Wielkopolska w czasach II wojny światowej zajęta przez Niemców i przyłączona do III Rzeszy otrzymała nazwę Wartheland, czyli kraj Warty, przeżywając w latach 1939-1945 „piekło” niemieckiej okupacji spowodowane germanizacją, wysiedleniami oraz eksterminacją. Pozostałością z tego okresu są liczne pomniki męczeństwa i pamięci narodowej w których spoczywają m.in. liczni przedstawiciele elit narodu polskiego. Takich miejsc w Wielkopolsce jest około 300, a liczba ofiar tylko do końca 1939 r. wyniosła około 40 tysięcy osób.
Pierwszy obóz koncentracyjny w Polsce to Fort VII w Poznaniu, największy cmentarz w Wielkopolsce kryjący prochy 12 tysięcy pomordowanych to Lasy Rożnowskie nad rzeką Wełną w pobliżu Obornik Wlkp. Dla upamiętnienia tych wszystkich tragicznych dla naszej cywilizacji miejsc od kilku lat organizowana jest w całej Wielkopolsce akcja p.t. „ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI”, którą zakończył w dniu 30 października b.r. koncert zaduszkowy w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.
W dniu 4 listopada b.r. (niedziela) w Lesie Wypalanki, na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego w pobliżu Stęszewa odbyło się Nabożeństwo Modlitewne przy zbiorowych mogiłach, kryjących 2 tysiące ofiar niemieckiego ludobójstwa. Nabożeństwo prowadzili proboszcz parafii p.w. św. Trójcy ze Stęszewa ks. kan. Zdzisław Błaszczyk, ks. kan. Jan Małeta, ks. senior Henryk Rynkiewicz i ks. Artur Wołczyński w obecności: sióstr zakonnych, leśników, harcerzy, turystów, uczniów szkół, mieszkańców miasta i okolic oraz burmistrza Włodzimierza Pińczaka.
Wśród bezimiennych przedstawicieli polskiej inteligencji, działaczy społecznych i gospodarczych, powstańców wielkopolskich w mogiłach spoczywają m.in. prof. dr Stanisław Pawłowski, w latach 1920-1922 I Prezes Poznańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, światowej sławy geograf, w latach 1932-1933 Rektor Uniwersytetu Poznańskiego oraz członkowie Delegatury Rządu z Adolfem Bnińskim, Wojewodą Poznańskim w latach 1923-1928.
Tekst Wojciech Owsianowski, zdjęcia Marek Nowacki
|