W dniu 9 listopada b.r. w Poznaniu – Głuszyna, w Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi Nr 5, obejmującym Szkołę Podstawową im. Pawła Edmunda Strzeleckiego oraz Gimnazjum im. Felicjana Sypniewskiego odbyła się wzruszająca uroczystość poświęcona 100-leciu Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dla całej społeczności szkolnej: uczennic, uczniów, nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły oraz gości był to dzień nadzwyczajny, niecodzienny, jeden – jedyny, jaki mógł się zdarzyć w życiu każdego z nas.
W dniu 11 listopada 1918 r. odzyskaliśmy wolność po latach zaborów. Myśl o odzyskaniu wolności zachęcała naszych przodków do wzniecania powstań, heroicznych czynów i nieustannej walki z zaborcami, które trwały w latach 1772-1918, czyli do zakończenia I wojny światowej i wielkiej przegranej trzech zaborców naszej Ojczyzny. Wdzięczni za dar odzyskanej wolności wspominaliśmy ojców niepodległości takich jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński i Wojciech Korfanty.
Dyrektor Zespołu Szkół Barbara Osiak witając obecnych podkreśliła, że spotkaliśmy się, aby przypomnieć ludzi i wydarzenia dzięki którym możemy się cieszyć wolnością, która jest istotą polskości. Wśród zaproszonych gości obecni byli przedstawiciele: 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań – Krzesiny płk. Piotr Ostrouch i Anna Dworek, Rady Miasta Poznania i Osiedla Henryk Kania i Kazimierz Gadomski, Nadleśnictwa Babki Robert Okińczyc i Krzysztof Radke, Stowarzyszenia Byłych Pilotów Kazimierz Stobieniecki, Proboszcz parafii p.w. św. Jakuba ks. Jan Ciesiółka, Dyrektor Przedszkola „Ikarek” Agata Gust, Rady Rodziców Agnieszka Borońska i Joanna Mazurkiewicz, PTTK Wojciech Owsianowski.
|
|
|
|
Uroczystość uświetnił koncert słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli p.t. „Ojczyzna to nie tylko ziemia” w którym wystąpił Chór Szkolny im. Marii Siarkiewicz. Na uroczystość uczniowie – modelarze przy pomocy lotników przygotowali model samolotu z lat I wojny światowej. Wszyscy obecni z wielkim wzruszeniem i radością odśpiewali wspólnie dwa hymny – narodowy „Jeszcze Polska nie zginęła” Józefa Wybickiego oraz „Rotę” Feliksa Nowowiejskiego pamiętając o tym, że wielcy twórcy i patron szkoły Paweł Edmund Strzelecki spoczywają w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan kościoła p.w. św. Wojciecha w Poznaniu. Warto dodać, że w Zespole Szkół w Głuszynie już rozpoczęły się przygotowania do kolejnej rocznicy narodowej 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, która trwa cały rok, a przypada 27 grudnia b.r.
Tekst Wojciech Owsianowski, zdjęcia Ewa Lichtańska.
|