"Wróbli ogród": autobiografia australijskiego autora Petera Skrzyneckiego od momentu jego wyjazdu z Europy do Australii aż po śmierć rodziców. Przełoż̇yła Marianna Łacek. Czyta Andrzej Siedlecki.
Wróbli ogród, cz. 1
Wróbli ogród, cz. 2
Wróbli ogród, cz. 3
O promocji tej książki pisaliśmy w 2008 r.
Kolejna powieść australijskiego Autora, tym razem jego autobiografia. Szczegółowa kronika niecodziennej codzienności. Bieżące wydarzenia są punktem wyjścia do snucia wspomnień, obejmujących 50 lat życia Autora, tj. od momentu jego wyjazdu z Europy do Australii aż po śmierć rodziców. Książka jest ilustrowana autentycznymi zdjęciami, które odnoszą się do treści opowiadań.
Wyjątkowo piękna i żywa polszczyzna, nosząca znamiona poetyckiej prozy, okraszonej dodatkowo przykładami wierszy autora, wyjątkami z jego dziennika. Wszystkie te zabiegi dają w finale autobiografię niezwykle zgrabnie napisaną, której puzzle dopiero po przeczytaniu układają się w jedną spójną całość.
Stygmaty pamięci – recenzja Dominiki Rygiel - blog "Bookiecik - z pasji do książek"
"Wróbli ogród" jest metaforycznym zbiorem dwudziestu autobiograficznych opowiadań Petera Skrzyneckiego. Ten urodzony w 1945 roku w Niemczech, a wychowany w duchu polskim poeta, swoimi utworami przywołuje wspomnienia ze swojego życia, spędzonego z rodzicami na emigracji w Australii. Każde jedno podane zostało w formie krótkiej opowieści, w którą wprawnie wpleciono fragmenty dzienników oraz autorską poezję. Za historiami tymi nie kryje się chronologiczna autobiografia pisarza sensu stricto. To raczej zbiór luźnych, niemal lakonicznie rzuconych reminiscencji. Konstrukcyjna lapidarność Wróblego ogrodu nijak nie przystaje do merytorycznej zawartości opowiadań. Tematyka większości z nich jest niebłaha, jej punktem wyjściowym w znacznej mierze są ważniejsze (jeśli nie najważniejsze) wydarzenia z życia Skrzyneckiego. Sumarycznie zaś w pełni odzwierciedlają one blaski i cienie życia emigranckiej rodziny na obczyźnie.
(...) Każdy nakreślony przez Petera Skrzyneckiego epizod z życia stał się ongiś stygmatem jego pamięci, a wspomnienie o nim niesie niebagatelny ciężar emocjonalny. Tę nielekką wagę przedstawionych wydarzeń oraz towarzyszącą im gęstość wrażeń pisarz daje odczuć w każdym z opowiadań. (...)
W większości są to opowiadania gęste, niepokojące, cudownie oddziaływające na wyobraźnię. Autor ma niesamowity dar chwytania skrawków rzeczywistości i przedstawienia ich w sposób wyrazisty, namacalny i poruszający, często nawet przerażający. (...) Ponadto, we Wróblim ogrodzie nie brakuje osobliwego melancholijnego podtekstu. Wywołuje ją nie tylko przepiękny język, wartka akcja czy gęstość emocjonalna, ale wplecione w książkę czarno-białe zdjęcia ilustrujące przedstawiane historie. Obrazy – zarówno te malowane słowem, jak i te uchwycone w kadr obiektywu – są jak żywe i w sposób sugestywny oddziałują na czytelnika.
JEDNYM ZDANIEM. Sugestywny zbiór dwudziestu opowiadań dokumentujących pięćdziesiąt lat emigracyjnego życia Petera Skrzyneckiego w Australii. Zbiór urzekający plastycznym językiem, sugestywnością kreślonych obrazów oraz przenikliwością stylu. Perełka.
źródło Wydawnictwo Edukacyjne
|