Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
29 kwietnia 2019
Uroczystości św. Wojciecha w Gnieźnie
Wojciech Owsianowski

Tegoroczne uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie miały niecodzienny przebieg, bowiem zostały połączone z 70. rocznicą ingresu ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego do katedry w Gnieźnie oraz 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Gniezna w 1979 r. Papież z dalekiej Polski odwiedził Gniezno ponownie w 1997 r. Ze względu na termin tegorocznych Świąt Wielkanocnych, uroczystości patronalne św. Wojciecha przełożono na dni 27-28 kwietnia br. W historii Polski św. Wojciech (956-997) biskup, misjonarz, męczennik i pierwszy patron Polski oraz jego dzieło to ważna część początków chrześcijaństwa i państwowości naszego kraju.

O św. Wojciechu papież Jan Paweł II powiedział w 1979 r. m.in. „… W pamięci kościoła na ziemi Bolesławów utrwalił się najwymowniej święty Wojciech. W pobliżu Bałtyku ten biskup wygnaniec, ten niestrudzony misjonarz, stał się owym ziarnem, które wpadłszy w ziemię musi obumrzeć, aby wiele przynieść owocu. Męczeńskie zwłoki apostoła, biskupa Wojciecha legły u fundamentów chrześcijaństwa na całej polskiej ziemi…”. Warto wiedzieć, że w minionych latach dokonano z Gniezna wielu użyczeń relikwii św. Wojciecha do kościołów w Polsce, Europie i USA. Święty Wojciech jest patronem diecezji elbląskiej, ełckiej, gdańskiej, gnieźnieńskiej, koszalińskiej i warmińskiej, a także jest patronem 209 kościołów w Polsce.

Uroczystości patronalne św. Wojciecha poprzedziła msza święta w intencji Miasta Gniezna, którą w katedrze w dniu 23 kwietnia br. odprawili: ks. abp. Wojciech Polak Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski, ks. abp Henryk Muszyński Prymas Senior i ks. abp Józef Kowalczyk Prymas Senior oraz liczni przedstawiciele duchowieństwa. Następnie w Starym Ratuszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Gniezna w której uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich i państwowych, a także członkowie Sejmu i Senatu. Odbyły się także z tej okazji liczne spotkania, akademie, imprezy kulturalne, a także słynny Jarmark Odpustowy św. Wojciecha. Wielką atrakcją kulinarną Gniezna jest od wielu lat słodki przysmak Wojciacho. Impreza p.t. „Śladami Świętego Wojciecha” to konkurs o nazwie Adalbertus w którym uczestniczyli przedszkolacy oraz uczniowie klas I-III, więcej: www.mok.gniezno.pl.






Dzień 27 kwietnia b.r. to pierwszy dzień uroczystości patronalnych, które w katedrze rozpoczęły się mszą świętą z udziałem młodzieży i misjonarzy, a następnie Nieszpory o św. Wojciechu, którym przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Piotr Libera z Płocka. Po ich zakończeniu ks. abp Wojciech Polak Prymas Polski poświęcił stroje Bractwa Towarzystwa św. Wojciecha. Uroczystości tego dnia zakończyła procesja z relikwiami do kościoła św. Michała, gdzie odbyło się modlitewne czuwanie.

W dniu 28 kwietnia b.r. odbyła się procesja z kościoła św. Michała do katedry, w której uczestniczyło tysiące pielgrzymów z kraju i zagranicy, a następnie odbyła się Suma Odpustowa na Placu św. Wojciecha, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Stanisław Budzik z Lublina. Podczas mszy świętej ks. abp Wojciech Polak wręczył przedstawicielom młodzieży księgi Pisma Świętego, a ks. abp Salvatore Pennacchio Nuncjusz Apostolski poświęcił i nałożył misjonarzom krzyże misyjne.






Po Sumie Odpustowej na Wzgórzu Lecha odbył się Piknik Rodzinny, którego uczestnicy m.in. skosztowali czeskiego przysmaku o nazwie knedliki. Po południu odbyły się II Nieszpory św. Wojciecha, którym przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Rafał Markowski z Warszawy. Po Nieszporach ks. Prymas Polski Wojciech Polak udzielił wszystkim dzieciom swego błogosławieństwa, więcej: www.archidiecezja.pl.

Tekst Wojciech Owsianowski
zdjęcia Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej,
autor Jerzy Andrzejewski,
współpraca Marian Górny i Mieszko Gołąb