Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
10 lipca 2019
Słynne jubileusze na znaczkach pocztowych
Wojciech Owsianowski

W dniu 18 października 1558 r. król Zygmunt III August zainicjował pierwsze w Polsce połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją, które miało służyć utrzymaniu kontaktów dyplomatycznych i handlowych z krajami leżącymi na tej trasie. Decyzja króla sprawiła, że od przeszło 460 lat dzieje Poczty Polskiej są ściśle związane z losami Ojczyzny, pielęgnując pamięć historyczną o wydarzeniach najważniejszych dla losów naszego Państwa oraz losów naszego Narodu.

Prezes Zarządu Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski powiedział m.in.,”… Jesteśmy największą i jedną z ważniejszych spółek w kraju z której usług korzystają wszyscy Polacy, przemawia za nami doświadczenie i siła największego w Polsce pracodawcy. Poczta Polska to obecnie ponad 80 tys. pocztowców, 7,5 tys. placówek i ponad 5 tys. pojazdów. Codziennie doręczamy miliony przesyłek. Stawiamy na rozwój i cyfryzację. Chcemy aktywnie uczestniczyć w rewolucji technologicznej i nie tylko wdrażać, ale także kreować nowe rozwiązania…”.

W drugim kwartale br. Poczta Polska wydała ogółem 21 znaczków, w tym 12 znaczków oraz siedem kartek pocztowych, przedstawiających najważniejsze rocznice państwowe, więcej: www.poczta-polska.pl. Czytelnikom Pulsu Polonii przedstawiam pięć tematów historycznych, moim zdaniem najważniejszych, ilustrujących na znaczkach pocztowych następujące wydarzenia:

100.ROCZNICA PRZYWRÓCENIA RELACJI DYPLOMATYCZNYCH POLSKI I STOLICY APOSTOLSKIEJ. W dniu 25 kwietnia 1918 r. papież Benedykt XV mianował prałata Achillesa Rattiego wizytatorem apostolskim w Polsce, który działalność rozpoczął 30 maja 1918 r. w Warszawie. W dniu 6 czerwca 1919 r. prałat A. Ratti został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Polsce, swoją misję zakończył 13 czerwca 1921 r., kiedy został mianowany arcybiskupem Mediolanu, a później kardynałem. Po śmierci papieża Benedykta XV konklawe w dniu 6 lutego 1922 r. wybrało go papieżem, który przybrał imię Piusa XI.


100. ROCZNICA UTWORZENIA UNIWERSYTETU POZNAŃSKIEGO. Starania o utworzenie w Poznaniu Uniwersytetu sięgają początków XVI w., gdy biskup Jan Lubrański (1456-1520) utworzył w Poznaniu szkołę o ambicjach szkoły wyższej, nazwanej Akademią Lubrańskiego. Przedwczesna śmierć biskupa uniemożliwiła jej dalszy rozwój. Dzisiaj w gmachu dawnej Akademii mieści się Muzeum Archidiecezjalne. Kolejna próba to utworzenie w Poznaniu w 1571 r. Kolegium Jezuickiego, które uzyskało prawa Uniwersytetu na mocy przywileju króla Zygmunta III Wazy w 1611 r., który potwierdzili w 1650 r. król Jan Kazimierz i w 1678 r. król Jan III Sobieski.

Kolegium Jezuickie nie rozpoczęło jednak działalności uniwersyteckiej w wyniku przeszkód stawianych przez Akademię Krakowską. Dzisiaj w gmachu dawnego Kolegium mieści się Urząd Miasta Poznania. Ostatnia, tym razem próba udana została podjęta 11 listopada 1918 r. w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk, gdy poznańscy uczeni i zarazem członkowie Towarzystwa: Heliodor Święcicki (lekarz), Józef Kostrzewski (archeolog), Michał Sobeski (filozof) oraz ks. Stanisław Kozierowski utworzyli Komisję Organizacyjną przyszłej uczelni, nazwanej początkowo Wszechnicą Piastowską, później Uniwersytetem Poznańskim, a od 1955 r. Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza.

Historyczną datą pierwszego Uniwersytetu w Poznaniu był dzień 7 maja 1919 r. w którym odbyła się inauguracja pierwszego roku akademickiego. Pierwszym rektorem uczelni był prof. Heliodor Święcicki (1854-1923), spoczywa w Krypcie Zasłużonych kościoła p.w. św. Wojciecha w Poznaniu. Rektorem obecnym – jubileuszowym jest prof. Andrzej Lesicki.


200. ROCZNICA URODZIN STANISŁAWA MONIUSZKI.Wybitny kompozytor, twórca polskiej opery narodowej, urodził się 5 maja 1819 r. w Ubielu, małej zapomnianej wiosce leżącej w okolicach Mińska, obecnie na Białorusi, w rodzinie szlacheckiej, jako jedyny syn Czesława Moniuszki oraz matki z domu Madżarskiej. W 1827 r. rodzice przenieśli się do Warszawy, gdzie Stanisław rozpoczął naukę muzyki. W latach 1837-1840 studiował w Singakademie w Berlinie u prof. K.F. Rungenhagena. Od 1840 r. pracował w Wilnie jako organista, dyrygent w teatrze oraz nauczyciel muzyki. Odbył podróże do Warszawy, Petersburga, Weimaru i Paryża.

W latach 1864-1872 pracował jako wykładowca w Instytucie Muzycznym w Warszawie. Był kompozytorem oper i operetek, napisał m.in. muzykę do następujących oper: Halka 1848, Flis 1858, Hrabina 1860, Verbum Nobile 1861, Straszny Dwór 1865, Paria 1869. Operetki: Nocleg w Apeninach 1839, Karmaniol 1840, Nowy Don Kiszot 1841, Loteria 1843. Moniuszko komponował kantaty, ballady, utwory fortepianowe, orkiestrowe, organowe, utwory religijne - msze święte, litanie, psalmy.

Był mistrzem pieśni, najbardziej znane to Dziad i baba, Pieśń wieczorna, Znaszli ten kraj, O matko moja, Stary kapral, Prząśniczka. Stanisław Moniuszko tworzył dla Polaków „ku pokrzepieniu serc”, odegrał ważną rolę w historii Polski ukazując, że naród rozdarty pomiędzy zaborców, pozbawiony państwa, swojej historii, prawa do rozwoju oraz istnienia trwa, gdy żyje jego kultura będąca najlepszym orężem narodowego ducha. Stanisław Moniuszko jest patronem Teatru Wielkiego w Poznaniu.


400-LECIE ZAMKU KRÓLEWSKIEGO W WARSZAWIE.Pierwszy zamek jako siedziba książęca został wzniesiony w połowie XV w., nosił on wówczas nazwę Dom Wielki. W latach 1569-1572 zamek został przebudowany na rezydencję króla Zygmunta Augusta i siedzibę sejmów. Po przeniesieniu przez króla Zygmunta III Wazę stolicy z Krakowa do Warszawy zamek został kolejny raz przebudowany w latach 1598-1619, wg projektu G. Trevano i stał się on wówczas centrum życia politycznego i kulturalnego ówczesnej Polski. W latach 1655-1656 zwanych potopem szwedzkim zamek został zniszczony i ograbiony przez wojska szwedzkie. W latach późniejszych był wielokrotnie przebudowywany.

W dniu 17 września 1939 r. zamek został zbombardowany i częściowo spalony przez wojska niemieckie, a następnie był systematycznie niszczony i ograbiany przez niemieckie władze okupacyjne. Pod koniec 1944 r. mury zamkowe zostały wysadzone w powietrze. W 1971 r. podjęto decyzję o odbudowie zamku, którą prowadził Obywatelski Komitet Zamku z funduszy społecznych i państwowych. W 1984 r. odbudowa Zamku Królewskiego została ukończona i został on uroczyście przekazany do użytku. W 2019 r., będącym rokiem jubileuszu Zamku Królewskiego, przewidziano organizację wielu imprez: wykładów, sesji naukowych, koncertów, przedstawień oraz warsztatów.


40. ROCZNICA PIERWSZEJ PIELGRZYMKI PAPIEŻA JANA PAWŁA II DO POLSKI.Papież Jan Paweł II z pierwszą pielgrzymką do Ojczyzny przybył w dniu 2 czerwca 1979 r. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem Gaude Mater Polonia (Raduj się, Matko Polsko). Papież odwiedził wówczas Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ. W spotkaniach z Papieżem uczestniczyło około 10 milionów Polaków.

Słynne słowa, które wypowiedział podczas mszy świętej w Warszawie: „Wołam, ja syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II papież wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z Wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi”, poderwały Polaków do walki z komunizmem oraz nawoływały do nawrócenia się. Dla Polaków Jan Paweł II był zwiastunem dobrej nowiny i dlatego 2 czerwca 1979 r. to jedna z najbardziej znaczących dat w historii Polski.


Tekst Wojciech Owsianowski
współpraca Aga Dyczkowska, Anna Plewa-Śróda
w opisach wykorzystano informacje Poczty Polskiej