Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
15 kwietnia 2019
Największe widowisko pasyjne w Europie (cz. II) na poznańskiej Cytadeli
Wojciech Owsianowski

Misterium to sceniczny dramat wydarzeń biblijnych, sięgający swymi początkami Starego i Nowego Testamentu. W Polsce za najstarsze Misterium uważana jest „Historia o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, pochodząca z 1580 r., napisana przez Mikołaja z Wilkowiecka – zakonnika Paulina, kaznodzieję, przeora w 1579 r. na Jasnej Górze w Częstochowie. Utwór ten uważany jest za najlepsze dzieło teatru staropolskiego. Misterium to wyraz pochodzenia łacińskiego oznaczający tajemnicę. Widowiska Misterium Męki Pańskiej w Polsce odbywają się w wielu miejscowościach, mają różny charakter w zależności od miejsca ich wystawienia, na przykład plac, droga, kościół oraz udziału wiernych występujących w roli aktorów lub widzów. Wielki Post, poprzedzający Święta Wielkanocne to czas przemyśleń, refleksji i pokuty każdego chrześcijanina, natomiast uczestnictwo w Misterium jest doskonałą okazją do rozważań o przemijaniu i spojrzeniu w głębię swojego życia, kim jestem naprawdę, co nie wyszło mi najlepiej dotychczas i jak zmienić moje życie na lepsze.

Od wielu lat za największe Misterium w Europie uchodzi Misterium Męki Pańskiej w Poznaniu na Cytadeli, zarówno jeżeli uwzględnić rozmach artystyczny widowiska opartego na Piśmie Świętym, a także pod względem ilości widzów. Tegoroczne Misterium poznańskie odbyło się po raz dwudziesty (18 razy w Poznaniu, dwa razy w Warszawie). Pogoda w tym roku nie dopisała, było zimno oraz padał deszcz, ale dla frekwencji nie miało to większego znaczenia. Gości przybyłych z kraju i zagranicy przywitali główny organizator Misterium Artur Piotrowski oraz ksiądz biskup Damian Bryl, który podziękował aktorom za trud artystyczny oraz udzielił błogosławieństwa wszystkim obecnym.

Organizatorami Misterium w Poznaniu byli: Artur Piotrowski, Fundacja Pro Posnania oraz Towarzystwo Salezjańskie w Poznaniu. Misterium dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Archidiecezji Poznańskiej oraz środków własnych, ponadto wiele firm udzieliło wsparcia technicznego i organizacyjnego. W najważniejszych rolach wystąpili: Jezus – Cezary Łapa, Maryja – Jadwiga Płuciennik, Annasz – Wojciech Czarnecki, Kajfasz – Tomasz Nowak, Piłat i Jan Paweł II – Piotr Witoń, Maria Magdalena – Natalia Smolarek, Weronika – Emilia Podębska, Barabasz – Ryszard Wojna, Dobry Łotr – Szymon Frieske, Zły Łotr – Piotr Mańka, Setnik – Marcin Parzy, Sługa Piłata – Michał Wojciechowski, Szymon Cyrenejczyk – Adam Pijanowski. W roli Apostołów wystąpili: Piotr – Piotr Kufel, Jan – Krzysztof Walczak, Judasz – Tomasz Kilarski, Filip – Jacek Jakubowski, Tomasz – Tomasz Pielach, Mateusz – Jacek Skrzypczak, Juda – Paweł Nowakowski, Bartłomiej – Kamil Brzustowicz, Andrzej – Maciej Zaborski, Szymon – Marek Skibicki, Jakub – Artur Glapiak.








W scenie finałowej uczestnicy ujrzeli największą na świecie kopię obrazu Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik o wymiarach 12 m x 22 m.

www.misterium.eu

Tekst Wojciech Owsianowski
zdjęcia Dorota Porzucek
współpraca – rzecznik prasowy Maria Malcher