Po wizytach w różnych miejscach zabytkowych w Sewilli, Cordobie, w muzeach, jak Muzeum Prado w Madrycie (zdjęć nie można było robić) i interesującym Calouste Gulbenkian Museum w Lizbonie (zdjęcia można było robić) przybyliśmy do Warszawy. Znowu muzea, nowe ciekawe wystawy i wczoraj odwiedziny skromnego Muzeum Marii Curie Skłodowskiej na Starym Mieście w Warszawie, które przygotowuje się na wizytę księcia japońskiego, brata nowo obranego cesarza w kwietniu tego roku. Z okazji rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią, Jego Cesarska Wysokość, Książę Akishino, następca tronu cesarskiego Japonii z Małżonką, Księżną Kiko (rodzina cesarska nie ma nazwisk) przybywają na zaproszenie rządu polskiego dziś wieczorem, czyli w czwartek 27-go czerwca.
Pobyt w Polsce będzie trwał 5 dni, do 2-go lipca. Jest to pierwsza wizyta tak ważnego członka rodziny cesarskiej po zaczęciu w kwietniu 2019 roku nowej ery, którą zapoczątkował nowo obrany cesarz. Nowa era po dyskusjach i konsultacjach przyjęła nazwę Reiwa, co można tłumaczyć na „piękna harmonijność, lub piękna harmonia”.
Tak długi, oficjalny pobyt członka rodziny cesarskiej w jednym kraju nie ma precedensu w historii. Z długości pobytu można wnioskować, że Książę jest bardzo zainteresowany naszym krajem i kulturą. Szczególnym zainteresowaniem Księcia są zwierzęta i roślinność. Specjalnie zajmuje się udomowionym ptactwem jak kura, kogut, przepiórki, indyki, kaczki i bada genezę ich udomowienia. W 1996 roku uzyskał doktorat za pracę na ten temat pod tytułem: „Molecular Phylogeny of Yunglefowles, genus Gallus and Monophyletic Origin of Domestic Fowles”. Sic!
Brat cesarza z małżonką Kiki. Foto Wikipedia |
Książę badania robił w Indonezji, Chinach, Tajlandii, Laosie, Madagaskarze i Wietnamie. Za zasługi badawcze otrzymał tytuły „honoris causa” wielu uniwersytetów. Jest prezesem różnych organizacji, zajmujących się przyrodą, ptactwem i zwierzętami. Jest też honorowym członkiem the Australian Muzeum. Księżna Kiko też posiada doktorat i jest psychologiem.
W piątek, 28-go Książę spędzi dzień w Warszawie i spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i jego Małżonką w Pałacu Prezydenckim. Zwiedzi także odbudowane Stare Miasto.
W sobotę para książęca pojedzie na jeden dzień do Krakowa, by zwiedzić starą stolicę i Wawel, opokę polskości i wróci tego samego dnia do Warszawy. W niedzielę, Książę wybiera się do Łowicza, by odwiedzić tamtejsze muzeum, w którym twórczynie ludowe będą uczyć Księcia polskich wycinanek, jak podaje „Dziennik Łódzki”.
Planowana jest podobno wizyta do Łazienek Królewskich i Parku. W Parku, oczywiście wiewiórki, kaczki i drzewa, więc wszyscy drżą, kiedy Książę zada jakieś pytanie
(bo przecież jest ekspertem) na przykład
o kaczki, lub jakieś drzewko w Łazienkach. O odpowiedzi na pytania, dotyczące polskiej historii, nie ma co się martwić, bo japoński ambasador w Polsce przeczytał już książkę Riho i może łatwo udzielić odpowiedzi. Para książęca prawdopodobnie wysłucha też koncertu chopinowskiego, bo Chopin jest uwielbiany w Japonii, jak nigdzie na świecie.
I jeszcze zwiedzenie, co jest niebywałe, (ale zrozumiałe) Hali Mirowskiej, która jest dużym „supermarketem”, gdzie sprzedaje się kurczaki, kury i jajka, które Książę podobno chce koniecznie zobaczyć. Czy będzie je próbował, tego niestety nie wiem, ale wiem, że nie przywiózł z sobą kucharza, jak to bywa przy oficjalnych wizytach.
Można przypuszczać, że cieszymy się zaufaniem Księcia!
Życzymy książęcej parze owocnej wizyty!
Andrzej Siedlecki Korespondencja z dn. 27.06.2019
Muzeum Marii Curie-Skłodowskiej gotowe na przyjęcie dostojnych gości z Japonii |
|