W tym roku obchodzimy 100 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Data 11 listopada 1918 roku jest dla wszystkich Polaków rozsianych po świecie datą, o której zawsze pamiętamy, dlatego wszelkie uroczystości związane z tą datą, są zawsze organizowane z udziałem najwyższych władz i są zawsze dumą Polaków. W ten sposob upamietniamy naszych bohaterów, którzy przelewali krew broniąc naszej Ojczyzny.
Od 7 do 11 listopada 2018 roku panowała już w Perth gorączka przygotowań do kilku uroczystości świętowania 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę . Był to tydzień wielu emocji i nadzwyczajnej pracy dla wszystkich polonijnych organizacji, aby pokazać naszą solidarność nie tylko dla polskiego społeczeństwa, a także dla całej społeczności zachodnioaustralijskiej.
Zacznijmy od początku. Obchody 100 Rocznicy w Australii rozpoczęły się najpierw w Perth (Zachodniej Australii). Już w środę 7 listopada powitaliśmy Ambasadora Polski, JE Mikołaja Kołodziejskiego, wraz z Polskim Konsulem Honorowym Zachodniej Australii, p. Pawłem Bitdorfem. Ambasador wraz z Konsulem Honorowym mieli okazję zapoznać się z przedstawicielami polskich organizacji działających w Domu Polskim na wspólnym obiedzie dla klientów Wielokulturowego Programu Rainbow dla osób starszych. Byla to wspaniala okazja, aby zobaczyć w jaki sposób klienci Rainbow, różnych narodowości w tym oczywiscie narodowosci polskiej, obchodzą swoje święto ojczyste w Domu Polskim. Były takze śpiewy i tańce klientów z okazji obchodzonych urodzin. Wszyscy podziwiali wspaniałą atmosferę spotkania.
We czwartek 8 listopada odbyła się wspaniała uroczystość w sali THE RISE naprzeciwko Domu Polskiego, w której uczestniczyli przedstawiciele władz australijskich oraz Honorowi Konsulowie wielu grup etnicznych. Między innymi obecni byli: Polski Ambasador JE Michał Kołodziejski, Polski Konsul Honorowy Zachodniej Australii p. Paweł Bitdorf, Hon Simon Millman MLA (reprezentantował Premiera Zachodniej Australii The Hon Mark McGowana MLA oraz Ministra Turystyki Hon Paul Papalia CSC MLA), Peter Watson JP MLA, Justice Paul Tottle Sędzia Sądu Najwyższego ZA, Jan Baster vice Prezes Instytutu Pamięci Narodowej i Małgorzata Kwiatkowska Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej.
|
|
Polski Konsul Honorowy Paweł Bitdorf przywitał wszystkich przybyłych gości, a następnie głos zabrał Polski Ambasador JE Mikołaj Kołodziejski. Jego przemówienie zawierało wiele faktów dotyczących historii Polski, o sławnych Polakach rozsianych po całym świecie, którzy zapisani są na kartach historii Polski oraz o tym jaki był ich wkład w zachowanie polskości.
Po swoim przemówieniu Polski Ambasador wręczył zasłużonym Polakom odznaczenia narodowe: • Henrykowi Sawickiemu wręczył Medal Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Kawalerski za jego pracę o demokratyczne zmiany w Polsce, • Byłym kombatantom Powstania Warszawskiego - Dr Wojciechowi Górskiemu, Stanisławowi Mackiewiczowi i Zbigniewowi Muszyńskiemu wręczył Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości.
Następnie Jan Baster, Vice Prezes Instytutu Pamięci Narodowej po swoim krótkim przemówieniu, wręczył Medal Solidarności Edwardowi Włodarskiemu.
Wręczanie medali zakończyło część oficjalną uroczystości i po wyprowadzniu sztandarów i flag rozpoczęła się część artystyczna. Na początku Gosia Sławomirska zagrała na pianinie z wielką werwą Poloneza A Dur Chopina i otrzymała za to gromkie brawa.
Następnie wystąpiła śpiewaczka soprano Magda Lisek, znana nam z poprzednich występów na akademiach narodowych. Wysłuchaliśmy piosenek polskich kompozytorów m.in. „Prząśniczka” Stanisława Moniuszki, „Ta kolebka” Stanisława Wiechowicza, „Smutna Rzeka” i „Życzenie” Fryderyka Chopina oraz „Z Nową Wiosną” Mieczysława Karłowicza. Magdzie Lisek akompaniowała Gosia Sławomirska.
Na zakończenie części artystycznej zespół taneczny „Kukułeczka” zatańczył Krakowiaka, a my podziwialiśmy nasze młode polskie pokolenie, podtrzymujące naszą polską kulturę i tradycje.
Na zakończenie uroczystości podany został poczęstunek.
Z uroczystości wyszliśmy wszyscy bardzo poruszeni i zadowoleni, że mogliśmy uczestniczyć w tak ważnej, rocznicowej uroczystości świętowania Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Niestety bardzo brakowało nam pisemnego programu tej uroczystości, bo trudno było zapamiętać wszystko o wszystkich. Rozumiemy, że obecnie jest tak zwana „paperless society”, ale w tym wypadku, taki kawałek papieru z programem uroczystości byłby dla nas bardzo potrzebny, aby poprostu móc zapamiętać ją na wiele, wiele lat. Nie wiemy dlaczego organizatorzy tej ważnej uroczystości pominęli taką szansę.
|
|
W piątek 9 listopada braliśmy udział w kolejnej uroczystości w Parlamencie Zachodniej Australii. Odbyła się tam wystawa zatytułowana „Time for Heroes” tj. „Czas na Bohaterów”.
Wystawę otworzyła prezes Legislative Assembley Hon. Kate Doust MLC. Na początku swojego przemówienia przywitała Gubernatora ZA Hon. Kim Beazley AC, Polskiego Ambasadora JE Michała Kołodziejskiego, p. Jana Bastera z Instytutu Pamięci Narodowej, a następnie wszystkich zebranych gości łącznie z wieloma konsulami.
Po oficjalnym otwarciu wystawy podany poczęstunek, po którym mogliśmy obejrzeć wystawę, pogawędzić, a następnie iść na zasłużony odpoczynek.
W sobotę Polska Szkoła Sobotnia im. Adama Mickiewicza miała ostatnie przygotowania do Akademii Niepodległościowej, zaplanowanej na niedzielę 11 listopada. Przed tą akademią odbyła się zamówiona przez Związek Polaków i Koło Polek Msza Święta w Polskim Kościele w Maylands, w intencji Ojczyzny.
Po Mszy Świętej zebraliśmy się w Domu Polskim obok Kościoła, gdzie dzieci wraz z nauczycielami z polskiej szkoły urządzili nadzwyczajną akademię. Miała ona tzw. „interactive program”, gdzie wspaniale przygotowane dzieci odpowiadały nauczycielce na pytania na temat historii polski. Były także śpiewy polskich piosenek z taśmy chóru Soul Sanok. Oczywiście na początku odśpiewano hymny narodowe Polski i Australii. Polski Konsul Honorowy ZA pan Paweł Bitdorf wygłosił krótkie przemówienie, a Cezary Perimus wyrecytował wiersz Wisławy Szymborskiej pod tytułem „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”.
Na zakończenie akademii rozdane zostały świadectwa dla maturzystów z klasy 12 m.in. Karolinie Dzięcioł, Monice Gregory, Mai Milarskiej i Julii Siwek.
Byłam bardzo mile zaskoczona, że Polska Szkoła stworzyła specjalną broszurę na 100-lecie odzyskania Niepodległości Polski 1918 - 2018.
Komitet Rodzicielski zadbał, aby uczestnicy akademii mogli posilić się pysznym jadłem kuchni polskiej.
Społeczność polska w Perth miała wiele okazji ku temu, aby uczcić 100 Niepodległości Polski. Wszystkim serdecznie dziękujemy za taką możliwość i wysoki poziom artystyczny wszytkich uroczystości.
Halina T. Szunejko OAM Perth, WA
|