Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
28 czerwca 2019
Na tratwie PIELGRZYM z Krakowa do Kołobrzegu
Wojciech Owsianowski

Liga Morska i Rzeczna obchodziła w 2018 r. jubileusz 100.rocznicy działalności, wspierającej rozwój gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej, obronności, turystyki wodnej, żeglarstwa, kultury morskiej i rzecznej oraz uczenia patriotyzmu. Senat Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 12 grudnia 2018 r. podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2019 ROKIEM LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ, co przyjęto jako wielkie uznanie dorobku i osiągnięć tej organizacji, do której należy młodzież szkolna, marynarze, nauczyciele, pracownicy różnych zawodów, ludzie nauki i stoczniowcy.

Członkowie Ligi Morskiej i Rzecznej od dawna ogromnym szacunkiem darzyli działalność i dokonania papieża Jana Pawła II, który został w dniu 12 listopada 2004 r. uhonorowany najwyższym odznaczeniem otrzymując „PIERŚCIEŃ HALLERA”, wręczony w Watykanie przez wiceprezesa Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej dr Elżbietę Marszałek. Dla upamiętnienia 100-lecia działalności Ligi oraz 40.rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, członkowie oraz działacze postanowili zorganizować rejs Tratwą Pielgrzym na trasie Kraków – Kołobrzeg.

W ten niecodzienny rejs Tratwa Pielgrzym wypłynęła 18 maja b.r., w dniu urodzin papieża Jana Pawła II. Trasa prowadzi z Krakowa rzekami: Wisłą – Notecią – Wartą – Odrą - Zalewem Szczecińskim i wodami Bałtyku do Kołobrzegu. Długość trasy wynosi 523 km. Tratwa jest długa na 10 m i szeroka na 5 m, napędzana jest trzema silnikami spalinowymi, co umożliwia jej płynięcie z prędkością około 6 km/godz.






Biały namiot mieszkalno - techniczny mieści 12 osób, całość jest wymalowana w kolorach papieskich. Tratwa posiada maszt wysoki na 18 m, co symbolicznie nawiązuje do urodzin papieża oraz 100-lecia Odzyskania Niepodległości w 1918 r. Armatorem Tratwy Pielgrzym jest Maciej Paradowski, który po koleżeńsku udostępnił tratwę do dyspozycji Ligi, a współorganizatorem rejsu jest Klub Żeglarski SPINAKER z Wyszkowa.

Dowódcą załogi, czyli Retmanem jest wiceprezes ZG Ligi Morskiej i Rzecznej Marek Padjas z Kołobrzegu, doświadczony żeglarz, członek elitarnego Bractwa Kaphornowców (to żeglarze, którzy opłynęli Przylądek Horn), od 2019 r. jego GROTMASZT, czyli Prezes. Co godne uwagi na początku bieżącego roku Marek Padjas w towarzystwie 10 żeglarzy zaliczył rejs jachtem LAURA na wodach Australii i Nowej Zelandii, odwiedzając m.in. takie miasta jak: Sydney, Brisbane, Wellington i Auckland, odbywając wiele spotkań z Polonią tych krajów.

Wielką atrakcją Tratwy Pielgrzym stało się uruchomienie POCZTY SPECJALNEJ WODNEJ czynnej w czasie trwania rejsu, która przewozi kartki i listy krajowe oraz zagraniczne, stemplując je okolicznościowym datownikiem. Dla upamiętnienia rejsu wydano kilka okolicznościowych kartek pocztowych (my prezentujemy tylko dwie) oraz dwa rodzaje znaczków okolicznościowych personalizowanych.






Nieoczekiwaną niespodzianką Poczty Polskiej dla członków Ligi i sympatyków, stał się znaczek wydany z okazji 40.rocznicy I pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Wszystko razem to filatelistyczne „cukierki”, które upamiętnią niecodzienny rejs Tratwą Pielgrzym. Organizatorami Poczty Specjalnej Wodnej są Regiony Sieci i Biura Filatelistyczne w Krakowie, Lublinie, Warszawie, Bydgoszczy, Poznaniu, Gorzowie i Szczecinie oraz Liga Morska i Rzeczna Oddział w Kołobrzegu. Wodniacy płynący Tratwą Pielgrzym budzą we wszystkich miejscowościach sympatię, są witani i serdecznie goszczeni.

W odwiedzanych miejscowościach mieszkańcy przekazują załodze różne pamiątki, często są to flagi, które popłyną do Kołobrzegu. Przewiduje się, że w dniu 4 lipca b.r. Tratwa Pielgrzym dopłynie do Ujścia, miasta leżącego nad rzeką Notecią, gdzie do załogi dołączą przedstawiciele Pulsu Polonii.

Tekst Wojciech Owsianowski
zdjęcia Marek Padjas
współpraca Anna Plewa-Śróda