Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
23 sierpnia 2018
Odznaczenia dla Polskich Dzieci z Pahiatua
prezydent.pl Foto Jakub Szymczuk KPRP

Podczas spotkania Pary Prezydenckiej z Dziećmi Polskimi z Pahiatua, które w czasie II wojny światowej znalazły schronienie w Nowej Zelandii, Andrzej Duda wręczył odznaczenia przedstawicielom tego środowiska. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczeni zostali: za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych w Nowej Zelandii, za popularyzowanie polskiej kultury i historii, za działalność na rzecz krzewienia polskości i kształtowania postaw patriotycznych

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Zdzisław LEPIONKA i Krystyna TOMASZYK;

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Józef ZAWADA.

Pod koniec II wojny światowej Nowa Zelandia, w odpowiedzi na apel wystosowany przez Rząd Polski w Londynie do Ligi Narodów, zgodziła się udzielić schronienia grupie polskich dzieci, które straciły całość lub część całość swojej najbliższej rodziny po deportacji w głąb ZSRR w latach 1940–1941. Jesienią 1944 roku, do portu w Wellington w Nowej Zelandii zawinął transportowiec wojsk Stanów Zjednoczonych, wiozący sprzymierzonych z Aliantami żołnierzy nowozelandzkich z frontów wojennych do domu. Na pokładzie znajdowało się też ponad 730 polskich dzieci, w większości sierot, wraz z 102 opiekunami. Polacy udali się do małego miasteczka Pahiatua (oddalonego 160 km od Wellingtonu) na Wyspie Północnej, gdzie mogły się bezpiecznie uczyć i rozwijać. Po zakończeniu wojny większość z nich została w Nowej Zelandii na stałe.


Zdzisław Lepionka urodził się 14 lipca 1936 roku we Lwowie. Z armią Andersa został wysłany do Iranu. Przybył do Nowej Zelandii w 1944 r. w grupie Dzieci z Pahiatua. Do dziś pozostaje jednym z najbardziej aktywnych działaczy polonijnych. Były prezes Stowarzyszenia Polaków w Nowej Zelandii. Inicjator wielu ważnych projektów na rzecz Polski.

Krystyna Tomaszyk urodzona w Wilnie córka przedwojennego sędziego. Z matką i bratem została wywieziona do Krasnojarska. Z Armią Andersa trafiła do Iranu, a w 1944 r. do Nowej Zelandii. Jej matka Krystyna Skwarko przybyła do Nowej Zelandii wraz z dziećmi w charakterze kierowniczki szkoły żeńskiej i opiekunki dzieci ocalonych ze zsyłki na Syberię. Dziś Krystyna Tomaszyk jest wybitną propagatorką historii Dzieci z Pahiatua oraz znaczenia przyjęcia polskich sierot syberyjskich przez Nową Zelandię dla przyjaznych stosunków dwustronnych.

Józef Zawada urodzony w 1933 w w Kolonii Oszczów. Do Nowej Zelandii przybył w 1944 r. w grupie Dzieci z Pahiatua. Tu ukończył studia i pracował jako księgowy. Zaangażowany w działalność organizacji polonijnych. Potocznie zwany w środowisku polonijnym kronikarzem lub historykiem. Włożył wiele wysiłku w przygotowanie pełnej listy dzieci i personelu przybyłych do Nowej Zelandii w 1944 roku, dziś rozproszonego po całym świecie. Listę tę na bieżąco aktualizuje.

Więcej zdjęć na tej stronie

www.prezydent.pl/aktualnosci/ordery-i-odznaczenia/art,298,odznaczenia-dla-dzieci-polskich-z-pahiatua.html