatrzności boskiej za dar pierwszego biskupa Jordana oraz prosząc o łaskę i miłosierdzie dla Archidiecezji Poznańskiej i całej Polski.

W jubileuszowej i wielce patriotycznej homilii, którą wygłosił abp Stanisław Gądecki, przypomniał słowa Prezydenta Andrzeja Dudy, wypowiedziane przed Zgromadzeniem Narodowym w 2016 r. w Poznaniu: „…Chrzest Mieszka I to najważniejsze wydarzenie w całych dziejach państwa i narodu, bo chrześcijańskie dziedzictwo, aż po dzień dzisiejszy kształtuje losy Polski i Polaków…”.

W dalszej części homilii abp Stanisław Gądecki powiedział m.in.: „…. Dziękujemy Panu Bogu za początki kościoła w naszej Ojczyźnie, za 1050 lat jego instytucjonalnych dziejów, które rozpoczęły się od przybycia do kraju Polan pierwszego biskupa Jordana i ustanowienie w Poznaniu pierwszego biskupstwa”, „…Dzięki wartościom Ewangelii uczącej wolności i sprawiedliwości przez wiele wieków uchodziła Polska za jedno z najbardziej tolerancyjnych państw Europy, gdzie wiele mniejszości narodowych szukało schronienia…”





I dalej: „…Rewolucja europejska rozpoczęła się od zmiany kultury, z której uczyniono narzędzie ideologii. Cała energia tej nowej ideologii przeznaczona jest na zniszczenie tradycyjnych struktur. Religię pragnie się zredukować do sfery prywatnej, znaczącej tyle co na przykład wegetarianizm…”, „…Misja Chrystusa trwa i nie została jeszcze zrealizowana do końca. To zadanie dotyczy wszystkich chrześcijan, wszystkich diecezji i parafii, instytucji i organizacji kościelnych naszej Ojczyzny”.

Wygłoszoną homilię nagrodzono oklaskami. Po zakończeniu mszy świętej rozpoczęło się wielkie spotkanie rodzinne, które zainaugurowało przedstawienie p.t. „Madagaskar” w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego. Następnie odbyły się m.in. koncerty zespołów: Małe TGD oraz Punto Latino. Były czynne stoiska z pamiątkami, słodyczami, loterią oraz stoisko Poczty Polskiej, wszyscy obecni mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji medycznych i badań profilaktycznych, więcej: www.archpoznan.pl

Tekst i zdjęcia Wojciech Owsianowski