Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
6 stycznia 2019
100 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego (2)
Centralne uroczystości w Warszawie

W dniu 28 grudnia 2018 r. odbyły się w Warszawie uroczyste obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uczestniczyli w nich: przedstawiciele Samorządu Województwa Wielkopolskiego z Marszałkiem Markiem Woźniakiem, przedstawiciele Wojewody Wielkopolskiego, Prezydenta m. Poznania, powiatów wielkopolskich, organizacji kombatanckich, członkowie rodzin Powstańców Wielkopolskich, harcerze i młodzież szkolna, członkowie grup rekonstrukcyjnych, poczty sztandarowe licznych organizacji społecznych w tym PTTK, a także parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz w tym m.in. Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Konrad Szymański, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gen. bryg. Robert Głąb, Dowódca Garnizonu Warszawa, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Organizatorem uroczystości był Marszałek Marek Woźniak, ich twórca i organizator od dziesięciu lat. Współorganizatorem było Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i jego Prezes Tadeusz Musiał, syn Franciszka Musiała, marynarza uczestnika Powstania Wielkopolskiego. W południe o godz. 11.30 na Placu Zamkowym Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu Tomasz Łęcki otworzył wystawę p.t. „Wielkopolanie ku Niepodległej w setną rocznicę zwycięskiego Powstania 1918-1919 roku”, która wzbudziła ogromne zainteresowanie mieszkańców Warszawy oraz licznych gości krajowych i zagranicznych, zwiedzających w tym czasie Plac Zamkowy.






Później w Domu Spotkań z Historią odbyła się prezentacja filmów o tematyce powstańczej. O godz. 12.00 w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w intencji Powstańców Wielkopolskich uroczystą mszę świętą odprawił i homilię wygłosił ks. Kardynał Kazimierz Nycz, który powiedział m.in. „…Powstanie było wyrazem troski o Ojczyznę, miłości do niej. Ta Bazylika to miejsce wyjątkowe w kontekście dzisiejszego wydarzenia, ponieważ tu spoczywa Ignacy Jan Paderewski, wielka postać Powstania Wielkopolskiego…”.

Po mszy świętej jej uczestnicy przeszli w marszu honorowym z katedry pod Grób Nieznanego Żołnierza, przed którym o godz. 14.00 odbyły się dalsze uroczystości z pełnym ceremoniałem wojskowym. Wszyscy obecni z Reprezentacyjną Orkiestrą Wojskową odśpiewali hymn narodowy „Jeszcze Polska nie zginęła”. Marszałek Marek Woźniak zabierając głos powiedział m.in.: „… Chcemy, by pamięć o Victorii Wielkopolskiej była udziałem i dumą wszystkich Polaków. Bo czyn Powstańców Wielkopolskich zdecydował o granicach odrodzonej Rzeczypospolitej, a ich solidarność i odwaga pozwoliły te granice ochronić. Bo za zwycięstwo zapłacili dwoma tysiącami poległych i kilkoma tysiącami rannych. Bo w zemście za Powstanie podczas okupacji hitlerowskiej byli rozstrzeliwani i ginęli w obozach…”.






Zabierając głos Jan Józef Kasprzyk powiedział m.in.: „… Powstanie Wielkopolskie okazało się zwycięskie dlatego, że wszystkim jego uczestnikom przyświecało hasło – NIC DLA SIEBIE, WSZYSTKO DLA OJCZYZNY…”. Następnie odbył się Apel Pamięci Poległych Powstańców Wielkopolskich, a Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego wykonała salwę honorową oraz złożono liczne wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystość zakończyła defilada oddziałów wojskowych, rekonstrukcyjnych, harcerzy i pocztów sztandarowych przed uczestnikami uroczystości.

O godz. 16.30 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze 64 Powstańców Wielkopolskich odbyła się uroczystość okolicznościowa podczas której wspominano ich walki i zasługi oraz złożono wiązanki kwiatów. Kwiaty złożono także w kwaterze Powstańców Śląskich, przy pomniku Katastrofy Smoleńskiej oraz na Łączce przy Pomniku Żołnierzy Niezłomnych.

Tekst i zdjęcia Wojciech Owsianowski