Zygmunt August-autor anonimowy | Okres panowania Zygmunta II-go Augusta przypada na lata 1548-1572, po śmierci Zygmunta I Starego, choć ojciec Zygmunt I Stary ustanowił go królem Polski w roku 1530-ym, kiedy Zygmunt August miał lat 10. Jest to ostatni, dziedziczny wielki książę litewski i król Polski z dynastii Jagiellonów. Do Polski zaczynają już docierać z zachodu różne prądy religijne: luteranizmu, kalwinizmu, arianizmu i innych wyznań. Król nie sprzeciwiał się tym „nowinkom" i miał powiedzieć: „Nie jestem królem sumień waszych” i lata jego rządów, to okres dużej tolerancji i swobody religijnej, popartej także ustawami. Wobec tego w Polsce w tym okresie osiedla się dużo sekt religijnych.
Zygmunt II-gi August miał wiele zasług, reformował kraj, wzmocnił skarb państwa, stworzył stałą armię, budował zamki obronne i za jego panowania doszło do rozkwitu literatury, sztuki i nauki.
Oto, co, według Niemcewicza, król powiedział w dniu rzeczywistego objęcia tronu:
Jesteśmy możni, będziem potężnymi, Jeśli ta Litwa, z której ród mój wiodę, Z koroną polską śluby braterskimi Złączy się w jedno przez wzajemną zgodę. Czegóż nim umrę, więcej mogę żądać, Jak jeden naród /w dzieciach mych oglądać?”
Oto poemat „Zygmunt August" J. U. Niemcewicza. Czytają Marta Kieć-Gubała i Andrzej Siedlecki.
Posłuchaj fragmentu poematu J.U. Niemcewicza "Zygmunt August"
Link do poprzedniego odcinka - o Zygmuncie Starym
Jan Matejko: Zygmunt August |
|