Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
2 listopada 2018
20 lat Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego
Wojciech Owsianowski

H. Cegielski, Wikipedia
Towarzystwo im. H. Cegielskiego (THC) powstało w Poznaniu 4 grudnia 1998 r., jego twórcą i założycielem był dr Marian Król – doktor nauk rolniczych, Wojewoda Poznański w latach 1981-1986, działacz ludowy, poseł na Sejm IX Kadencji, przewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Kultury Fizycznej, Prezes Wielkopolskiej Fundacji Żywnościowej, człowiek wyposażony przez naturę w dynamiczne usposobienie, pracowitość, inteligencję, otwarty na wszystko co nowe, skuteczny organizator, chłonący wiedzę ze wszystkich dostępnych dziedzin, popularyzator inicjatyw gospodarczych, edukacyjnych i proekologicznych, fascynata tradycji pracy organicznej, miłośnik historii Wielkopolski, jeden z wielkich współczesnych autorytetów społecznych.

THC realizuje swoją działalność poprzez organizowanie spotkań, wystaw, konkursów, wydawanie publikacji książkowych, np. Hipolit Cegielski – Pomnik i dzieło, Ignacy Jan Paderewski – Pomnik i dzieło, Dekalog pracy organicznej w XXI wieku, Życie i zasługi Karola Marcinkowskiego. Towarzystwo przyznaje nagrody, stypendia, certyfikaty, realizuje projekty „Złoty Hipolit”, Honorowy Hipolit”, „Młody Pozytywista”, itp.

W swej działalności odwołuje się do postaci Hipolita Cegielskiego, który urodził się 6 stycznia 1813 r. w Ławkach k/Trzemeszna, był nauczycielem, filologiem, naukowcem, dziennikarzem, wydawcą, politykiem i działaczem społecznym. Był także twórcą polskiego przemysłu, współtwórcą nowoczesnego rolnictwa, twórcą narodowej prasy polskiej oraz czołowym ideologiem pracy organicznej. Pozostawił po sobie trwały dorobek jako humanista, społecznik i przemysłowiec. W niezależności gospodarczej upatrywał niezależność bytu narodowego. Zmarł 30 listopada 1868 r. w Poznaniu, pochowany na d. cmentarzu św. Marcina, jego grób zlikwidowano w okresie okupacji hitlerowskiej, a jego późniejsze poszukiwania zakończyły się niepowodzeniem.



W dniu 30 października 1985 r. na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu odsłonięto pomnik nagrobny poświęcony pamięci Cegielskiego. Jego imię „noszą jeszcze” Zakłady Przemysłu Metalowego w Poznaniu, jedne z najstarszych, najlepszych i największych w przeszłości zakładów przemysłowych w Polsce. To cud prawdziwy, że Zakłady te jeszcze istnieją i działają, że nie zostały zlikwidowane w przeszłości, co przytrafiło się wielu innym przedsiębiorstwom. Ważniejsze wydarzenia w działalności THC to: Akcja Charytatywna „Milion rupii dla ojca Mariana Żelazka”, Wielkopolanina, zakonnika ojców Werbistów. Ponieważ nie dostał „prawie pewnej” Nagrody Nobla, to zebrano dla niego 80 tys. dolarów, co stanowiło równowartość miliona rupii przekazanych jemu 30 stycznia 2003 r. Pieniądze te posłużyły jemu na rozbudowę szkoły dla trędowatych, budowę studni oraz kościoła p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej. Za swoją wieloletnią działalność wśród trędowatych o. M. Żelazek otrzymał „Złotego Hipolita” oraz godność Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej.

Pomnik Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, odsłonięty 19 września 2009 r., dzieło artysty rzeźbiarza Krzysztofa Jakubika. W realizacji tego pomnika uczestniczyło 1325 osób oraz firm. Na zdjęciu dr Marian Król oraz Zofia Cegielska-Doerffer – prawnuczka Hipolita Cegielskiego; Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, odsłonięty 6 maja 2015 r., dzieło artysty rzeźbiarza Rafała Nowaka. W realizacji tego pomnika uczestniczyło 2500 osób oraz firm. Na zdjęciu dr Marian Król, Edmund Dudziński oraz Dominik Górny.

W jubileuszowym roku działalności THC, wpisującym się w obchody jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz jubileuszu Wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbyło się kilka ważnych dla Towarzystwa wydarzeń: Towarzystwo otrzymało sztandar oraz hymn „Labor Omna Vincit”. Zaszczyt premierowego wykonania tej pieśni, muzyka Jacek Pawełczak, słowa Dominik Górny przypadł Chórowi Męskiemu „Arion”. Przy wypełnionej do ostatniego miejsca Auli Nowej Akademii Muzycznej w Poznaniu odbyła się Wielka Gala Koncertowa 20-lecia Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, przeznaczona dla miłośników i entuzjastów działalności Towarzystwa.

Ostatnim akcentem jubileuszu była uroczystość wręczenia „Złotych Hipolitów” laureatom roku 2018 nad którą patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda. Uroczystość ta odbyła się w Auli Lubrańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W latach 2001-2018 „Złote Hipolity” otrzymało 130 osobistości zasłużonych w działalności na rzecz pracy organicznej. Pierwszą specjalną statuetkę „Złotego Hipolita” otrzymał papież Jan Paweł II w dniu 1 sierpnia 2001 r. w Watykanie, natomiast ostatnim laureatem statuetki „Złotego Hipolita” został Edmund Dudziński, działacz społeczny i kulturalny, wieloletni odtwórca roli Ignacego Jana Paderewskiego, który w dniu 26 grudnia 1918 r. przyjechał do Poznania i stał się przysłowiową iskrą wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Tekst Wojciech Owsianowski, zdjęcia ze zbiorów THC