Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
16 października 2018
Mózg - najbardziej złożony organ we wszechświecie
niezalezna.pl
Struktura mózgu pod względem złożoności nie ma sobie równej w całym wszechświecie. Przy korze mózgowej człowieka przeciętna galaktyka jest bardzo prostym i przewidywalnym układem. W mózgu jest około 100 miliardów komórek nerwowych, każda z tych komórek połączona jest od tysiąca do 10 tysięcy innych komórek. Każdy z neuronów łączy się poprzez synapsy średnio z 7 tys. innych neuronów, w sumie takich połączeń jest około 10 do potęgi 15. W ten sposób powstaje sieć, której złożoności a właściwie ilości stanów jakie ta sieć może przyjmować praktycznie nie możemy sobie wyobrazić.

Gdyby policzyć liczbę połączeń synaptycznych jakie może przyjmować mózg jednej dorosłej osoby, a wielkość tą chcielibyśmy wyrazić w formie liczby, do jedynki dopisywalibyśmy kolejne zera to pisząc szybko i bez przerw, poświęcilibyśmy na to około 300 lat. O mózgu bardzo dużo wiemy, ale jeszcze więcej nie wiemy. Szybkość rozchodzenia się impulsów między komórkami nerwowymi dochodzi do 432 km/h.

Mózg składa się w 80% z wody, warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Inną kluczową kwestią dla dobrego funkcjonowania mózgu jest jego dotlenienie - mózg bez tlenu może pozostawać przy życiu od 4 do 6 minut. Warto zadbać o ruch na świeżym powietrzu, który korzystnie wpływa na dotlenienie mózgu. Mózg wykorzystuje 20% energii całego organizmu. Najlepszą dietą dla mózgu jest dieta zbilansowana, bogata w produkty mało przetworzone zawierające witaminę B12 i witaminę E, a także kwasy omega-3 oraz potrzebne minerały.

Człowiek istotą społeczną.
Na jedno włókno nerwowe percepcyjne, które zbiera informacje z zewnętrznego świata przypada aż 10 milionów włókien, którym mózg przesyła informacje między poszczególnymi swoimi częściami. Najważniejszą informacją dla mózgu jest informacja o innym mózgu. Aż ¾ wszystkich informacji przetwarzanych przez mózg dotyczy innych ludzi. Partie kory mózgowej, które nie mają możliwości otrzymania informacji o innym człowieku, rozwijają się słabo albo w ogóle.

Dziecko, które nie rozwinie się emocjonalnie w towarzystwie innych ludzi i nie nauczy się języka oraz wielu innych umiejętności od innych ludzi do 12 roku życia, nie jest w stanie się tego później nauczyć w wystarczającym stopniu.

niezalezna.pl/240800-ludzki-mozg-najbardziej-zlozony-organ-we-wszechswiecie