Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
4 sierpnia 2018
Młodzież polonijna skarbem dla Ojczyzny
mówi bp Wiesław Lechowicz
Młodzież polonijna jest skarbem dla naszej ojczyzny i skarbem dla Kościoła. Jest polską racją stanu i racją stanu Kościoła - podkreślił delegat KEP ds. emigracji polskiej bp Wiesław Lechowicz, podsumowując zakończone w sobotę obrady II Kongresu Młodzieży Polonijnej w Warszawie. II Kongres Młodzieży Polonijnej pod hasłem „Wiarą powołani” trwał cały tydzień (28 lipca - 5 sierpnia) w Warszawie. Wzięli w nim udział delegacje polonijnych środowisk duszpasterskich w wieku od 18 do 30 lat, w sumie 250 osób z 21 krajów, m.in. z USA, Skandynawii, krajów Europy Zachodniej, Brazylii, Paragwaju, a także z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji i Mołdawii.

Tydzień mojego przebywania razem z naszymi młodymi rodakami, mieszkającymi w 21 krajach, przekonał mnie i co do tego nie mam żadnych wątpliwości, że oni są skarbem dla naszej ojczyzny i skarbem dla Kościoła. (…) I to jest polska racja stanu i jest to kościelna racja stanu — powiedział na zakończenie kongresu bp Lechowicz.

Dodał, że Kościół w Polsce jest zauroczony postawą młodzieży polonijnej, ich inteligencją, wiedzą, ich przywiązaniem do wartości patriotycznych, przywiązaniem do Jezusa i Kościoła.

Młodzież polonijna jest wielkim skarbem, o który wszyscy powinniśmy się troszczyć, chuchać i dmuchać — podkreślił bp Lechowicz. Odnosząc się do uczestników kongresu, bp Lechowicz powiedział, że młodzież polonijna stanowi pewnego rodzaju elitę, działającą w instytucjach świeckich i kościelnych.

Podczas kongresu dało się zauważyć dużą dojrzałość osobowościową, inteligencję, wrażliwość patriotyczną i religijną. Podkreślił jednocześnie, że są młodzi Polacy poza granicami kraju „bardzo związani z Polską, dbają o pogłębianie swojej wiedzy o Polsce, posługują się językiem polskim, jak również włączają się w działalność duszpasterską”. Hierarcha nie ukrywał też, że wielu młodych Polaków, a może nawet większość „oddala się od Polski, od polskiej tradycji religijnej”. Taka jest smutna rzeczywistość, ale prawdziwa — zaznaczył hierarcha. Dodał, że podobnie można powiedzieć o młodzieży żyjącej w Polsce.

Jest młodzież, która ukazuje dużą wrażliwość patriotyczną, nastawiona optymistycznie do świata, interesuje się tym wszystkim, co jest związane z historią Polski, która uczestniczy w uroczystościach patriotycznych na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Ale są i tacy, którzy w tym samym czasie piją piwo na Krakowskim Przedmieściu — powiedział bp Lechowicz.

Zaakcentował, że na II Kongresie Polonijnym w Warszawie zebrała się grupa osób, która pod każdym względem jest „bardzo dojrzała”.

Zwracając się do 250 delegatów kongresu, bp Lechowicz zaapelował, aby „z jak największą troskliwością dbali o rozwój własnej osobowości, wtedy wiele pożytku będzie miała z was nasza ojczyzna i Kościół”. Zwrócił się też z prośbą, by troszczyli się o swoją wiarę i docierali z nią do innych osób.

Justyna z USA podkreśliła, że podczas kongresu doświadczyła tego, że wydawało się jej, że wiele nas dzieli, ale wiele nas też łączy.Łączy nas polskość i łączy nas wiara, a kongres pozwolił wzmocnić naszą wiarę.

Uczestnicy kongresu skierowali też list do młodzieży polonijnej na całym świecie oraz duszpasterzy polonijnych, w którym zapraszają do tworzenia wspólnot młodzieżowych o charakterze modlitewnym i ewangelizacyjnym. „Wiarą powołani” mamy świadomość „odpowiedzialności za teraźniejszość i przyszłość Kościoła w Polsce i poza jej granicami. Żyjąc wśród różnych kultur, narodowości i religii, pragniemy być świadkami Chrystusa poprzez otwartość na drugiego człowieka i miłość, która pokonuje wszelki lęk” - napisali autorzy listu.

W trakcie kongresu młodzi uczestniczyli m.in. w warsztatach ewangelizacyjnych, zwiedzali Warszawę i uczestniczyli w mszach św. z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, a także bp. Wiesława Lechowicza.

31 lipca uczestniczyli we mszy św. w rocznicę Powstania Warszawskiego o godz. 18 na Placu Krasińskich, a 1 sierpnia uczestniczyli w Apelu Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego i na Powązkach oraz w śpiewaniu pieśni patriotycznych na Placu Piłsudskiego.

I Kongres Młodzieży Polonijnej odbył się w 2016 r. przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.

Organizatorami Kongresu Młodzieży Polonijnej byli: Komisja KEP ds. Misji, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Duszpasterstwo Emigracji Polskiej, Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA oraz Senat.

PAP, wpolityce.pl