Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
6 wrzesnia 2018
XI ZJAZD GNIEŹNIEŃSKI
Wojciech Owsianowski

Wszystkich Czytelników Pulsu Polonii z Australii, którzy w miesiącu wrześniu bieżącego roku będą przebywali w Polsce, zapraszam do odwiedzenia Gniezna, w którym w dniach 21-23 września b.r. odbędzie się jedno z najciekawszych wydarzeń, związanych ze współczesną historią Polski tj. XI ZJAZD GNIEŹNIEŃSKI. Tytuł i hasło Zjazdu to: EUROPA LUDZI WOLNYCH – INSPIRUJĄCA MOC CHRZEŚCIJAŃSTWA. Słynny, historyczny Zjazd Gnieźnieński nazywany współcześnie pierwszym odbył się w 1000 roku i był związany z pielgrzymką cesarza Ottona III do grobu świętego Wojciecha, ogłoszonego świętym w 999 roku.

Cesarz przybył wówczas na zaproszenie władcy Polski księcia Bolesława Chrobrego, który towarzyszył mu w pielgrzymce. Z wielu względów było to jedno ze znaczących wydarzeń dla całej ówczesnej Europy. Sprawy musiały być ważne, skoro cesarz Otton III zdecydował się na długą, trudną i niebezpieczną podróż do kraju Polan. Doceniał to także książę Bolesław Chrobry, który przyjął cesarza więcej niż po królewsku.

Cesarz Otton III liczył na odbudowę Cesarstwa Rzymskiego podzielonego na Cesarstwo Wschodnie i Cesarstwo Zachodnie, które tworzyły Galia, Italia, Germania i Słowiańszczyzna. Co ciekawe, Polskę i Niemcy, a właściwie państwa Polan i Germanię łączyły w tym czasie więzy przyjaźni i współpracy, co w naszej wspólnej historii było raczej rzadkością. XI Zjazd Gnieźnieński odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W ostatnim czasie w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyli organizatorzy Zjazdu: abp Wojciech Polak - Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski, Marcin Przeciszewski – Prezes i Redaktor Naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej w Warszawie, Tomasz Budasz – Prezydent Miasta Gniezna, Beata Tarczyńska – Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Marta Titanic – Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego XI Zjazdu. Organizatorzy zaprezentowali program Zjazdu przedstawicielom mediów.




W Zjeździe trwającym trzy dni odbędzie się 27 paneli dyskusyjnych, 22 warsztaty tematyczne, udział weźmie 60 prelegentów polskich i zagranicznych. Zjazd będzie miał charakter ekumeniczny, gdyż uczestniczyć w nim będzie dziewięć kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz jeden kościół nie zrzeszony. Abp Wojciech Polak Prymas Polski oceniając tematykę trzy dniowych spotkań powiedział m.in.: „… tematyka wpisuje się nie tylko w obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, ale będzie także okazją do refleksji nad rozumieniem, definiowaniem i zagospodarowaniem daru wolności…”, podkreślił także, że źródłem wolności Europy jest chrześcijaństwo.

Marcin Przeciszewski stwierdził, że od 1997 r. organizowane Zjazdy streszczają się w hasłach Polska, Europa, Kościół, natomiast Marta Titanic stwierdziła, że obecny Zjazd łączy elementy: religijne, intelektualne i artystyczne. Starosta Beata Tarczyńska i Prezydent Tomasz Budasz zgodnie podkreślili ogromne znaczenie Zjazdu dla promocji regionu i miasta.


Z bardzo bogatego programu XI Zjazdu przytaczam niektóre tematy: Nauczyciele polskiej wolności: kard. Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła – św. Jan Paweł II; Ojczyzna europejska. Rola Polski w Europie oraz „Ból świata jest bólem Kościoła”. Chrześcijanie na rzecz lepszego świata. Ciekawostką może być fakt, że duchowym uczestnikiem XI Zjazdu Gnieźnieńskiego będzie Papież Franciszek, który w dniu 22 września b.r. o godz. 10.00 przeleci włoskim samolotem pasażerskim nad Gnieznem, na trasie wizyty do krajów bałtyckich Litwy, Łotwy i Estonii.

Tekst Wojciech Owsianowski
zdjęcia Jerzy Andrzejewski
współpraca Marian Górny