Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
23 sierpnia 2018
Spotkanie Prezydentowej z uczniami polskich szkół w Melbourne
Justyna Tarnowska. Foto Anna Wilson & Grzegorz Jakubowski KPRP

Podczas pierwszej wizyty Polskiej Pary Prezydenckiej w Australii, Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda spotkała się z uczniami, nauczycielami i rodzicami uczniów z siedmiu polskich szkół sobotnich działających w Melbourne: Szkoły im. Marii Konopnickiej w Essendon, Szkoły im. Mikołaja Kopernika w St. Albans, Szkoły im. Tadeusza Kościuszki w South Melbourne, Szkoły im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rowville, Szkoły im. Edmunda Strzeleckiego w Endeavour Hills, Szkoły im. Św. Jana Pawła II w Albion oraz Victorian School of Languages w Dandenong. W tym wyjątkowym spotkaniu, które odbyło się 18 sierpnia 2018 r. w Domu Polskim „Syrena” w Rowville, gościliśmy również Pana Adama Kwiatkowskiego – Sekretarza Stanu z Kancelarii Prezydenta RP, Panią Reginę Jurkowską - Konsul Generalną RP z Sydney, Panią Barbarę Kołodziejską – Małżonkę Ambasadora RP w Australii, Pana Kazimierza Kuberskiego – Dyrektora Biura Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą oraz Panią Zofię Kałucką – Asystentkę Małżonki Prezydenta RP.

Bożena Iwanowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Edukacyjnego w Wiktorii podziękowała Pani Prezydentowej za zaangażowanie się w sprawy edukacji polonijnej w Australii oraz spotkanie się z przedstawicielami społeczności szkolnych w Rowville. Pani Prezes podkreśliła, że społeczność szkolna we wszystkich placówkach edukacyjnych w Wiktorii wspiera naukę języka polskiego oraz rozwój kulturalny wśród drugiego a nawet trzeciego pokolenia polskich emigrantów, co pozwala Polakom mieszkającym w Australii kultywować tradycje swoich przodków.






Pani Prezydentowa wyraziła słowa uznanania dla dzieci i ich rodziców za to, że uczą się języka polskiego i starają się utrzymywać więź z ojczyzną oraz rodzinami i dziadkami, którzy mieszkają w Polsce. Pierwsza Dama pogratulowała uczniom podjęcia wyzwania uczenia się w dwóch szkołach, australijskiej i polskiej sobotniej oraz pochwaliła uczniów za chęć rozwijania talentów i zainteresowań. Zachęcała również do uczestniczenia w harcerstwie oraz akcjach organizowanych przez Kancelarię Prezydenta, takich jak np. „Narodowe Czytanie”.

Pani Prezydentowa obdarowała uczniów pamiątkowymi przypinkami z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz pomocami edukacyjnymi, książeczkami i płytami.






W kolejnej części spotkania, uczniowie ze szkół działających pod egidą Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii zaprezentowały krótki muzyczno-recytatorski program artystyczny pod tytułem „Przystanek Polska”. W rytm piosenki „Jedzie pociąg z daleka” dojechaliśmy do stacji Polska, aby razem cieszyć się z tego, że jesteśmy Polkami i Polakami oraz mówimy po polsku. Pierwsza Dama włączyła się w program artystyczny i przeczytała dzieciom wiersz „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Na koniec tej części spotkania był też tort i wspólne pamiątkowe zdjęcie z wyjątkowymi Gośćmi.

Pani Prezydentowa znalazła również czas, aby spotkać się z kadrą nauczającą w polskich szkołach, poznać ich potrzeby i zaproponować chęć współpracy w rozwijaniu działalności edukacyjnej w szkołach polonijnych w Australii, między innymi w ramach sieci współpracy nauczycieli.






Spotkanie z Pierwszą Damą było pretekstem do zorganizowania wspólnych zajęć tematycznych dotyczących polskiej historii dla uczniów z czterech szkół podlegających Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii. Uczniowie z najmłodszej grupy rozwijali swoją wiedzę o symbolach Polski. Zaś uczniowie z najstarszych grup wzięli udział w lekcji historii poprowadzonej przez Panią Katarzynę Mickiewicz z Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii (DUCH), która przybliżyła im historię Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego i zachęciła do zrobienia czapek „maciejówek”. W ramach oczekiwania na przyjazd Pierwszej Damy i zaproszonych Gości, uczniowie ze Szkoły im. Mikołaja Kopernika w St. Albans przedstawili uwspółcześnioną Legendę o Smoku Wawelskim, która została przyjęta bardzo entuzjastycznie przez zgromadzoną w Domu Polskim „Syrena” publiczność.


Oprac. Justyna Tarnowska