Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
25 czerwca 2019
Procesja Bożego Ciała w Inowrocławiu
Wojciech Owsianowski

Jedno z najważniejszych świąt kościoła katolickiego w Polsce to uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, nazywana popularnie świętem Bożego Ciała, rozpoczęła się w dniu 20 czerwca b.r., będzie trwała oktawę i zakończy się 28 czerwca b.r. Boże Ciało to jedno z najstarszych świąt w naszym kraju, którego tradycja sięga początku XIV wieku, a także jedno z najpiękniejszych i najbarwniejszych świąt religijnych w Polsce.

Podczas tego święta nie może zabraknąć publicznej procesji, modlitw, orkiestry dętej, chóru, dziewczynek sypiących kwiatki, sztandarów, feretronów, strojów ludowych, galowych mundurów, różnych służb publicznych i organizacji społecznych. Tysiące odświętnie ubranych wiernych ze wszystkich miejscowości – miast i wiosek w których znajdują się kościoły wychodzą tłumnie na ulicę, aby uczestniczyć w procesjach.

Uczestnicy uroczystości podążają za księdzem niosącym monstrancję z hostią pod ozdobnym baldachimem, śpiewają nabożne pieśni, zatrzymując się kolejno przy czterech ołtarzach, gdzie odbywają się modlitwy. Ołtarze procesyjne, często prawdziwe dzieła sztuki są budowane społecznie przez mieszkańców domów, co dla ich twórców stanowi duże wyróżnienie oraz przedmiot podziwu. Święto Bożego Ciała jest w Polsce od dawna dniem wolnym od pracy, a w zależności od regionu kraju po procesji można skosztować regionalnych przysmaków, np. w Wielkopolsce są to popularne „rury”.






Moje zainteresowanie świąteczne wzbudziła uroczystość Bożego Ciała w Inowrocławiu, mieście od zawsze „leżącym na soli”, nazywanym często stolicą Kujaw Zachodnich, będące także znanym i popularnym uzdrowiskiem, położonym na terenie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Uroczystościom Bożego Ciała w Inowrocławiu przewodniczył i homilię wygłosił Ks. Abp Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski, który odprawił uroczystą mszę świętą koncelebrowaną w kościele p.w. Zwiastowania NMP z udziałem Duchowieństwa w obecności przedstawicieli Władz Samorządowych, Organizacji Społecznych oraz licznych mieszkańców miasta i kuracjuszy z całej Polski.






W wygłoszonej homilii Prymas Polski powiedział m.in. „…Dzieje Apostolskie ukazują nam jak Apostołowie trwali przy łamaniu chleba. I dziś wierni wezwaniu Chrystusa poniesiemy ten chleb ulicami naszego miasta. I uczynimy to gestem jego upamiętnienia; gestem dla nakarmienia dzisiejszych tłumów; gestem dzielenia naszej wiary i naszego życia na znak miłości Chrystusa dla tego miasta i całego świata…” i dalej „… Komunia święta nie tylko jednoczy nas z Chrystusem, ale także wyrywa z egoizmu, otwierając na bliźnich. W imię tej właśnie Komunii z Jezusem pragniemy dziś w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w Boże Ciało i tym razem pójść ulicami naszego miasta…”.

Po zakończeniu mszy świętej procesja przeszła ulicami Inowrocławia do Kościoła Garnizonowego p.w. św. Barbary i św. Maurycego, więcej www.archidiecezja.pl .

Tekst Wojciech Owsianowski
zdjęcia Robert Szalow
współpraca Marian Górny