Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
12 stycznia 2019
Zapraszamy na podróż historyczną na Białoruś
Polska Fundacja Kościuszkowska

Pałac Niemcewiczów w Skokach. Fot. Cezary Rudzinski
Polska Fundacja Kościuszkowska w dniach 2-5 lutego 2019 r organizuje podróż historyczną na Białoruś dla uczczenia 273 rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki i 225 rocznicy Insurekcji. Pojedziemy do miejsca urodzin Tadeusza Kościuszki w Mereczowszczyźnie oraz będziemy zwiedzać wiele miejsc związanych z historią i kulturą polską. W załączeniu szczegółowy program wyjazdu.

Dr Leszek Marek Krześniak Prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej Tel. 602 -175 238, email: drlmk@wp.pl

ŚLADAMI TADEUSZA KOŚCIUSZKI 2-5 lutego 2019

DZIEŃ I WARSZAWA – RADZYŃ PODLASKI – BRZEŚĆ Godz. 6.15 spotkanie uczestników na parkingu przy ul. Parkingowej (za hotelem ….) odjazd na trasę godz. 6.30. RADZYŃ PODLASKI – pałac Potockich; z Radzyniem była związana Anna Sapieżyna z Zamojskich – wcześniej wielka odwzajemniona miłość Tadeusza Kościuszki; w październiku 1794 roku konwój z jeńcami spod Maciejowic jechał przez Radzyń do Kijowa a następnie do Petersburga. Przejście graniczne polsko – białoruskie: Terespol – Brześć. Oprawa paszportowa. Przyjazd do Brześcia . BRZEŚĆ - przejazd przez miasto z pokazaniem m.in. siedziby Poleskiego Urzędu Wojewódzkiego z lat 30-tych XX wieku; budynku gimnazjum - które ukończyła Krystyna Krahelska; zwiedzanie Twierdzy Brzeskiej. Posiłek turystyczny. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie.

WYJAZD DO SKOKÓW – BAL KARNAWAŁOWY W PAŁACU NIEMCEWICZÓW (obowiązują stroje Z XIX/XX wieku)

DZIEŃ II BRZEŚĆ - WOŁCZYN - SZOSTAKÓW – KAMIENIEC – SIECHNOWICZE – KOBRYŃ – „CZABAROK” Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie z hotelu oraz wyjazd na trasę: SKOKI - zespół pałacowy w d. majątku Niemcewiczów zbudowany w latach 70 XVIII wieku, (w starym dworze urodził się Julian Ursyn Niemcewicz) – obecnie Muzeum Juliana Ursyna Niemcewicza i jego rodziny; WOŁCZYN - kościół katolicki p.w. Świętej Trójcy z fundacji Stanisława Poniatowskiego - ojca ostatniego króla Polski z kryptą, w której złożono trumnę ze szczątkami Stanisława Augusta - jedyna pozostałość zespołu pałacowego, w którym urodził się w 1732 r. przyszły król) WYSOKIE LITEWSKIE – przejazd przez miasto oraz zwrócenie uwagi na zespół pałacowo-parkowy - do poł. XIX w. własność Sapiehów; resztki fundamentów pałacu oraz umocnienia ziemne i brama do dawnego zamku Sapiehów z XVII w; kościół katolicki p.w. Świętej Trójcy, kaplicę p.w. św.Barbary zbudowana w 1772r.; stary cmentarz; SZOSTAKOWO – dawny majątek dzierżawiony przez Trauguttów; miejsce urodzenia w dniu 16 stycznia 1826r. Romualda Traugutta – bohatera powstania styczniowego i jego ostatniego dyktatora; miejsce upamiętnienia; KAMIENIEC – starostwo kamienieckie należało do królewskich dóbr stołowych; „BIAŁA WIEŻA” – wzniesiona w drugiej połowie XIII wieku, wg podania od wieży przejęła nazwę Puszcza Białowieska; budynek gimazjum polskiego z 1931r; kościół św. Piotra i Pawła z 1925r, oddany wiernym po 1990r; cerkiew św. Szymona Słupnika. SIECHNOWICZE – dawny majątek rodzinny Kościuszków; w byłej szkole Muzeum z wystawą poświęconą Tadeuszowi Kościuszce i współtowarzyszy walki; złożenie kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki – wykonany w latach trzydziestych XX w. wg projektu Balbiny Świtycz-Widackiej (pomnik pierwotnie stał w Kobryniu); KOBRYŃ - miejski dwór – dawna własność gen. Aleksandra Suworowa podarowany przez carycę Katarzynę II za stłumienie powstania kościuszkowskiego. W okresie międzywojennym mówiono „Dworek Traugutta”; pomieszkiwał w nim w roku 1860 Romuald Traugutt. Kościół katolicki z tablicami upamiętniającymi obrońców Kresów; cmentarz żołnierzy polskich poległych w latach 1914-1920 i września 1939r. D. cmentarz katolicki – z nagrobkiem rodziny Mickiewiczów: Aleksandra Mickiewicza (brata Adama) , Teresy Mickiewiczowej i ich syna – Franciszka . Przyjazd do sanatorium „CZABAROK” (k. Pawlinowa-rej.baranowicki); zakwaterowanie; obiadokolacja.


Anna Sapieżyna Zamoyska. Mal. Kazimierz Wojniakowski


Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim

DZIEŃ III „CZABAROK” – KOSÓW POLESKI – RÓŻANA – WOŁKOWYSK - GRODNO. Po śniadaniu w sanatorium wyjazd na trasę do miejscowości: KOSÓW POLESKI – miejsce urodzenia Tadeusza Kościuszki - w dworze należącym do Flemingów; (zniszczonym w roku 1942 przez partyzantkę radziecką) – zwiedzanie Muzeum Tadeusza Kościuszki w zrekonstruowanym dworze; udział w uroczystości oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Kościół katolicki pw. św. Trójcy z tablicą upamiętniającą Tadeusza Kościuszkę oraz fakt chrztu w dniu 12 lutego 1746r. RÓŻANA – spojrzenie na rekonstruowane ruiny zamku Sapiehów z salami muzealnymi w dwóch oficynach; zespół klasztorny Bazylianów; kościół pw. św. Trójcy z grobami na terenie przykościelnym; WOŁKOWYSK – przyjazd do szkoły polskiej, spotkanie z miejscową młodzieżą; posiłek w szkolnej jadalni ! Przejazd do Grodna; zakwaterowanie w hotelu. Wieczór z przedstawicielami polskiej społeczności. Obiadokolacja.

DZIEŃ IV GRODNO – WARSZAWA Śniadanie w hotelu. GRODNO – kościół pw. św. Franciszka Ksawerego z tablicami poświęconymi walkom Polaków o wolność; Zamek Nowy i Stary; objazd miasta z pokazaniem m.in. budynku dawnej szkoły muzycznej, w której przez rok pobierał naukę Czesław Wydrzycki (Czesław Niemen); cmentarza katolickiego z grobem Elizy Orzeszkowej i żołnierzy poległych w walkach w latach 1919-1920; domu Elizy Orzeszkowej – obecnie biblioteka z izbą pamięci o naszej pisarce. odrobina czasu wolnego. Wyjazd na przejście graniczne Bruzgi – Kuźnica Białostocka. Planowany przyjazd do Warszawy ok. godz. 20.oo-20.30.

ODPŁATNOŚĆ ZA OSOBĘ: 730 PLN

Odpłatność zawiera: przejazd autokarem lub małym autobusem; 3 noclegi – 2 x hotele, 1x obiekt sanatoryjny – pokoje 2-osobowe z łazienką; posiłki – śniadania i obiadokolacje, posiłek w szkole; obsługa pilota na całej trasie; opłaty drogowe i miejscowe; ubezpieczenie NNW/KL z sumą gwarancyjna 10 tys. EUR/osoba; voucher białoruski. Cena nie zawiera:
- opłaty za wizę grupową białoruską 60 PLN
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów + kosztów obsługi przewodników miejscowych, udział w balu karnawałowym w Skokach – razem 25 EUR /osoba.
Paszport – termin ważności nie krótszy niż 90 dni od daty zakończenia imprezy.
Zdjęcie do wniosku wizowego, kolorowe, en face

ZAPRASZAMY!!!