W Polsce od bardzo dawnych czasów każdego roku, od lata do jesieni wędrują do miejsc świętych - sanktuariów pielgrzymki z okazji odpustu, czyli święta patrona lub patronki. Do kilku sanktuariów tych największych, takich jak: Częstochowa, Kalwaria Zebrzydowska, Święta Lipka, Licheń, itp. pielgrzymki udają się w ciągu całego roku. Od niepamiętnych czasów przyjęto uważać pielgrzymki obok procesji Bożego Ciała za najbardziej znane i popularne formy publicznego okazywania swojej pobożności przez katolików. W wydarzeniach tych, bez względu na pogodę, wiek i płeć, uczestniczą miliony wiernych z kraju i zagranicy.
Popularne są wszelkie formy komunikacji, większość pielgrzymek odbywa się pieszo. Najważniejszym celem każdej pielgrzymki to podziękowanie za otrzymane łaski i wysłuchane prośby oraz pomoc w sprawach trudnych i beznadziejnych. W pielgrzymkach organizowanych po żniwach spotkać można wieńce dożynkowe, niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki ludowej. W bieżącym roku doszły także modlitwy, podziękowania i akcenty dekoracyjne za jubileusz 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Za najstarszą w Polsce uważa się pielgrzymkę cesarza Ottona III do Grobu świętego Wojciecha w Gnieźnie, która odbyła się w tysięcznym roku, uczestniczył w niej także władca Polski Książę Bolesław Chrobry. Pielgrzymkę nazwano później I Zjazdem Gnieźnieńskim, a pamięć o niej i jej ważności dla ówczesnej Polski sprawiły, że w czasach nam współczesnych postanowiono organizować kolejne Zjazdy Gnieźnieńskie. W bieżącym roku w dniach 21-23 września odbył się kolejny XI Zjazd Gnieźnieński o którym Puls Polonii wcześniej informował.
Najdłuższą w Polsce jest piesza Pielgrzymka Kaszubska, odbywająca się na trasie Hel – Częstochowa, licząca 640 km. Matka Boża Częstochowska z Sanktuarium na Jasnej Górze od kilku stuleci uważana jest za najważniejszą Patronkę naszego kraju, strzegącą Polskę i Polaków od wszelkich zagrażających im nieszczęść. Znane są liczne otrzymane łaski i cudowne uzdrowienia, których doznają pielgrzymi i które są dokumentowane przez największe autorytety medyczne. Literatura opisująca te wydarzenia jest bardzo bogata i dostępna w kronikach miejsc świętych.
|
|
Liczne są sanktuaria w Wielkopolsce. Ocenia się, że jest ich około stu, trudno jest je wszystkie opisywać lub oceniać ich popularność, bowiem dla pielgrzymów wszystkie są ważne. Z konieczności wymieniam tylko kilka z nich, większość to Sanktuaria Maryjne, posiada także jedno miejsce uświęcone, czyli Rybę Bramę III Tysiąclecia na Polach Lednickich – jedyny tego rodzaju pomnik na świecie, odwiedzany w ciągu całego roku przez tysiące pielgrzymów z kraju i zagranicy.
Największym wielkopolskim sanktuarium jest Bazylika w Licheniu z Matką Bożą Licheńską. Bazylika to największy kościół w Polsce, siódmy co do wielkości w Europie i jedenasty na świecie. Dużą popularnością wśród mieszkańców Wielkopolski cieszą się pielgrzymki do Sanktuariów Maryjnych w takich miejscowościach jak: Dąbrówka Kościelna, Gostyń – Święta Góra, Górka Duchowna, Górka Klasztorna, Lubasz, Skulsk, Szamotuły, Tulce, Sobota k/Rokietnicy oraz Sanktuarium św. Wojciecha w Gnieźnie, Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu oraz Sanktuaria Krzyża Świętego w Biezdrowie oraz w Poznaniu w Katedrze.
|
|
Tak się dla mnie dobrze złożyło, że 9 września b.r. uczestniczyłem w pielgrzymce na odpust do kościoła p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Sobocie, w którym znajduje się słynący łaskami obraz Najmiłosierniejszej Pani Soboty - Matki Pięknej Miłości. Obraz pochodzi prawdopodobnie z końca XVIII w. i jest kopią obrazu Matki Bożej Śnieżnej, znajdującego się w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. Parafię w Sobocie wymienia się już w XIII wieku, pierwszy kościół był świątynią drewnianą, obecny późnogotycki pochodzi z początku XVI w. i został ufundowany przez księdza Jana Sobockiego, proboszcza i właściciela wsi.
Sanktuarium w Sobocie urzeka swym pięknem, a mieszkańcy gościną, czego od lat doznają wszyscy pielgrzymi, których od 15 lat wita ksiądz proboszcz Krzysztof Andrzejewski, kustosz sanktuarium. Piękną oraz pouczającą homilię wygłosił ksiądz Edward Pleń, salezjanin, kapelan polskich sportowców – olimpijczyków. Warto dodać, że pielgrzymom z Rokietnicy towarzyszyła rewelacyjna Gminna Orkiestra Dęta pod batutą Zbigniewa Starosty, wybitnego muzyka Teatru Wielkiego z Poznania. Po zakończeniu odpustowej mszy świętej i procesji wszyscy pielgrzymi tradycyjnie jak co roku zostali zaproszeniu do bezpłatnego i smacznego poczęstunku, przygotowanego przez Instytucje oraz Mieszkańców Soboty, więcej patrz internet.
Tekst i zdjęcia Wojciech Owsianowski
|