W trakcie wtorkowej wizyty Pary Prezydenckiej w Waszyngtonie Agata Kornhauser-Duda spotkała się z Małżonką Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Podczas wydanego przez Melanię Trump śniadania panie rozmawiały w cztery oczy o wspólnych obszarach działalności. Rozmowa pań dotyczyła niebezpieczeństw, przed jakimi stoją młodzi użytkownicy nowoczesnych mediów. Agata Kornhauser-Duda podzieliła się z Melanią Trump wynikami raportu „Wilki i Owce w Internecie”, które stały się przedmiotem ubiegłorocznej debaty w Pałacu Prezydenckim.
Z inicjatywy Pierwszej Damy młodzież oraz eksperci omawiali zjawisko hejtu w sieci oraz narzędzia zapobiegania cyberprzemocy. Jak przekonywała wówczas Agata Kornhauser-Duda, żyjemy w czasach, kiedy rośnie potrzeba przeciwdziałania problemom wynikającym z nieograniczonych możliwości wyrażania myśli w Internecie. Pierwsza Dama podczas wtorkowego spotkania w Białym Domu także zwracała uwagę na konsekwencje obraźliwych wpisów i podkreślała niebagatelną rolę, jaką w kształtowaniu dziecięcego światopoglądu opartego na szacunku, empatii i życzliwości odgrywają dorośli. Już 43 proc. młodych ludzi w Polsce doświadczyło nienawiści w Internecie.
W Stanach Zjednoczonych, w których ponad 80 proc. nastolatków korzysta regularnie z urządzeń mobilnych, a statystki pogarszają się z każdym rokiem, Melania Trump także apeluje o łagodzenie obyczajów w mediach społecznościowych. Panie zgodziły się, że świat oglądany na ekranach telewizorów, komputerów i telefonów nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość, więc należy pamiętać o rozsądku w odbiorze treści.
Pierwsza Dama USA przybliżyła założenia własnej inicjatywy „Be Best” koncentrującej się na najważniejszych problemach, z jakimi współcześnie borykają się najmłodsi. Misją „BB” jest nie tylko zachęcanie młodych ludzi do bycia najlepszymi w poszczególnych dziedzinach życia, ale także wpojenie im potrzeby dbania o zdrowie w kontekście fizycznym, emocjonalnym i społecznym. Program skupia się również na zagrożeniach spotykanych w sieci i zwalczaniu uzależnień od opiatów. Małżonki Prezydentów przyznały, że misją dorosłych obywateli jest przygotowywanie młodych ludzi do wyzwań stawianych im przez współczesny świat.
Pierwsze Damy rozmawiały również o wpływie nauki języka ojczystego na wychowanie młodego pokolenia imigranckich rodzin. Temat amerykańskiego systemu oświaty oraz dwujęzyczności został poruszony także w kontekście majowej wizyty Pierwszej Damy RP w USA. Agata Kornhauser-Duda odwiedziła wtedy uczniów nowojorskiej szkoły realizującej program nauczania w językach angielskim oraz polskim, gdzie zapoznała się z przebiegiem lekcji i efektami pracy dzieci i pedagogów.
Foto Grzegorz Jakubowski KPRP |
Następnie Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Bibliotekę Kongresu w Waszyngtonie, będącą największą tego typu placówką na świecie. W budynku im. Thomasa Jeffersona Pierwsza Dama obejrzała wyjątkowe zbiory poloników, wśród których znajduje się m.in niezwykła kolekcja 111 tomów życzeń, które Polacy przekazali narodowi amerykańskiemu w 1926 roku. Z okazji 150. rocznicy niepodległości USA wyrazy przyjaźni skierowało do Amerykanów 5,5 miliona naszych rodaków. Swoje podpisy złożyli prezydent RP Ignacy Mościcki, premier Józef Piłsudski i pozostali członkowie rządu, parlamentarzyści, a także najwyżsi rangą urzędnicy województw, przedstawiciele wojska, biznesu czy przedwojennego świata akademickiego.
Jednak ogromną większość stanowią podpisy uczniów szkół z całej Polski - od najbardziej prestiżowych warszawskich liceów po niewielkie szkoły wiejskie. Małżonka Prezydenta z ciekawością zapoznała się także z wpisami uczniów krakowskiego liceum, którego jest absolwentką. Całość oryginalnego prezentu ozdobiona została ilustracjami znanych artystów, w tym Zofii Stryjeńskiej i Władysława Skoczylasa oraz rysunkami uczniów i fotografiami klasowymi. (KS)
www.prezydent.pl/pierwsza-dama/aktywnosc/art,445,agata-kornhauser-duda-i-melania-trump-o-cyberprzemocy.html
Polecamy lekturę:
www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,276,prezydent-jestesmy-dumni-z-dorobku-polonii-w-usa.html |