Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
28 lutego 2019
Komunikat dla Sydney i Canberra
spotkania z dr Piotrem Szubarczykiem

Stowarzyszenie Nasza Polonia zaprasza na trzecią australijską edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" oraz na cykl spotkań z dr Piotrem Szubarczykiem, głównym specjalistą historycznym Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, wykłady uświetni recitalem pieśni patriotycznych p. Dariusz Grzybkowski.

9 marzec godzina 15.00, Klub Polski w Albion - "Wojenne nieodwracalne straty - problem odszkodowań".

10 marzec godz. 11.00 Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough Msza św. w intencji poległych za Ojczyznę. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" godz. 12.30.

Około godziny 14.00 wykład" Dywizja Nastolatków. Antykomunistyczna konspiracja młodzieżowa lat 1945-1955"

16 marzec godz. 10.00 Sanktuarium oo. Paulinów w Penrose Park Msza św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych, Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" godz. 11.30.

Około godziny 14.00 "Dywizja Nastolatków. Antykomunistyczna konspiracja młodzieżowa lat 1945-1955"

17 marzec godz. 11.00 Ośrodek Jana Pawła II Narrabundah (Canberra) Msza św. w intencji poległych za Ojczyznę. Godzina 12.30 wykład "Ta wojna się nie kończy... Powstanie Antykomunistyczne w powojennej Polsce i jego bohaterowie".

23 marzec godz. 16.00 Klub Polski w Bankstown wykład "Wojenne nieodwracalne straty - problem odszkodowań".

24 marzec godz. 11.00 Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski w Marayong Msza św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych,
12.30 wykład "Zapomniany przez świat Holokaust"

Honorowy Patronat Ambasador RP w Australii p. Michał Kołodziejski, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej p. dr Jarosław Szarek. Projekt wykonany przy współudziale Fundacji Wolność i Demokracja, z dotacji Senatu RP dla Polonii.


Dr P. Szubarczyk. Foto PAP

Piotr Szubarczyk. Rocznik 1954. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Jako student był działaczem Studenckiego Komitetu Solidarności, Ruchu Młodej Polski, współpracował z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Prowadził nielegalne spotkania o cenzurze komunistycznej (1978). Delegat nauczycieli na I Regionalny Zjazd NSZZ „S”. Po stanie wojennym relegowany ze szkoły średniej „za niewłaściwy wpływ polityczny na młodzież”. Pracował w szkole wiejskiej na Kaszubach, później w LO Kartuzy. Prowadził obozy dziennikarskie dla młodzieży licealnej z całej Polski.

1990-93 red. nacz. „Gazety Kartuskiej”, przewodniczący Rady Konsultacyjnej Stowarzyszenia Prasy Lokalnej w Polsce. 1990-94 członek Prezydium Sejmiku Gdańskiego, przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury. Od 2001 główny specjalista w Biurze Edukacji Narodowej O. Gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Autor książek (m.in. Czerwona apokalipsa. Sowiecka agresja na Polskę i jej konsekwencje, Kraków 2014) i ponad 400 artykułów o historii Polski („Biuletyn IPN”, „Nasz Dziennik”, „Dziennik Bałtycki”, „Rzeczpospolita”, „Warszawska Gazeta” i inne media, przedruki w pismach polonijnych).

W Radio Gdańsk zrealizował ponad 30 autorskich audycji Świadkowie historii. W TV Trwam i Radio Maryja – ponad 20 audycji Rozmowy niedokończone. Przeprowadził ponad 300 prelekcji historycznych w całej Polsce i dla Polaków w Europie – w Niemczech, w Holandii, w Szwecji, na Węgrzech. Konsultant historyczny spektaklu TVP1 „Inka 1946”.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP za „wybitne zasługi w upowszechnianiu najnowszej historii Polski”, medalami Pro Memoriał i Pro Patria. W Australii po raz pierwszy. Jego prelekcje będą dotyczyły przede wszystkim żołnierzy „wyklętych” (zwłaszcza tych najmłodszych) oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.