Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
11 stycznia 2019
Jasełka w Keysborough
Barbara Dudkowska

Noc wigilijna 2018 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough upływała w atmosferze refleksji „W świętą noc, przyjmij łaski, jakie Bóg nam niesie” Tak zatytułowane Misterium przygotowała dla nas grupa aktorów, około 30 osób, dzieci, młodzież, dorośli. Siostra Elżbieta Cieślarczyk MChR twórca scenariusza i reżyser spektaklu słownomuzycznego wyeksponowała, że Jezus przyszedł w postaci człowieka do nas i dla nas, aby kochać nas miłością bezwarunkową.

Myśl powyższą Reżyser realizuje na dwóch płaszczyznach, biblijnej i refleksyjnej. Pierwszym źródłem jest prawda historyczna zawarta w Biblii. „ W szóstym miesiącu posłał Bóg Anioła Gabriela do miasta w Galilei zwanego Nazaret… Oto poczniesz i porodzisz Syna, nadasz Mu imię Jezus. Będzie On wielki, zwany Synem Najwyższego….”

Świat, Niebo i Bóg czekają na odpowiedź Maryi, która odpowiada: Fiat. Żeby przybliżyć widzowi cel Misterium Twórca jego uwydatnia szczególnie, problem relacji człowieka współczesnego z Bogiem, w tym celu wprowadza do spektaklu Narratora pobudzając widza do refleksji „… jak Ja przyjmuję Boga, mamy tysiące spraw na głowie, na ogół spotkanie z Jezusem odkładamy na bliżej nieokreślone jutro. Maryja natomiast akceptuje postawę służebnicy Pańskiej, by dać Boga światu. A jaka jest moja otwartość wobec tych, którzy krzyżują moje decyzje. A jaka jest moja postawa wobec rzeczy niemożliwych”.

Jak wiemy celem aktorów prezentujących Misterium jest przesłanie, że Jezus żyje w naszych sercach i czeka na nas w Eucharystii. Dalszy rozwój akcji prowadzi nas do spotkania Elżbiety z Maryją. ”…Elżbieta rzekła do Maryi, błogosławionaś, żeś uwierzyła, że spełni się wszystko, co Ci powiedział Pan. Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas...”. Powyższa scena wzmocniona emocjonalnie śpiewem Narratorów prowadzi do refleksji, „… tak jak Elżbieta poznaje w Maryi Matkę swego Pana, tak Ty postrzegaj drugą osobę nie, jako przeciwnika, że może jest lepszy od Ciebie, ale zobacz korzyści z tego spotkania, wyjdź przemieniony, bo spotkanie z Bogiem poprzez modlitwę jest przemianą. Czy zatem moja modlitwa mnie przemienia?”

Realia historyczne dotyczące narodzin Jezusa mówią o spisie ludności rozporządzonym przez cesarza Augusta. A zatem Józef udaje się z Galilei do Judei do Betlejem, pochodził bowiem z rodu Dawida. W podróży towarzyszy poślubiona mu Maryja, oczekująca dziecka. Umęczeni małżonkowie śpiewają o trudach tej podróży. Przejmująca atmosfera jest wzmacniana pięknym głosem Aktorów kreujących rolę Maryi i Józefa.

Jak mówi Biblia Maryja porodziła swego Syna – Boga w szopie, żaden gospodarz nie chciał udzielić podróżnym schronienia. Zamysł Reżysera spektaklu budzi refleksję, którą sami obecni na widowni i aktorzy wyśpiewują, „ a dzisiaj, czemu wśród ludzi tyle łez, jęków katuszy, bo nie ma miejsca dla Ciebie w niejednej człowieczej duszy”. Narrator kieruje słowa „ Otwórz się na Jezusa, ciesz się z Jego przyjścia, bo ilość radości jest proporcjonalna do ilości miłości w twoim sercu”.

W spektaklu Radość ta jest eksponowana przez anioły otaczające Jezusa (role kreowane głównie przez najmłodsze dzieci), jeden z nich oznajmia „… Narodzenie dziecka to wielka nadzieja dla rodziców, narodzenie Chrystusa, to wielka nadzieja dla całej ludzkości." Misterium przybliża nam prawdę, że miłość ma postać Boga, gdy nie ma miejsca na miłość, to nie ma miejsca na Boga. Kto nie ma Boga w sercu To nie ma miłości.




Dziękujemy Aktorom za ogrom ekspresji w prezentacji poszczególnych Postaci. Widać, z jakim głębokim zaangażowaniem emocjonalnym i rozumieniem treści ukazali Oni Miłość do Jezusa. W spektaklu naszym uczestniczyły trzy pokolenia - dorośli, młodzież i dzieci, które szczególnie wzruszały i zachwycały publiczność piękną recytacją, śpiewem, tańcem i strojami. Dzieci te urodzone są w Australii, a dzięki postawie Rodziców posługują się bardzo dobrze językiem polskim.

Szczególne podziękowanie kierujemy do ekipy technicznej Henryka Leś, Pawła Ragan, za wspaniałe efekty akustyczne i oświetleniowe. Pani Bożena Mames włożyła wiele trudu, by stroje Aktorów prezentowały się wspaniale. Andrzejowi Molczyk dziękujemy za dekoracje. To bardzo ważne efekty, które pomogły nam w odbiorze treści Misterium.

Ogromne słowa wdzięczności dla Siostry Elżbiety za duchowe refleksje pomagające nam przyjąć słowa płynące z tajemnicy Bożego Narodzenia, że to Bóg, który stał się Człowiekiem uzdalnia nas ludzi do traktowania drugiego człowieka, tak jak traktuje nas Pan Bóg, z wielką miłością. To dla nas wszystkich zachęta, byśmy z miłością otwierali Ewangelię i odczytywali wskazówki na nasze życie, które bez Miłości do Boga, ludzi naprawdę przestaje mieć sens.

Na rozpoczęty Rok życzę w swoim imieniu, a także w imieniu naszej wspólnoty z Keysborough błogosławionego każdego dnia: Miłości, Radości i Pokoju.

Barbara Dudkowska