Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
5 sierpnia 2018
Wizyty zagraniczne Prezydenta Dudy w roku 2019
prezydent.pl

Minister Szczerski o planach wizyt na kolejny rok prezydentury Andrzeja Dudy. Kolejny rok kadencji Andrzeja Dudy w polityce zagranicznej to przede wszystkim członkostwo Polski w RB ONZ - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Kolejny rok - dodał - rozpocznie się od wizyt Andrzeja Dudy w Białym Domu i w Watykanie oraz udziału w szczycie Trójmorza. Wcześniej ma dojść do pierwszej w historii wizyty polskiej głowy państwa w Australii i Nowej Zelandii; pod koniec tego roku Polskę odwiedzi z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron.

W poniedziałek mijają trzy lata od złożenia przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. Krzysztof Szczerski podkreślił, że kończący się trzeci rok sprawowania urzędu przez Andrzeja Dudę „to był kolejny rok konsekwentnego budowania przez prezydenta pozycji Polski na arenie międzynarodowej”. Jako jedną z kwestii, na których przede wszystkim koncentrowała się aktywność zagraniczna Prezydenta w ostatnim roku, wskazał członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Polska objęła dwuletnie członkostwo w tym gremium w styczniu br. W maju nasz kraj przewodniczył Radzie. Prezydent poprowadził z tej okazji w nowojorskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych debatę poświęconą roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Kolejny raz nasz kraj obejmie miesięczne, rotacyjne przewodnictwo w Radzie prawdopodobnie w drugiej połowie 2019 r.

- Temat debaty, który Polska zaproponowała, odbił się szerokim echem w całym ONZ, ale był także realizacją zapowiedzi Prezydenta z jego pierwszego wystąpienia w ONZ we wrześniu 2015 r., co pokazuje konsekwentną linię polityczną, którą Andrzej Duda zaproponował dla polskiego członkostwa w ONZ - chodzi o rolę prawa międzynarodowego jako gwarancji pokoju na świecie - powiedział prezydencki minister.

Według Krzysztofa Szczerskiego w kontekście aktywności Polski w ONZ warto też zwrócić uwagę na wizytę Prezydenta Dudy w Korei Południowej, w tym również jego wizytę w strefie zdemilitaryzowanej przy granicy z Koreą Północną. - Niedługo później nastąpiły zmiany polityczne na Półwyspie Koreańskim. Prezydent miał okazję rozmawiać z prezydentem Korei Płd. tuż przed tymi wielkimi zmianami, jakie następowały. Polska jest włączona w dyskusję także o takich problemach polityki międzynarodowej, jak kryzys koreański - dodał.

Z kolei w kontekście polityki historycznej - zdaniem prezydenckiego ministra - zapamiętana zostanie zapewne „niezwykle symboliczna” wizyta Andrzeja Dudy na Wołyniu w rocznicę ludobójstwa wołyńskiego oraz „obrazek prezydenta składającego wieniec w pustym, szczerym polu, gdzie kiedyś była polska wioska i oddającego tym gestem hołd wszystkim ofiarom Wołynia”.

Krzysztof Szczerski przypomniał ponadto, że „w szczycie kryzysu polsko-izraelskiego doszło do spotkania prezydentów Polski i Izraela w Auschwitz oraz do ich wspólnego udziału w Marszu Żywych. - To właśnie obaj prezydenci wzięli na siebie pierwszy wysiłek wyjścia z kryzysu wywołanego przyjęciem przez polski parlament nowelizacji ustawy o IPN. To spotkanie było przełomem w powrocie do rozmów - ocenił Krzysztof Szczerski.

Za najważniejsze wydarzenie międzynarodowe w Polsce prezydencki minister uznał z kolei szczyt państw wschodniej flanki NATO, czyli Bukareszteńskiej Dziewiątki, na którym przyjęto wspólną deklarację prezydentów.


- Wkład wschodniej flanki w ostateczny kształt decyzji lipcowego szczytu Sojuszu w Brukseli był istotny i udał się także dlatego, że wcześniej w Warszawie została wypracowana wspólna deklaracja prezydentów wschodniej flanki NATO - wskazał minister Szczerski.

Dodał, że szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki był też okazją do regionalnych obchodów 100-lecia polskiej niepodległości.

Szef gabinetu Andrzeja Dudy zwrócił uwagę, że w czerwcu Polskę odwiedził też prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier; jego wizyta także miała związek z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapowiedział, że Prezydent Duda jeszcze w tym w roku złoży rewizytę w Berlinie. - W związku z obchodami 100-lecia niepodległości Polski odbędzie się koncert w Berlinie z udziałem Par Prezydenckich Polski i Niemiec - powiedział.

Środowiska polonijne zapamiętają z kolei - jak mówił Szef Gabinetu Prezydenta RP - spotkanie z Andrzejem Dudą w maju podczas Kongresu Polonii Amerykańskiej w Chicago.

Krzysztof Szczerski zawrócił też uwagę na obecność Prezydenta Dudy na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Davos. - Prezydent został ponownie zaproszony do Davos na przyszły rok - poinformował prezydencki minister.

Zapowiedział, że kolejne miesiące, a szczególnie jesień, będą wypełnione intensywną aktywnością międzynarodową Andrzeja Dudy. - Jesień będzie nadzwyczajnie aktywna, jeśli chodzi o prezydencką działalność międzynarodową - podkreślił.

Jak dodał, jeszcze w sierpniu dojdzie do historycznej wizyty Prezydenta Polski w Australii i Nowej Zelandii. - To będą dwie bardzo ważne wizyty. W Australii zostaną podpisane ważne umowy, jeśli chodzi zakupy wojskowe; odbędzie się też szczyt energetyczny Polska-Australia, bo firmy australijskie są partnerami i przy budowie Baltic Pipe i w górnictwie. Zostaną też podpisane umowy dotyczące współpracy infrastrukturalnej - zapowiedział.

W Nowej Zelandii Prezydent ma się z kolei spotkać z ofiarami sowieckich deportacji z lat 1940-1941, wówczas dziećmi, które wraz z Armią Andersa trafiły do Iranu a potem do Nowej Zelandii. - To będzie pierwszy raz, kiedy po 75 latach polski prezydent odwiedzi tych ludzi, mających niezwykłą historię życia; od wywózki na Syberię z Kresów Wschodnich, przez tułaczkę wojenną, aż po osiedlenie w Nowej Zelandii. Ci ludzie od 75 lat czekają na polskiego prezydenta i wreszcie ich pragnienie się spełni - zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Jesienią Prezydent weźmie udział w szczycie państw Trójmorza w Bukareszcie. - Planowane jest też spotkanie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych w Białym Domu, a także audiencja u Ojca Świętego w związku z rocznicą wyboru Jana Pawła II na stolicę piotrową w październiku - powiedział szef gabinetu.

Nawiązując do tego, że w grudniu w Katowicach odbędzie się szczyt klimatyczny ONZ COP24, na który przyjedzie „kilkadziesiąt głów państw”, minister Szczerski poinformował też, że jedną z nich będzie prezydent Francji Emmanuel Marcon, który poza obecnością na szczycie, złoży też prawdopodobnie dwustronną wizytę w Polsce. - Są sygnały, że prezydent Macron chciałby też, niejako przy okazji szczytu COP24, po prostu złożyć wizytę w Polsce. Czekamy na ostateczne potwierdzenie - powiedział prezydencki minister.

Prezydent wygłosi ponadto w Zurychu tzw. wykład churchillowski. - W rocznicę słynnego wykładu Winstona Churchilla do Zurychu jest zapraszany jeden przywódca światowy do wygłoszenia wykładu churchillowskiego. W tym roku wykład ten wygłosi Prezydent RP - powiedział Krzysztof Szczerski. (PAP/MK)

www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,1283,minister-szczerski-o-planach-zagranicznych-na-kolejny-rok-prezydentury-andrzeja-dudy.html