Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
11 stycznia 2019
100 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego (4)
Słynne jubileusze na znaczkach

Poczta Polska S.A. w dniu 27 grudnia 2018 r. wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy p.t. „100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego”, upamiętniając w ten sposób Wielkopolskę i jej Mieszkańców, budzących się po latach zaborów do Niepodległości. Znaczek ma kształt trzy członowy o wartości dwa razy 2.60 zł., wydany w nakładzie 160 tys. sztuk, zaprojektowany przez Jana Konarzewskiego. Wraz ze znaczkiem wydano także kartkę pocztową w nakładzie 8 tys. sztuk o wartości A, zaprojektowaną przez Karola Tabakę i przedstawiającą powstańca majora Mieczysława Palucha z kolegami, kokardą i flagą.

Prezes Zarządu Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski powiedział m.in. że „… rolą Poczty Polskiej jest uczczenie polskich bohaterów i ważnych dla naszej historii wydarzeń, których słynne rocznice były obchodzone w 2018 r…” . Były to między innymi: Jubileusz Biskupstwa w Poznaniu (968-2018), czyli 1050. rocznica Pierwszego Biskupstwa w Polsce; 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej; 460 lat Poczty Polskiej; 100. rocznica zakończenia I wojny światowej; 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości; 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego; 100-lecie polskiej służby zagranicznej; 100-lecie utworzenia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Wprowadzono także do obiegu kartki pocztowe, m.in.: 100-lecie utworzenia Ligii Morskiej i Rzecznej; 100-lecie Państwowego Zakładu Higieny; 100-lecie ZHP; 100-lecie Adwokatury Polskiej; 100. rocznica Sztabu Generalnego Wojska Polskiego; 100. rocznica Związku Artystów Scen Polskich, itp., więcej: www.filatelistyka.poczta-polska.pl.






W uroczystościach centralnych 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które odbyły się 27 grudnia 2018 r. w Poznaniu, w Urzędzie Wojewódzkim, o czym pisałem wcześniej, uczestniczyła Poczta Polska, organizując m.in. stoisko pocztowe w którym prezentowano, a także można było nabyć znaczki pocztowe, wydane z okazji słynnych rocznic, obchodzonych w 2018 r. Stoisko to odwiedzili m.in. Premier Mateusz Morawiecki oraz Wojewoda Poznański Zbigniew Hoffmann. Stoisko było oblegane przez tłumy filatelistów oraz uczestników uroczystości, wśród których pracownice Poczty Polskiej Anna Plewa-Śróda i Honorata Kuraszkiewicz rozprowadzały bezpłatne, cenne pamiątki rocznicowe, a mianowicie foldery i pocztówki wydane przez Pocztę Polską z okazji obchodzonej rocznicy.

Przez stulecia dzieje poczty były ściśle związane z losami Polski. Wraz z odzyskaniem Niepodległości rozpoczęto budowę infrastruktury pocztowej we wszystkich głównych miejscowościach w kraju. W 1939 r. do rangi symbolu urosła obrona polskiego Urzędu Pocztowego Gdańsk 1, który Niemcy połączyli z równoczesnym atakiem na Westerplatte. W trakcie Powstania Warszawskiego powołano do życia Pocztę Harcerską, a w zależności od sytuacji Polacy tworzyli także poczty wojskowe lub obozowe.

460 lat historii Poczty Polskiej w dziejach Ojczyzny ukazuje, jak głęboko sięga tradycja pocztowa i jak nierozerwalnie związana jest z losami polskiej państwowości. Poczta Polska dostosowuje się do wymogów współczesności i rozwija się wraz z rynkiem usług, z operatora pocztowego staje się operatorem cyfrowym. Jest nowoczesną i godną zaufania instytucją państwową, która ma ogromny wpływ na współczesne przemiany, dziejące się wokół nas wszystkich. Tak jak przed wiekami, również współcześnie i nieustannie służy Polakom w kraju i zagranicą w zakresie pielęgnowania historii, edukacji oraz uczenia patriotyzmu, a to przecież jest nieustanna służba dla naszej Ojczyzny.

Tekst i zdjęcia Wojciech Owsianowski
współpraca Anna Plewa-Śróda