Categories:
Student Resources
  STRZELECKI
    Character
    Emigration
    EqualityOfAll
    Humanitarian
    MultiThemed
    PenPortraits
  KOSCIUSZKO
    Character
    EqualityOfAll
    Inspires Irish
    OldTKSavesVillage
    PenPortrait
Other Articles
Search 

Szukanie Rozszerzone
Strzelecki Competition:

Archives:

Advertisment:

 
17 czerwca 2019
Remembering Nina - w hołdzie Ninie Skoroszewskiej
Ernestyna Skurjat-Kozek

Amb. Agnieszka Morawińska dekoruje Ninę Skoroszewską w Marayong Nursing Home. Zdjęcie z okładki archiwalnego numeru Przeglądu Katolickiego
Impreza jedyna w swoim rodzaju.Skrzyżowanie akademii ze stypą....Akademii ku czci wielkiego bohatera, o którym uczy historia - ze stypą wyprawioną w 14 lat po śmierci legendarnej postaci, którą mielismy zaszczyt znać osobiście. I tak oto w Klubie Polskim w Ashfield odbyła się w niedzielę 16 czerwca 2019 r. impreza poświęcona pamięci Niny Skoroszewskiej - wybitnej działaczki społecznej, współtwórczyni australijskiej polityki wielkulturowości, założycielce Polskiego Biura Opieki Społecznej w Ashfield, inicjatorki budowy Domu Starości w Marayong, działaczki Ethnic Communities Counciletc. Lista jej zasług jest długa, była o nich mowa w czasie "akademii" zorganizowanej przez Koło Akademików Polskich w ramach etnicznego festiwalu Inner West Council. Wkrótce fotoreportaż z imprezy, a tymczasem można już posłuchać przemówień, wspomnień i piosenek, które ubarwiły niedzielne popołudnie.

Zapraszamy do posłuchania nagrań zebranych w trzech pakietach audio. Koncert, część pierwsza, a w nim przemówienie councillora Marka Drury (reprezentujacego burmistrza Inner West, Darcy Byrne'go); piosenka "Dzisiaj myślimy o Polsce" w wykonaniu dzieci ze szkoły sobotniej w Marayong pod dyr. s. Agnieszki. Pania Ninę wspomina Helen Motyl, jej bliska współpracowniczka. Słynnego poloneza Chopina gra Grzegorz Kinda.

W drugiej części koncertu Dana Rosiński opowiada o związkach Polskiego Biura Opieki Społecznej z obecnym Biurem PAWA. Na scenie ponownie Grzegorz Kinda akompaniujący Marcie Nowickiej, nowemu sopranowi na sydnejskim nieboskłonie. Z kolei Barbara Konkołowicz, prezeska "Akademików" apeluje do Polonii o spisywanie wspomnień rodzinnych i opowieści polonijnych, które budują naszą tożsamość; przedstawia też laureatów młodzieżowego konkursu malarskiego.

Po koncercie - już po polsku - seria wspomnień i rozmów od serca, wspólne odkurzanie naszej pamięci, anegdotki. Moimi rozmówcami są: główna organizatorka imprezy Barbara Konkołowicz, jej prawa ręka, Andrew Chodkiewicz, zwłaszcza pomocny w zorganizowaniu wystawy o Pani Ninie, Teresa Maślanka, wieloletnia szefowa biur opieki społecznej, oraz dwie siostry Lukas: Krystyna Zdrojkowska, ongiś szefowa Polskiego Biura Opieki Społecznej oraz Isabel Lukas, słynna niegdys reporterka The Sydney Morning Herald.

Koncert Pamięci Niny Skoroszewskiej - część 1- posłuchaj. Czas 21 min.

Koncert Pamięci Niny Skoroszewskiej - część 2- posłuchaj. Czas 23 min.

Po Koncercie Pamięci Niny Skoroszewskiej - wspominki serdeczne. Czas 22 min 40 sek.

Click here to read the Obituary by Isabel Lukas, The Sydney Morning Herald, May 2005.


Przeuroczy sopran Marta Nowicka, której akompaniuje Grzegorz Kinda. Foto Henry Igliński


Laureatki konkursu prezentuje Barbara Konkołowicz. Foto H. Iglinski


Syrenka pokazuje, co zabiera na Festiwal w Rzeszowie. Foto H. Iglinski

Ciag dalszy nastąpi.