Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
8 maja 2019
Tokyo: Koncert Chopina do rekordu Guinnessa
Andrzej Siedlecki

Nigdy i nigdzie nie było takiego koncertu! A zbiegły się dwie wyjątkowe rocznice. W Tokyo, w dniach od 3 do 5 maja 2019 roku znany, wybitny pianista, laureat Konkursu Chopinowskiego Yukio Yokoyama zaprezentował słuchaczom 240 kompozycji Fryderyka Chopina. Fenomenalny pomysł pianisty, by popularyzować muzykę naszego kompozytora zrodził się już dużo wcześniej. W 2010 roku, kiedy obchodzono rocznicę 200 - lecia urodzin Fryderyka Chopina, pianista zagrał po raz pierwszy 166 kompozycji Chopina napisanych tylko na fortepian. Koncert ten odbywał się tradycyjnie co rok i w tym to właśnie roku przypadła 10 rocznica pierwszego koncertu pianisty, prezentującego utwory kompozytora.

Zafascynowany muzyką Chopina zdecydował, by oprócz utworów fortepianowych zagrać 6 kompozycji Chopina wraz z orkiestrą symfoniczną i 4 utwory z orkiestrą kameralną, jeden utwór na dwa fortepiany i jeden utwór grany na cztery ręce oraz inne utwory. Do tego, sławny pianista dodał 19 pieśni. W ten sposób, podczas tego monumentalnego wydarzenia, ogółem zaprezentowano 240 kompozycji naszego genialnego kompozytora!

Z tą rocznicą zbiegła się 100-letnia rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Japonią. Ponieważ 3-ci maja jest także Dniem Konstytucji w Japonii i wybrano nowego cesarza, Japończycy mieli dziesięć wolnych dni. Niektórzy z nich poświęcili trzy dni na słuchanie muzyki Chopina. Według organizatora tego koncertu - impresariatu Japan Arts, koncertów wysłuchało około 3000 osób. Był to bardzo duży sukces Chopina, pianisty Yukio Yokoyamy oraz innych artystów, a w tym polskiej sopranistki Aleksandry Kubas-Kruk.


Flagi przy wejściu do Sali Koncertowej


Aleksandra Kubas-Kruk, Hiroko Koshino - słynna projektantka mody oraz Yukio Yokoyama w kostiumie Hiroko

Z tej też okazji Wydawnictwo Demadosha zaprezentowało książkę Riho Okagami – Siedleckiej, promującą polską historię od Mieszka do czasów współczesnych. Nie zabrakło też pączków, kaszy gryczanej i polskich wyrobów ceramicznych.

Tak więc nie zabrakło polskiej strawy ani dla ducha, ani dla ciała!

Andrzej Siedlecki


Na ulotce koncertu: Yukio Yokoyama i inni wykonawcy


Pączki z nadzieniem z róży, kasza i wędzone polskie sardynki


Stoisko Demadosha z książkami Riho


Polska ceramika

Yukyo Yokoyama - życiorys artysty