Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
7 kwietnia 2019
SŁYNNE JUBILEUSZE NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
Wojciech Owsianowski

Odzyskanie niepodległości przez Polskę stało się możliwym dzięki podpisaniu w Compiegne (Francja) w dniu 11 listopada 1918 r. zawieszenia broni na froncie zachodnim, co praktycznie kończyło I wojnę światową oraz przekazanie w Warszawie tego samego dnia przez Radę Regencyjną Józefowi Piłsudskiemu, naczelnego dowództwa nad tworzącym się Wojskiem Polskim. Te wydarzenia choć ważne nie stanowiły jeszcze o tym, że jesteśmy krajem wolnym. Ten wolny kraj, czyli naszą Ojczyznę należało dopiero zorganizować z ziem trzech zaborów, będących częściami państw o różnych kulturach, odrębnych ustrojach prawnych i przy niechęci dawnych zaborców, które wprawdzie przegrały I wojnę światową, ale nie wyrażały zgody na uszczuplenie swych terytoriów.

Przed przyszłą Polską była jeszcze walka o kształt przyszłego państwa o czym zdecydowały ostatecznie: Konferencja Pokojowa w Paryżu trwająca od 18 stycznia 1919 r. do 21 stycznia 1920 r. oraz podpisanie Traktatu Wersalskiego 28 czerwca 1919 r., który wszedł w życie 10 stycznia 1920 r. Dzisiaj po latach wydaje się wręcz nieprawdopodobnym, że Polska przeżyła te wszystkie wydarzenia i zdołała przekonać ówczesną Europę o potrzebie swojego istnienia.

Od 460 lat dzieje Poczty Polskiej są ściśle związane z losami Ojczyzny, pielęgnując nade wszystko pamięć historyczną o wydarzeniach najważniejszych dla losów naszego Państwa oraz losów naszego Narodu. Prezes Zarządu Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski powiedział m.in. „…Jesteśmy największą i jedną z ważniejszych spółek w kraju z której usług korzystają wszyscy Polacy, przemawia za nami doświadczenie i siła największego w Polsce pracodawcy. Poczta Polska to obecnie ponad 80 tysięcy pocztowców, 7,5 tysiąca placówek i ponad 5 tys. pojazdów. Codziennie doręczamy miliony przesyłek. Stawiamy na rozwój i cyfryzację. Chcemy aktywnie uczestniczyć w rewolucji technologicznej i nie tylko wdrażać, ale także kreować nowe rozwiązania…”.




Wojciech Trąmpczyński, marszałek Sejmu Ustawodawczego

Na 2019 r. Poczta Polska przewidziała m.in. emisję 55 tematów, 90 znaczków pocztowych w tym 77 znaczków samodzielnych, 9 znaczków w bloku i 4 znaczki z przywieszką. Przewidziano także emisję pocztówek obejmujących 28 tematów w tym 32 znaczki pocztowe nadrukowane na kartkach pocztowych. W I kwartale ukazało się 16 znaczków pocztowych przedstawiające najważniejsze rocznice instytucji nowo tworzonego państwa, więcej patrz: www.poczta-polska.pl . Czytelnikom Pulsu Polonii przedstawiam trzy tematy historyczne ilustrujące na znaczkach pocztowych następujące wydarzenia:






* 100. ROCZNICĘ UTWORZENIA POLSKIEJ WYTWÓRNI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH. Znaczek pocztowy przedstawiający Ignacego Jana Paderewskiego (1860-1941) jest największym znaczkiem pocztowym, jaki został wydany przez Pocztę Polską. Moim zdaniem jest on czymś pośrednim między znaczkiem pocztowym, a banknotem i z tej racji zasługuje na najwyższą uwagę nie tylko filatelistów;

* 100 LAT SEJMU USTAWODAWCZEGO. Znaczek przedstawia pierwszego marszałka tego Sejmu, którym został Wojciech Trąmpczyński – Wielkopolanin urodzony 8 lutego 1860 r. w Dębłowie k/Gniezna. Funkcję Marszałka Sejmu pełnił w latach 1919-1922, a funkcję Marszałka Senatu pełnił w latach 1922-1927. Był wybitnym działaczem politycznym, który jako Wielkopolanin zrobił największą karierę w międzywojennej Polsce. Zmarł 2 września 1953 r. w Poznaniu, spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha;

* NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH. Żołnierze Wyklęci to najbardziej „umęczeni żołnierze polscy”. Po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli oni broni i dalej walczyli o wyzwolenie Polski spod okupacji sowieckiej. Dla jednych byli bandytami z którymi walczono i których grzebano byle gdzie i byle jak, co potwierdza słynna już dzisiaj „Łączka” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, dla innych są bohaterami walki o wolną Ojczyznę, dla innych jeszcze są ofiarami wojny domowej, która była narodowym nieszczęściem Polski po II wojnie światowej.

Tekst Wojciech Owsianowski
współpraca Anna Plewa-Śróda i Agnieszka Dyczkowska