Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
26 października 2018
Rajd "Wielcy Wielkopolanie - Arkady Fiedler"
Wojciech Owsianowski

W dniu 21 października b.r., przy pięknej jesiennej pogodzie odbył się XVI Rajd „WIELCY WIELKOPOLANIE – ARKADY FIEDLER”, którego patronem był wybitny podróżnik, pisarz i przyrodnik. Urodził się 28 listopada 1894 r. w Poznaniu. Był uczestnikiem Powstania Wielkopolskiego. Podczas wielu podróży, m.in. po Ameryce Północnej, Południowej i Afryce zbierał okazy fauny dla polskich muzeów. Podczas II wojny światowej walczył w Armii Polskiej na Zachodzie. Napisał wiele reportaży i książek podróżniczych, tłumaczonych na 30 języków, wielokrotnie wznawianych. Najbardziej znane to: Ryby śpiewają w Ukajali, Kanada pachnąca żywicą, Orinoko, Dywizjon 303, Dziękuję Ci Kapitanie.

Był Honorowym Przewodnikiem PTTK, Honorowym Członkiem PTTK oraz Honorowym Członkiem Wielkopolskiego Klubu Publicystów Krajoznawczych. Mieszkał wiele lat w Puszczykowie, gdzie jego dwaj synowie Marek i Arkady Radosław prowadzą Muzeum – Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera, mieszczącą się w domu rodzinnym wybitnego i zasłużonego Wielkopolanina. Zmarł 7 marca 1985 r. i spoczywa na Cmentarzu w Puszczykowie, więcej:
www.fiedler.pl

Organizatorami tradycyjnego rajdu, prowadzącego tym razem przez Wielkopolski Park Narodowy byli Oddział Środowiskowy Poznań – Nowe Miasto im. Franciszka Jaśkowiaka (zasłużonego krajoznawcy i autora przewodników po Wielkopolsce) oraz Koło PTTK „Łaziki” w Swarzędzu, przy współpracy Terenowego Koła PTTK im. Czesława Ptaka w Poznaniu, Koła PTTK „Pędziwiatry” w Dopiewie i Klubu Turystyczno-Ekologicznego „Chemik”.

Komandorem rajdu był Eugeniusz Jacek, a jego zastępcami Henryk Peliński i Zbysław Kaczmarek. Liczni turyści dorośli i młodzież wędrowali trasami: autokarowo-pieszą „Śladami Arkadego Fiedlera”, rowerową „Nadwarciańską” i samochodową „Dowolną”. Meta Rajdu znajdowała się w Puszczykowie w Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera, gdzie nad wyraz gościnni gospodarze Muzeum Marek i Arkady Radosław przyjmowali „nawałnicę - uczestników rajdu”.








Można było zwiedzić liczne ekspozycje muzealne oraz imponujące obiekty w Ogrodzie Tolerancji, takie jak: miniaturę piramidy w której częstowano kawą, herbatą i ciastkami, kopię statku Santa-Maria na którym Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę, kopię sfinksa, kopię monumentalnego pomnika Buddy, kopię samolotu walczącego w Bitwie o Anglię, wystawę zdjęć z filmów o bohaterskim Dywizjonie 303, a na koniec uraczyć się smaczną grochówką.

Zwycięzcami konkursu wiedzy o życiu i działalności Arkadego Fiedlera zostali: I miejsce – Grupa Seniorów z Czerwonaka, II miejsce – Koło PTTK „W Zasięgu Ręki” – Grupa Dzieci Niewidomych, przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Dzieci Niewidomych z Owińsk, III miejsce – Szkoła Podstawowa z Wierzonki.

W rajdzie uczestniczyła jako gość specjalny „świeżo upieczona” mgr Anna Dobosz z Gliwic, autorka obronionej pracy magisterskiej i książki p.t. „Muzea Podróżników”. Delegacja turystów odwiedziła także Cmentarz w Puszczykowie, gdzie na grobie Arkadego Fiedlera zapalono znicze i złożono proporczyk z napisem Honorowy Członek PTTK.

Tekst i zdjęcia Wojciech Owsianowski