Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
10 kwietnia 2019
Największe widowisko pasyjne w Europie
13 kwietnia na poznańskiej Cytadeli

Misterium Męki Pańskiej w Poznaniu na Cytadeli pod Dzwonem Pokoju odbędzie się 13 kwietnia 2019 r., o godz. 20-tej, w dzień przed Niedzielą Palmową. Pierwsza inscenizacja Misterium odbyła się w 1998 r., wzbudzając ogromny entuzjazm wśród widzów oraz aktorów - amatorów. Wszystkie widowiska obejrzało na żywo ponad milion osób z kraju i zagranicy. Co ciekawe, pogoda nigdy nie miała większego wpływu na ogromną frekwencję tego widowiska. Osoby z kraju i zagranicy, które z różnych względów nie będą mogły uczestniczyć osobiście w tym niezwykłym chrześcijańskim widowisku, będą mogły w nim uczestniczyć duchowo dzięki wielokamerowej transmisji na żywo:

www.misterium.eu

Dzwon Pokoju na poznańskiej Cytadeli to jedna z niewielu takich atrakcji na świecie, informująca wszystkich „NIGDY WIĘCEJ WOJNY”. Na czas Misterium wieża Dzwonu Pokoju zostaje zamieniona na jedną z biblijnych bram Jerozolimy. Poznańska Cytadela to obecnie największy park miasta Poznania o powierzchni 100 ha, który powstał po 1962 r., na ruinach Fortu Festung Posen (Fort Winiary), będącego głównym dziełem fortecznym, jednej z największych twierdz pruskich, zbudowanej w latach 1828-1839 (czasy zaboru pruskiego), w którą zostało zamienione miasto Poznań.

Na terenie Cytadeli znajduje się kilka cmentarzy cywilnych oraz wojennych na których spoczywa kilka tysięcy żołnierzy i oficerów różnych narodowości, poległych w różnych wojnach, toteż Misterium Męki Pańskiej organizowane w takim miejscu jest wielkim przeżyciem duchowym dla jego uczestników. W ciągu wszystkich lat w Misterium wystąpiło pięć tysięcy aktorów-amatorów różnych zawodów w tym także więźniowie, wcielający się w postacie biblijne.

Dla aktorów – więźniów dobrowolne uczestnictwo w Misterium (czyli fragmencie życia społecznego poza murami więzienia) jest ważnym elementem resocjalizacji oraz niweluje także negatywne skutki pobytu w więzieniu. Poza aktorami przy Misterium pracuje 650 osób (scenarzyści, operatorzy, pracownicy techniczni, chórzyści, muzycy, radiowcy, duchowni, itp.) Harcerze ZHP i ZHR rozdadzą wśród uczestników tysiąc bochenków chleba, wypieczonych przez poznańskich piekarzy.


Artur Piotrowski – reżyser i pomysłodawca Misterium Męki Pańskiej powiedział: „… Od dwudziestu lat tworzę dzieło, które jest ważne dla ludzi. To dla mnie duże wyzwanie, ale też olbrzymia radość. Każdego roku otrzymuję świadectwo od osób, dla których Misterium jest jednym z najważniejszych duchowo dni w roku. Przeżycie na żywo Męki Chrystusa, przedstawione w takiej formie jak na Cytadeli w Poznaniu, porusza i umacnia w wierze. Misterium ma za zadanie odpowiedzieć na duchowe i artystyczne potrzeby ludzi, nie tylko wierzących. Chcę, by każdy mógł się zatrzymać i pochylić nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa…”.

Misterium będzie poprzedzone Mszą Świętą w kościele p.w. św. Jana Bosco u księży Salezjanów na Winogradach, o godz. 18-tej. Ocenia się, że Misterium obejrzy wiele tysięcy osób na żywo oraz w mediach w kraju i zagranicą. Misterium Męki Pańskiej w Poznaniu, wydarzenie ważne ze względów historycznych, społecznych i religijnych ukaże innym społeczeństwom europejskim jakim krajem jest Polska, kim są Polacy i jakie są nasze tradycje osadzone głęboko w chrześcijaństwie. Udział w Misterium jest bezpłatny, dobrowolny, mogą w nim uczestniczyć wszyscy chętni.

Tekst Wojciech Owsianowski, współpraca Maria Malcher