Książę Józef Poniatowski (1763-1813) | Jednym z bardziej sławnych Polaków, uwielbianych także przez swoje wojsko i przez potomnych jest książę Józef Poniatowski. Z matką rozmawiał po francusku, z rodziną ojca i służbą po polsku, znał też język niemiecki. Polakiem był z wyboru. To sławny wówczas w Europie, polski generał, minister wojny i naczelny wódz wojsk Księstwa Warszawskiego. Odważny i posiadający wybitne talenty wojskowe, za zasługi dla kraju został odznaczony przez króla krzyżem Virtuti Militari. W czasie bitwy pod Lipskiem został mianowany przez Napoleona marszałkiem Francji. Był kilkakrotnie ciężko ranny, a osłaniając odwrót armi francuskiej skoczył z koniem do rzeki Elstery i niestety, ostrzelany pomyłkowo przez wojsko francuskie, co przyznali Francuzi w 2005 roku, zginął w nurtach rzeki.
Postawa księcia Józefa Poniatowskiego wobec ojczyzny i jego poświęcenie były inspiracją w przyszłości dla wielu patriotów walczących o wyzwolenie kraju. Zwłoki księcia zostały złożone na Wawelu w Krakowie. Julian Ursyn Niemcewicz tym wierszem, zatytułowanym „Pogrzeb księcia Józefa Poniatowskiego, pienie żałobne" kończy swój 19-wieczny bestseller zwany "Śpiewami historycznymi".
Z pomiędzy bojów i gradów ognistych, Wierna swej sprawie nieodstępna znaków, Szła wolnym krokiem do siedlisk ojczystych, Garstka Polaków. Skoro ich postrzegł, jak wzdęte wiatrami, Białe z czerwonym proporce migają, Wstrzęsło się miasto radości głosami, „Nasi wracają". Niedługa radość; każdy pyta chciwie, Kędyż jest wódz nasz dzielny, okazały, Co nam tak długo przywodził szczęśliwie, Na polu chwały? Już go nie widać na czele tych szyków, Których był niegdyś duszą i ozdobą, Okryte orły, zbroje woiowników, Czarną żałobą.
Posłuchaj długiego fragmentu poematu "Pogrzeb księcia Józefa Poniatowskiego, pienie żałobne". Recytuje Andrzej Siedlecki
Link do ostatniego odcinka czyli cz. 23 i 24
Książę Józef Poniatowski, mal. J. Grassi |
|