W dniu 9 października b.r. w Poznaniu, kiedy miliony ludzi na całej kuli ziemskiej obchodzą ŚWIATOWY DZIEŃ POCZTY I ZNACZKA POCZTOWEGO, kiedy w dniach 9-15 października b.r. trwa MIĘDZYNARODOWY TYDZIEŃ PISANIA LISTÓW, w monumentalnym i pięknym budynku Poczty Polskiej S.A. została otwarta niecodzienna wystawa p.t. „220 LAT POCZTY PRZY B. POCZTOWEJ W POZNANIU”. Budynek ten i sama wystawa to tylko fragment historii Poczty Polskiej, której początki sięgają czasów Bolesława Chrobrego, a czasy nowoczesnej Poczty Polskiej, zorganizowanej przez króla Zygmunta Augusta to 1558 r., lecz o jubileuszu 460 lat Poczty Polskiej, obchodzonym w bieżącym roku będzie nieco później.
Warto wspomnieć, że ostatni budynek Poczty Polskiej przed II zaborem pruskim mieścił się w Poznaniu, przy Starym Rynku 95/96 i był czynny w latach 1778-1793, o czym informuje tablica pamiątkowa na tym budynku z 1958 r.
W 1798 r. władze pruskie oddały do użytku nowy budynek poczty, wielokrotnie przebudowywany, aż do osiągnięcia reprezentacyjnego wyglądu i w nim przez 220 lat zawsze była czynna poczta. Zmieniała tylko nazwy ulica przy której się on mieścił, były to ulice: Fryderykowska, Pocztowa, 23 Lutego i obecnie por. Janiny Lewandowskiej - córki gen. Józefa Dowbor Muśnickiego, II dowódcy Powstania Wielkopolskiego, jedyna kobieta zamordowana w Katyniu na początku II wojny światowej.
Wystawa została otwarta w Urzędzie Pocztowym Poznań 9, a zapowiedziały ją sygnały pocztowe, wygrywane na trąbce przez pocztyliona Sławomira Tomków, pracownika Poczty z Leszna. Gości przywitała naczelnik UP Agnieszka Nowacka, wystawę otworzył dyrektor Regionu Sieci w Poznaniu Leszek Gawarecki, historię budynku poczty przybliżył Marek Knasiecki, członek Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.
Ilustracje z widokami budynku poczty tego dawnego i współczesnego pochodzą ze zbiorów Sławomira Tomków oraz Antoniego Karwackiego, wieloletniego dyrektora Okręgu Poczty w Poznaniu.
Tekst i zdjęcia Wojciech Owsianowski współpraca Anna Plewa-Śróda
|