Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
22 wrzesnia 2018
Dwie konferencje w Melbourne: liderska i nauczycielska
MK

8 września 2018 roku juz od rana w Centrum Konfrencyjnym w Punthill Hotel w Dandenongu rozpoczął się ruch. Przestawianie krzeseł i stołów by dostosować się do programów konferencji. W zasadzie to był eksperyment by połączyć dwie konferencje i potem zakończyć wspólną kolacją gdzie wręczone miały zostac tegoroczne stypendia Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów w Australii. W trakcie przygotowań okazało się, że data 8 września jest datą Narodowego Czytania więc nie mogliśmy tego ominąć - po raz pierwszy miała się odbyć premiera czytania narodowego w Melbourne. Postanowiliśmy poprosić o pomoc aktorów teatru Miniatura i oni nam nie odmówili.

Od 9.00 zaczęli przybywać pierwsi uczestnicy konferencji i tak poranna kawka, i coś do kawki i na zajęcia. W grupie nauczycieli przywitała przybyłych Pani Bożena Iwanowska. Poinformowała o wszystkich sponsorach konferencji (listę sponsorów umieścimy na dole artykułu) i poprosiła Panią Elzbietę Cesarską przewodniczącą KOPA o uroczyste otworzenie konferencji i przedstawienie głównego metodyka warsztatów Pani Malgorzaty Małyski. W zasadzie pani Małgorzata przedstawiła się sama – opowiedziała tez o swoich nowych książkach napisanych specjalnie dla uczniów szkół polonijnych – z cyklu “Przyjaciele z piórnika”.

Nauczyciele nie chcieli tracić czasu i praktycznie warsztaty odbywały się tylko z krótką przerwą na obiad. Malowanie, wyklejanie i kolejne lekcje z kredką bądź z ołówkiem w rytmach muzyki i ciągle nowe pomysły na lekcje, przerwane wykładem dr Piotra Kipki o nowym programie nauczania Departamentu Edukacji Wiktoriańskiej. Przy okazji rozmowy i wymiana doświadczeń oraz pomysły jak uszyć kredkę i ołówka by towarzyszyły uczniom w szkole na codzień. Na dodatek akurat te włąsnie podręczniki zamówione w marcu przyszły właśnie z ORPEG-u do większości naszych szkół - można będzie już z nimi pracować w młodszych klasach.






Także po obiedzie dołączyły do nas nauczycielki z VSL w Dandenong – więc wzmocnieni posiłkiem i z nowymi koleżankami ruszyliśmy dalej do krainy ołówka i kredki oraz ciekawskiego pióra. Grupa druga – liderska miała zajęcia na innej sali, program był bardzo intensywny. Zaczęło się od wykładów na temat kompetencji liderskich , potem o prowadzeniu organizacji – te dwie części poprowadziła dr Sylwia Gręda-Bogusz, która wspólnie z panią Marzeną Wroniszewską była koordynatorką tej konferencji. Wykłady z przykładami i dyskusją nieco się przeciągnęły i trochę z ram czasowych wyleciały, ale część finansowa już nadgoniła nieco stacony czas.Szczególnie część o grantach i jak o nie aplikować zainteresowała uczestników.

Przed obiadem mieliśmy jeszcze prezentację z Ethnic Community Council of Victoria na temat problemów z uzależnieniem od gier hazardowych z opowiadaniem osoby, która miała ten problem i z niego wyszła na prostą. Temat nie tylko zainteresował liderów ale również była dyskusja z pytaniami do prelegentki. Jeszcze podczas obiadu liderzy dyskutowali na ten temat. Przy okazji wyszły jeszcze tematy I problem na które można w przyszłości podyskutować.






Po obiedzie mieliśmy wykład i prezentację na temat mediów socjalnych takich jak Twitter, Linkedin ale przede wszystkim o wpływie Facebooka na kształtowanie opinii ludzkich a także o takich osobach o których się mówi “influencer” czyli wpływających na innych poprzez moderowanie grup na Facebooku. Właśnie jedna z takich osób Lucyna Bąk opowiedziała o swojej pracy z taką grupą liczącą prawie siedem tysięcy osób.

Potem był wykład prawnika Matta Awada na temat aspektów prawnych organizacji – gdy organizacja ma zasoby kapitałowe powinna mieć swojego prawnika i w przypadkach gdy są jakieś spory zasięgać jego porady. Przepisy dla członków organizacji zależą od struktury organizacji i wtedy gdy organizacja jest prywatną spółką jest pewna różnica oraz inna niż w przypadku organizacji inkorporowanych odpowiedzialność jego zarządu.






Potem nastąpiła przerwa kawowa i po przerwie odbyło się forum polonijnych liderów na temat przyszłości, poruszony został temat polonijnych gazet i portali internetowych i potrzeba stworzenia portalu dla Polonii w Melbourne. Następnie dyskutowano jak zachęcić młodych do pracy dla Polonii czy w organizacjach społecznych czy domach polskich. Padło też kilka bardzo dobrych pomysłów na współpracę no i zachęta do kolejnego spotkania. Czas leciał nieublaganie szybko - trzeba było zakończyć i podsumować tę konferencję . W podsumowaniu wyjdą tematy i propozycje oraz punkty do dołączenia do planu strategicznego Federacji na kolejne pięć lat, który jest w trakcie opracowywania.

Po przerwie półgodzinnej Galową Kolację , którą rozpoczęła przywitaniem gości pełniąca obowiązki Prezesa Federacji dr Sylwia Gręda-Bogusz. Powitała Honorowego Konsula Generalnego Dr Zbigniewa Łuk-Kozikę z małżonką, Prezesa Stowarzyszenia Profesjonalistów Polskich w Australii Dr Marka Kijka, członków Prezydium Federacji oraz pozostałych gości. Przystawka podana na stoły to zestaw wędlin i pikli z ciepłymi bułeczkami – bardzo duży wybór i wszystko bardzo smaczne. I tak po pokrzepieniu ciała przyszła uczta dla duszy.






Zaprosiliśmy aktorów Teatru Miniatura by rozpoczęli Narodowe Czytanie czyli wybrane fragmenty opowieści o szklanych domach I Cezarym Baryce -z powieści narodowego wieszcza Stefana Żeromskiego “Przedwiośnie”. Państwo Romanowscy i Jolanta Supel zrobili to profesjonalnie więc na chwilkę przenieślismy się do tamtych czasów. Myślę, że premiera wypadła znakomicie i będziemy kontynuowali narodowe czytanie w następnych latach. Potem było drugie danie równie smaczne – łosoś albo cielęcina z dodatkami. Przez cały czas przygrywali nam muzycy z rodziny Rawdanowiczów – Klara, Dominik I Kamil – muzyka klasyczna doskonale pasowała do atmosfery spotkania.

Następnym punktem programu było ogłoszenie laureatów Konkursu Stypendialnego Stowarzyszenia Profesjonalistów Polskich w Australii w roku 2018. Tegoroczni laureaci to: Klara Rawdanowicz nagroda im Czecha I Konsula Generalnego RP w Sydney Dominika Pasztetnik nagroda Polskiego Towarzytwa Edukacyjnego za najlepiej zdaną mature z j.polskiego I Konsula Generalnego RP Dominik Rawdanowicz nagroda Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii i Konsula Generalnego RP w Sydney David Babula nagroda Polcaru I Konsula Generalnego RP w Sydney.

Nagrody, krótkie charakterystyki nagrodzonych, brawa i wywiady to atmosfera konkursu – ważne że ta młodzież deklarowała, że chce coś w przyszłości dla Polonii zrobić – to bardzo budujące. Potem jeszcze był włoski deser – Tiramisu lub lody Ferrerro Rocher oraz kawa lub herbata i przemiły wieczór i pracowity dzień zakończyły się.

Chcielibyśmy w imieniu organizatorów podziękować wszystkim prelegentom za profesjonalne przygotowanie i uczestnikom za udział w konferencji. Miejsce na konferencję doskonałe I zapewne w przyszłości z niego skorzystamy. Sponsorami konferencji lidrów był LOM Australia (ODN SWP), VMC, ECCV oraz Federacja Polskich Organizacji w Wiktorii i VMC, zaś wizyta Pani Małgorzaty Małyski była możliwa dzięki projektowi Polish School of Sydney popartemu przez Konsulat Generalny RP w Sydney oraz Komisji Oświatowej Polonii Australijskiej wspartej przez Blum Foundation. Konferencję dla nauczycieli także sponsorowało Polskie Towarzystwo Edukacyjne w Wiktorii oraz LOM Australia ( organizacja przez doradcę LOMu). Zaś Kolacja Galowa mogła się odbyć dzięki SPPA i Federacji oraz pomocy anonimowego sponsora jak też poprzez częściową lub calkowitą opłatę uczestników.