MUZEUM - PRACOWNIA ARKADEGO FIEDLERA ŚWIĘCI JUBILEUSZ 45 LAT DZIAŁALNOŚCI.W Muzeum Pracowni Arkadego Fiedlera w Puszczykowie koło Poznania, w dniu 15 lipca b.r., w świecie indiańskich bogów, kolorowych motyli, w obecności monumentalnych rzeźb, repliki legendarnego statku Krzysztofa Kolumba „Santa Maria” oraz egipskiej piramidy odbyła się niecodzienna uroczystość. Synowie podróżnika i pisarza Arkady Radosław i Marek oraz ich żony Marzena i Krystyna zaprosili grono gości i przyjaciół, aby wspólnie upamiętnić jubileusz 45-lecia działalności Muzeum – Pracowni, jedynego takiego muzeum w Polsce, a być może w Europie. Fascynuje ono i przekazuje od 1974 r. nieomal na żywo pamięć egzotyki i podróży do minionych światów, które dzisiaj istnieją w naszych wspomnieniach i wyobraźni, które zostały wiernie odtworzone i można je podziwiać, jako istniejące w rzeczywistości.
Do ogromnej popularności Muzeum przyczyniły się osiągnięcia i dorobek Wielkiego Podróżnika i Pisarza, obejmujące m.in. wydanie książek o 32 tytułach w 23 językach oraz nakładzie ponad 10 mln egzemplarzy. Książka Orinoko została wydana w alfabecie Braillea i jest dostępna dla niewidomych. W Polsce Arkady Fiedler jest patronem około 40 szkół, a w każdej z nich znajduje się Izba Pamięci Patrona. Książka Dywizjon 303 jest od wielu lat lekturą szkolną, a wyczyny bohaterskich i słynnych lotników uczestniczących w Bitwie o Anglię w 1940 r. stały się tematyką filmów dokumentalnych i fabularnego. Synowie Arkadego Fiedlera poszli, co zrozumiałe w ślady Ojca i mają w swoim dorobku po kilka egzotycznych podróży oraz wydanych książek: Arkady Radosław siedem tytułów, Marek pięć tytułów.
|
|
Arkady Fiedler urodził się 28 listopada 1894 r. w Poznaniu, był podróżnikiem, przyrodnikiem, literatem. Podczas wielu wypraw do takich krajów m.in. jak Brazylia, Kanada, Madagaskar zbierał okazy fauny i pamiątki etnograficzne. Wielką popularność przyniosły mu książki m.in. Ryby śpiewają w Ukajali, Kanada pachnąca żywicą, Dywizjon 303, Dziękuję ci kapitanie, Orinoko, Mały Bizon, Nowa przygoda Gwinea. Podczas II wojny światowej walczył w Armii Polskiej na Zachodzie. Posiadał wiele tytułów i odznaczeń państwowych i regionalnych, był także Honorowym Członkiem PTTK (1965) oraz Honorowym Członkiem Wielkopolskiego Klubu Publicystów Krajoznawczych (1980). Zmarł 7 marca 1985 r. i spoczywa na cmentarzu w Puszczykowie.
|
|
Po śmierci Ojca dalszą działalność podróżniczą i literacką podjęli jego dwaj Synowie, wzbogacając ekspozycję muzealną o nowe formy prezentacji. Muzeum w dawnym domu pisarza prezentuje książki podróżnicze, zbiory przyrodnicze, etnograficzne, religijne, ludowe, rzemieślnicze różnych ludów i kultur. Od dawna wokół domu istnieje Ogród Kultur i Tolerancji, a w nim rzeźby będące kopiami słynnych pomników dawnych cywilizacji w tym repliki piramidy Cheopsa i Sfinksa. W 2003 r. urządzono stałe ekspozycje „Tajemniczy Świat Indian” przedstawiające kulturę Azteków, Majów oraz Inków. W 2008 r. została „zwodowana” w ogrodzie „Santa Maria” – replika w skali 1:1 legendarnego żaglowca Krzysztofa Kolumba, którą osobiście odsłonił książę Krzysztof Kolumb z Hiszpanii – potomek w pierwszej linii słynnego odkrywcy Ameryki, w 2011 r. odsłonięto replikę w skali 1:1 historycznego myśliwca Hurricane, na takich samolotach walczyli piloci polscy w Bitwie o Anglię w 1940 r.
|
|
Od 1996 r. corocznie w Muzeum wręczana jest nagroda „Bursztynowy Motyl”, w Konkursie im. Arkadego Fiedlera na najlepszą książkę podróżniczą polskiego autora. Nagrodę tę zdobyli dotychczas m.in. Stanisław Szwarc-Bronikowski, Jerzy Kukuczka, Jacek Pałkiewicz, Marek Kamiński, Ryszard Kapuściński, Beata Pawlikowska, Wojciech Cejrowski, Elżbieta Dzikowska, Wojciech Jagielski, Olgierd Budrewicz, Martyna Wojciechowska, Kinga Choszcz, Jacek Hugo-Bader, Paulina Wilk, Michał Kruszona, Małgorzata Rejmer, więcej: www.fiedler.pl.
|
|
|
Podczas uroczystego spotkania jubileuszowego w dniu 15 lipca b.r. została odsłonięta oryginalna maska i strój tancerza Diablada, przywieziona przez Arkadego Radosława Fiedlera z podróży do Boliwii na początku 2019 r. W podobnych maskach występuje około 30 tysięcy tancerzy podczas słynnego festiwalu, odbywającego się corocznie w boliwijskim mieście Oruro. Maskę zaprezentowano na statku „Santa Maria”, uroczystość upłynęła w rodzinnej i radosnej atmosferze, którą uświetnił Zespół Latynoski z Peru, tradycyjną polską grochówkę przygotowała Restauracja „Sól i Pieprz” z Puszczykowa, natomiast znakomite, słodkie smakołyki, którymi można było się zachwycać w piramidzie, nasycając się przy okazji pozytywną energią płynącą z kosmosu, przygotowała Marzena Fiedler.
Tekst Wojciech Owsianowski zdjęcia Zbigniew Szmidt
|