Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
1 sierpnia 2018
Festiwal Hybryda Kultur
Amfiteatr w Mrągowie, 3 sierpnia 2018

Hybryda Kultur Festiwal to projekt wyjątkowy. Projekt promować będzie polskich i zagranicznych artystów, którzy twórczo interpretują kulturę tradycyjną i ludowej, ukazując ją na tle współczesnej instrumentalistyki i w konfrontacji z bogactwem obecnych i przyszłych stylów muzycznych. Natchnienie z muzyki polskich korzeni czerpali Fryderyk Chopin i Karol Szymanowski, mistrzowie których dzieła rozsławiły kulturę polską na wieki. Niestety współcześnie polska scena muzyczna wciąż jeszcze nie wyzwoliła się z koleiny „cepelizacji” kultury ludowej, co sprawia, że przebogata spuścizna muzyki tradycyjnej, nadal tkwi w zamkniętym kręgu imprez folklorystycznych oraz konserwatywnego grona odbiorców i twórców, którzy powielają interpretacje muzyki ludowej rodem z czasów PRL.

Stworzone w Polsce Ludowej stylizacje rozpisane na rozbudowane zespoły pieśni i tańca, stały się dla autentycznej XIX – wiecznej kultury obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej swoistym pocałunkiem śmierci. Od kilkunastu lat narasta pozytywna tendencja odtwarzania polskiej muzyki ludowej sprzed tej deformacji. Brak jednak miejsca w muzycznej przestrzeni publicznej, gdzie spotkać by się mogli twórcy, którzy chcą łączyć tęsknotę za tym, co minęło bezpowrotnie z ewaluacją i przekładem spuścizny przodków na język współczesnej sceny muzycznej.

Hybryda Kultur Festiwal będzie wyszukiwać, promować i konfrontować wzajemnie tych twórców, którzy z dziedzictwem muzycznym dawnej wsi chcą rozwijać nowe gatunki, formy i style muzyki współczesnej, tak jak przed laty robili to Chopin i Szymanowski. O tym, że działania takie mają szansę wpisać się w historię muzyki współczesnej, świadczą dobitnie przykłady „gigantów” sceny muzycznej, jak Peter Gabriel czy Sting, którzy w swej twórczości regularnie wynoszą archaiczne ludowe śpiewy na wyżyny muzyki współczesnej.

Hybryda Kultur Festiwal będzie wspierać tych niekomercyjnych artystów, którzy w swoich nonkonformistycznych i niekonwencjonalnych poszukiwaniach twórczych pójdą za głosem serca i natchnieniem czerpanym z korzeni. Pomysłodawcami i twórcami Hybryda Kultur Festiwal są Ola Turkiewicz oraz Jacek „Wiejski” Górski, a projekt realizowany jest przez Fundację Dziedzictwa Rzeczypospolitej.

Fundacja zajmuje się m.in. twórczą popularyzacją szeroko pojętego dziedzictwa narodowego i spuścizny kulturowej Rzeczypospolitej, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest także organizatorem wielkoformatowego spektaklu muzyczno-historycznego Koncert Niepodległości (od 2009 r.) oraz koncertów muzyki hybrydowej pod nazwą Projekt Arboretum (od 2014 r.). W 2017 roku Fundacja uruchomiła edukacyjno-muzyczny portal polskiej pieśni patriotycznej, wojskowej i hymnicznej Śpiewnik Niepodległości. Hybryda Kultur Festiwal to czwarty autorski i nowatorski projekt jej twórców oraz Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej. Festiwal odbędzie się w przededniu jubileuszowej edycji Projektu Arboretum „Gorzkie Gody”, który w ramach odrębnego projektu realizowany jest 4 sierpnia o godz. 19.00 również w Amfiteatrze w Mrągowie i połączony będzie z Potańcówką Ludową Projektu Arboretum.

Goście premierowej edycji Hybryda Kultur Festiwal.
KAROLINA SKRZYŃSKA z zespołem
Wokalistka, autorka muzyki i tekstów. Swój niemal czterooktawowy głos rozwijała na wiele sposobów, trenowała śpiew klasyczny, rozrywkowy, śpiewokrzyk (biały głos), chłonęła również specyfikę śpiewu orientalnego w Turcji. Tworzona przez nią muzyka wykracza poza ramy określonych stylów, zaś łączenie etnicznych inspiracji ze słowiańską wrażliwością i wschodnim folklorem sprawia, że charakteru tej muzyki nie można jednoznacznie określić. Wielokrotnie nagradzana, na festiwalach i konkursach muzycznych, udziela się również w innych projektach muzycznych, m.in. persko-polskiej grupie Persopolish. W swojej dyskografii artystka posiada 2 płyty: „Palcem po wodzie” (2017) oraz „W oddali” (2013). Na scenie Karolinie Skrzyńskiej towarzyszą m.in. Magdalena Pamuła (głosy), Aleksandra Zawłocka (głosy), Dorota Kołodziej (głosy), Bart Pałyga (wiolonczela, tarhu, suka biłgorajska, śpiew gardłowy), Mateusz Szemraj (oud, cymbały, gitara), Wojciech Lubertowicz (bębny obręczowe, duduk, perkusjonalia), Jakub Mielcarek/Wojciech Pulcyn (kontrabas), Hubert Giziewski (akordeon).

DZICZKA - zespół wokalny
Polsko-ukraiński zespół wokalny założony przez Tetianę Sopiłkę, etnomuzykologa, absolwentkę Akademii Muzycznej w Kijowie. Obok Tetiany w skład zespołu wchodzą: Maniucha Bikont, Justyna Czerwińska, Maria Puzyna, Ewa Winiarska i Agata Wróbel. Dziczka wykonuje pieśni ludowe, niekiedy bardzo stare, które w większości zachowały się tylko w formie niepiśmiennej, przekazywane z pokolenia na pokolenie, pieczołowicie zbierane przez badaczy, takich jak Tetiana Sopiłka, bezpośrednio od ludowych wykonawców, w odległych wsiach m.in. Polesia, Wołynia, Centralnej Ukrainy. Pieśni te są wykonywane przez zespoły muzyczne, takie jak Dziczka, starające się dokonywać możliwie wiernej rekonstrukcji, która jest praktycznie jedyną formułą dla zachowania dziedzictwa tych utworów. Od 2012 r. zespół Dziczka współpracuje z Fundacją Dziedzictwa Rzeczypospolitej, biorąc udział w realizacji Projektu Arboretum w Mrągowie i we Lwowie oraz Koncertu Niepodległości na Zamku Królewskim, w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w Kruszynianach na Podlasiu.

DIKANDA - zespół wokalno-instrumentalny
Grający world music zespół, który powstał w 1997 roku w Szczecinie. Jest szczególnie uznany na zagranicznym rynku muzycznym. W swojej twórczości stawia na autentyczność stylu – poszukuje nowych nurtów zaś większość utworów to oryginalne kompozycje. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. Zespół istnieje od 1997 roku, Dikanda ma w swoim dorobku 7 płyt, setki koncertów oraz liczne nagrody – w tym „Płyta roku” 2005 niemieckiego czasopisma „Folker” za „Usztijo”. Charakterystyczne dla Dikandy jest tworzenie nowych słów w tekstach utworów, w ten sposób powstał oryginalny język grupy – „dikandisz”. Zespół występuje w składzie: Anna Witczak-Czerniawska (śpiew, akordeon), Katarzyna Bogusz (śpiew), Daniel Kaczmarczyk (bębny), Piotr Rejdak (gitara), Grzegorz Kolbrecki (kontrabas), Szymon Bobrowski (trąbka), Dominik Bieńczycki (skrzypce).


OLA TURKIEWICZ - prowadzenie, dyrektor artystyczny festiwalu
Polsko-kanadyjska kompozytorka, aranżerka wokalistka i autorka tekstów piosenek. Absolwentka jazzowego wydziału wokalnego i kompozytorskiego na Humber College w Toronto. Przez wiele lat była solistką kanadyjskiego zespołu jazzowego Up Front. Inicjatorka i wykonawca koncertów jazzowych w Kanadzie m.in. „A little bit of Jazz”, Polskiego Festiwalu Jazzowego oraz Zaduszek Jazzowych. Jest współtwórcą, wykonawcą Koncertu Niepodległości, od 2009 r. realizowanego m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, na Westerplatte, w Kanadzie i Australii. Drugi jej autorski Projekt Arboretum realizowany jest od 2014 roku w Mrągowie. Inspirowane dziedzictwem kulturowym aranżacje i kompozycje Oli Turkiewicz bazują na archiwalnych zapisach nutowych i nagraniach archiwalnych. Artystka komponuje muzykę do obrazów filmowych i spektakli, a także do wierszy poetów polskich, tekstów staropruskich i średniowiecznych tekstów łacińskich Galla Anonima. W 2018 roku stworzyła muzykę do baletu „Orphée”, inspirowaną XVII wiecznym. „Ballet Royal de la Nuit”. Zilustrowana występem australijskich tancerzy godzinna kompozycja, zaprezentowana została w ramach międzynarodowego Video Dance Festival 2018 na Zamku Cerisy-la-Salle w Normandii. Organizatorzy:
Fundacja Dziedzictwa Rzeczpospolitej
oraz Urząd Miasta Mrągowo.
Projekt został dofinansowany ze środków Minsterstwa ultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizatorzy
Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej – organizacja pozarządowa ustanowiona w celu ochrony, rewaloryzacji, odtwarzania i propagowania dziedzictwa Korony Polskiej, Polski Jagiellonów, Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz II Rzeczypospolitej, zarówno w wymiarze patriotycznym, edukacyjnym, kulturalnym, jak i materialnym. Organizator Koncertu Niepodległości odbywającego się cyklicznie w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w Zamku Królewskim w Warszawie.

Miasto Mrągowo - popularny ośrodek turystyczny i wypoczynkowy na Mazurach. Miasto słynie z organizowanych corocznie Pikniku Country a także Festiwalu Kultury Kresowej oraz Mazurskiej Nocy Kabaretowej, które odbywają się w malowniczym Amfiteatrze położonym na brzegu jeziora Czos. Wyremontowany od podstaw w 2012 roku amfiteatr jest dziś nowoczesnym i funkcjonalnym obiektem koncertowym z widownią liczącą 5280 miejsc, jednym z największych tego typu obiektów w Polsce.

Twórcy
Ola Turkiewicz – polsko-kanadyjska kompozytorka i wokalistka jazzowa. Jest autorką i współtwórcą i dyrektorem muzycznym wydarzeń odbywających się w Kanadzie i w Polsce, w tym m.in. Projekt Arboretum, Koncert Niepodległości, Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Toronto, Zaduszki Jazzowe w Toronto. W swoich kompozycjach i aranżacjach od ponad 20 lat wykorzystuje i rozwija autorski styl muzyki hybrydowej. W uznaniu zasług dla kultury została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorową odznaką „Zasłużony dla kultury Polskiej” oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Warszawy”, nadaną przez Radę Warszawy.

Jacek „Wiejski” Górski - współtwórca, producent, scenarzysta i reżyser wydarzeń Koncert Niepodległości oraz Projekt Arboretum. Animator wielu akcji społecznych i wydarzeń lokalnych. W latach 80. jeden z założycieli Federacji Młodzieży Walczącej, członek Grup Oporu „Solidarni”, uczestnik strajków studenckich 1988-89. Wydawca i kolporter niezależnych młodzieżowych pism, drukarz prasy podziemnej, emiter podziemnego Radia „Solidarność”. W uznaniu zasług dla przemian demokratycznych w Polsce i kultury odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności, oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Warszawy”.

www.KoncertNiepodleglosci.pl

[=]htpp://www.SpiewnikNiepodleglosci.pl[/=]

www.ProjektArboretum.pl

www.HybrydaKultur.pl