Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
24 listopada 2018
Szlakami Powstania Wielkopolskiego
Wojciech Owsianowski

W dniu 18 listopada b.r. w nastrojach polskiej „złotej jesieni” oraz rocznicy 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbył się VI Rajd Szlakami Powstania Wielkopolskiego. Tym razem trasa rajdu prowadziła przez Wielkopolski Park Narodowy (WPN), jeden z najpiękniejszych parków w naszym kraju, więcej www.wielkopolskipn.pl. Organizatorami rajdu byli: Oddział Środowiskowy Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego (PTTK) Poznań – Nowe Miasto im. Franciszka Jaśkowiaka, Koło PTTK „Pędziwiatry” z Dopiewa i Koło PTTK „Łaziki” ze Swarzędza. Komandorem rajdu był prezes Eugeniusz Jacek, a jego zastępcami Anna Pera i Zbysław Kaczmarek.

Liczni turyści dorośli, młodzież i dzieci wędrowali trasami: autokarowo-pieszymi z Kostrzyna, Swarzędza, Poznania, Owińsk i Dopiewa do Jezior, a później 8 km pieszo, przepięknym szlakiem turystycznym, wzdłuż jeziora Góreckiego i jeziora Kociołek, wokół którego znajdują się liczne żeremia bobrów, śpiących obecnie snem zimowym, ale można było oglądać ślady ich „działalności” na licznych ogryzanych drzewach, dalej szlak prowadził do Pożegowa i Mosiny, gdzie w Szkole Podstawowej nr 1 była meta. Na trasie rowerowej Poznań – Mosina – Poznań cykliści mieli do pokonania 60 km, natomiast samotnicy mieli trasę dowolną wg własnego uznania.

Na szlaku pomiędzy jeziorem Góreckim a Wzgórzem Pożegowskim znajdują się trzy głazy narzutowe, które upamiętniają trzech wybitnych Wielkopolan: Franciszka Jaśkowiaka (1903-1983), zasłużonego krajoznawcę, autora przewodników turystycznych, honorowego członka PTTK oraz patrona Oddziału, Adama Wodziczki (1887-1948) naukowca, przyrodnika, dydaktyka, „ojca Wielkopolskiego Parku Narodowego”, hrabiego Władysława Zamoyskiego (1853-1924) właściciela Zamku Kórnickiego, obrońcy Tatr, inspiratora utworzenia Tatrzańskiego Parku Narodowego, właściciela Fundacji „Zakłady Kórnickie” na terenach której utworzono WPN.






Na Wzgórzu Pożegowskim znajduje się Studnia Napoleona, dawne przekazy mówią, że Napoleon przejeżdżał przez Mosinę dwukrotnie: 16 lipca 1807 r. w drodze z Poznania do Drezna, na jego powitanie mieszkańcy pobliskiego Iłowca wystawili przy drodze piramidę, co miało przypominać jego pobyt w Egipcie, drugi raz 30 maja 1812 r. przed wyprawą na Moskwę. Pofałdowane tereny wokół Wzgórza Pożegowskiego były doskonałym miejscem na budowę twierdzy obronnej, do czego sztab francuski zachęcał towarzyszący im Józef Wybicki, twórca pieśni Legionów lub Mazurka Dąbrowskiego, mieszkający w pobliskich Manieczkach. Skończyło się jednak tylko na planach i zamiarach, co przypomina studnia.

Mosina niewielkie miasto położone na skraju WPN, w pobliżu rzeki Warty, przy linii kolejowej Poznań – Leszno, liczy około 13 tys. mieszkańców, prawa miejskie posiada od 1302 r. W okresie Wiosny Ludów Jakub Krotoski-Krauthofer (1806-1852) prawnik, pisarz, polityk, poseł do sejmu pruskiego, powstaniec, pochodzący z Bawarii walczył o niepodległość Polski. W dniu 3 maja 1848 r. ogłosił w Mosinie, Stęszewie i Kórniku Rzeczypospolitą Polskę ze stolicą w Mosinie, wydawał dokumenty z Orłem Jagiellońskim zatytułowane Polska Powstająca. Rzeczypospolita Mosińska przetrwała tylko sześć dni o czym przesądziła przegrana bitwa z Prusakami pod Rogalinem, było to jednak na ówczesne czasy wydarzenie na skalę europejską. W bieżącym roku obchodzona była 170 rocznica tego niecodziennego wydarzenia.






W Rynku znajdują się dwa miejsca pamięci narodowej: na domu nr 9 tablica w miejscu rozstrzelania 20.10.1939 r. przez Niemców 15 mieszkańców Mosiny i okolic oraz pomnik z 1972 r., upamiętniający Powstańców Wielkopolskich oraz ofiary terroru niemieckiego, dzieło Józefa Murlewskiego. W Mosinie przy ul. Dworcowej znajduje się pomnik Tadeusza Kościuszki z 1984 r., dzieło Adama Jezierzańskiego. Na mecie rajdu wszyscy uczestnicy otrzymali znaczek rajdowy, smaczną grochówkę oraz puchary dla najliczniejszych drużyn i wiele cennych nagród dla wszystkich uczestników konkursu wiedzy p.t. „Powstanie Wielkopolskie”.

Wśród najliczniejszych drużyn I miejsce zdobyli: Seniorzy gminy Swarzędz, II miejsce Szkoła Nr 51 w Poznaniu, III miejsce Szkolne Koło PTTK „W Zasięgu Ręki”, przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Owińskach. Ponadto nowym członkom wręczono legitymacje PTTK, odznaki turystyki kwalifikowanej „Złote buty siedmiomilowe” i odznaki krajoznawcze. Nagrodę specjalną za udział w rajdach turystycznych otrzymał Krzysztof Knast. Uczestnicy rajdu z wielkim wzruszeniem składali sobie życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku 2019, jako że VI rajd kończył tegoroczny sezon turystyczny, a następne imprezy odbędą się dopiero w przyszłym roku.

Tekst Wojciech Owsianowski
zdjęcia Zbigniew Szmidt i W. Owsianowski