Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
13 maja 2019
Św. Wojciech na znaczku pocztowym
Wojciech Owsianowski - tekst i zdjęcia


W dniu 27 kwietnia br. podczas uroczystości patronalnych ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie, w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej ksiądz abp Wojciech Polak Metropolita Gnieźnieński w obecności wielu zaproszonych gości otworzył wystawę p.t. „Wydarzenia z życia kościoła gnieźnieńskiego i miasta Gniezna w perspektywie rocznic." Wśród nich najważniejsza to rocznica 200 lat od dni wielkiego pożaru, który zniszczył prawie całe Gniezno w 1819 r. Kolejna to 100. rocznica Pierwszego Zjazdu Biskupów Polskich, który odbył się w 1919 r., kiedy nasz kraj odzyskiwał niepodległość po latach zaboru.

Dwie kolejne rocznice to 70.rocznica ingresu ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego do katedry w Gnieźnie w 1949 r. oraz 40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Gniezna w 1979 r. Otwarcie wystawy poprzedziła niecodzienna uroczystość wprowadzenia do obiegu w dniu 27 kwietnia br. znaczka pocztowego św. Wojciecha w emisji Patroni Polscy – Polish Patrons, na które to wydarzenie o charakterze historycznym, patriotycznym i kolekcjonerskim składają się: znaczek św. Wojciecha, koperta z fragmentem słynnych Drzwi Gnieźnieńskich, pieczęć pierwszego dnia obiegu oraz pięknie wydany folder, który został opracowany m.in. przy współpracy ks. Marcina Kulczyńskiego – sekretarza ks. Prymasa Polski oraz Bartosza Przybyły – pracownika Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Spotkanie otworzył i gości powitał ks. dr Jarosław Bogacz dyrektor Muzeum, wystawę omówił dyrektor Oddziału Archiwum Państwowego w Gnieźnie Marek Szczepaniak, natomiast emisję znaczków pocztowych p.t. Patroni Polscy przedstawił dyrektor Rejonu Sieci Poczty Polskiej w Poznaniu Leszek Gawarecki. Ks. abp Wojciech Polak Metropolita Gnieźnieński podziękował wszystkim Osobom, które uczestniczyły w przygotowaniu wystawy i emisji znaczka, ważnych imprez towarzyszących uroczystościom św. Wojciecha. Przybyłych gości, a wśród nich m.in. ks. bp Krzysztofa Wętkowskiego oraz wielu duchownych zaprosił do zwiedzenia wystawy.

Na pamiątkę spotkania wszyscy jego uczestnicy otrzymali okolicznościowy folder św. Wojciecha.

Tekst i zdjęcia Wojciech Owsianowski
współpraca Anna Plewa-Śróda i Dorota Sienkiewicz