Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
22 sierpnia 2019
Tratwą PIELGRZYM z Krakowa do Kołobrzegu (IV)
Koniec wieńczy dzieło

Nasza australijska flaga w dalekim Kołobrzegu!

Z DZIWNOWA DO KOŁOBRZEGU. Niezwykły rejs tratwą PIELGRZYM z Krakowa do Kołobrzegu zorganizowany przez Członków i Działaczy Ligi Morskiej i Rzecznej (LMiR) dla upamiętnienia 100.lecia działalności tej organizacji oraz 40.rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski dobiegł końca. Tratwa wypłynęła z Krakowa w dniu 18 maja b.r. w rocznicę urodzin Jana Pawła II, natomiast w dniu 1 sierpnia b.r., w 75.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego tratwa wpłynęła rzeką Parsętą do portu w Kołobrzegu i zakotwiczyła w Basenie Solnym im. 100.lecia Ligi Morskiej i Rzecznej. Z okazji tej rocznicy o godz. 17.00 na maszt podniesiono flagę Powstania Warszawskiego oraz odpalono race rocznicowe.

Link do poprzedniego odcinka

Wcześniej na łamach Pulsu Polonii z dnia 28 czerwca, 23 lipca oraz 13 sierpnia b.r. informowano o tym niecodziennym, niezwykłym i nadzwyczajnym wydarzeniu wodniackim. Czwarty i ostatni etap rejsu tratwą PIELGRZYM prowadził wodami morskimi Bałtyku na trasie Dziwnów – Kołobrzeg, rozpoczął się o godz. 4.00 i zakończył o godz. 14.00 w dniu 1 sierpnia b.r. Podczas odcinka morskiego panowały dobra pogoda i spokojne morze. Na tratwie płynęli retman Marek Padjas oraz Witold Iwanicki z Warszawy i Waldemar Budzyń z Sandomierza. Tratwę holował jacht motorowy SPINIO z kapitanem Bogdanem Jałoszyńskim i prezesem Oddziału Kołobrzeskiego LMiR Antonim Szarmachem.

Rejs ubezpieczał jacht asekuracyjny MISJA Wojciecha Chodkowskiego, twórcy tratwy PIELGRZYM. Warto wymienić kilka danych statystycznych, świadczących o ogromie organizacyjnym tego wydarzenia. Rejs na odcinku Kraków – Kołobrzeg trwał 75 dni od 18 maja do 1 sierpnia b.r. Tratwa przepłynęła około 2 tys. kilometrów, pod 90 mostami i zaliczyła 18 śluz. Rejsowi towarzyszyła Poczta Specjalna Wodna, którą odbierano w Krakowie, Kazimierzu Dolnym, Płocku, Nakle n/Notecią, Krzyżu Wlkp. i Szczecinie, używano okolicznościowych datowników oraz specjalnie wydanych, ciekawych kartek pocztowych.








Kilka osób, tj. Marek Padjas, Zbigniew Krzysztofiak, Witold Iwanicki i Waldemar Budzyń stanowiło „żelazną” załogę tratwy, natomiast ogółem na tratwie odbyło podróż około 60 osób, byli to sympatycy, koledzy, wodniacy, dziennikarze, pracownicy Poczty Polskiej oraz przedstawiciele wielu instytucji. Na usta cisną się słowa: KONIEC WIEŃCZY DZIEŁO.

PRZYGOTOWANIE POMNIKA DO ODSŁONIĘCIA.
Liga Morska i Rzeczna obchodziła w 2018 r. jubileusz 100. rocznicy działalności, wspierającej rozwój gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej, obronności, turystyki wodnej, żeglarstwa, kultury morskiej i rzecznej, świadomości morskiej oraz uczenia patriotyzmu. Senat Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 12 grudnia 2018 r. podjął uchwałę o ustanowieniu 2019 r. Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej. Z tych okazji w dniu 26 maja 2018 r. podczas Zlotu Jungów w Kołobrzegu Basen Solny, przy ul. Warzelniczej otrzymał imię 100.lecia Ligi Morskiej i Rzecznej.


Most w Dziwnowie


Cumowanie w Kołobrzegu


Powitanie w Kołobrzegu

W dniach 18 maja do 1 sierpnia 2019 r. odbył się rejs tratwą PIELGRZYM pod hasłem „Od Tatr do Bałtyku”, a w dniach 1 do 16 sierpnia b.r. trwały przygotowania do odsłonięcia pomnika 100.lecia Ligi Morskiej i Rzecznej, który znajduje się w pobliżu Basenu Solnego, przy ul. Warzelniczej. Pomnik o charakterze współczesnym jest dziełem artysty rzeźbiarza Romualda Wiśniewskiego, składa się z tablicy informacyjnej (brąz), średniowiecznej kotwicy wyłowionej z morza oraz masztu o wysokości 18 metrów, który na tratwie PIELGRZYM przebył trasę z Krakowa do Kołobrzegu. Liczba 18 to symbol historyczny, bowiem w dniu 18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II, natomiast 1 października 1918 r. to początek działalności Ligi Morskiej i Rzecznej. Konstrukcję pomnika wykonało PHU HYDROBUD Adam Dzik. Wcześniej maszt ustawiła, co nie było łatwe, Kołobrzeska Straż Pożarna oraz odbyło się przekazanie flagi australijskiej – daru Kosciuszko Heritage Inc. & "Pulsu Polonii" z Sydney dla LMiR przez Różę i Wojciecha Owsianowskich.


Za chwile odsłonięcie pomnika


Na lewo od pomnika - worek z listami


Uroczyste przekazanie australijskiej flagi

ODSŁONIĘCIE POMNIKA
Uroczystość odsłonięcia pomnika 100.lecia Ligi Morskiej i Rzecznej odbyła się w dniu 17 sierpnia b.r. przy Basenie Solnym im. LMiR, przy ul. Warzelniczej, prowadzącej do Mariny Solnej Kołobrzeg i Reduty Morast. Punktualnie o godz. 12.00 cztery szklanki (uderzenia), które wybił zasłużony żeglarz kołobrzeski Janusz Kowalkiewicz z dzwonu tratwy PIELGRZYM rozpoczęły uroczystość odsłonięcia pomnika, zabrzmiał "Hymn do Bałtyku" oraz podniesiono na maszcie flagę LMiR. Prezes Oddziału LMiR w Kołobrzegu Antoni Szarmach powitał przedstawicieli Władz, Parlamentarzystów, Pracowników Morza, Członków i Działaczy LMiR, Pracowników Poczty Polskiej z wielu miast, Gości krajowych i zagranicznych oraz licznych wczasowiczów i turystów.


Retman tratwy PIELGRZYM - komandor Marek Padjas podziękował wszystkim pracownikom Poczty Polskiej za pomoc i zaangażowanie w działalność Poczty Specjalnej Wodnej podczas rejsu, a Dariuszowi Janowskiemu ze Szczecina wręczył worek poczty w celu przekazania jej adresatom. Marek Padjas omówił przebieg rejsu na trasie Kraków – Kołobrzeg oraz podziękował wszystkim Osobom oraz Instytucjom za pomoc i życzliwość, wręczył także pamiątkowe nagrody Osobom szczególnie zasłużonym dla organizacji i przebiegu rejsu.

Zabierając głos Kazimierz Ratajczyk, red. naczelny "Kołobrzeskich Wiadomości" powiedział m.in.: „… Ta zabytkowa kotwica, wyłowiona przed laty z bałtyckiego morza, jak każda kotwica na pokładzie: łodzi, małego statku, jachtu i żaglowca, kutra rybackiego, statku handlowego, czy też nowoczesnego wycieczkowca jest i niech będzie dla nas symbolem nadziei, pewności, bezpieczeństwa żeglugi, nieugiętości i zwycięstwa w pracy na morzu…”.

Wśród osób uczestniczących w uroczystości odnotowano kilka „kangurów”, tj. Osób, które wcześniej przebywały w Australii, należą do nich: retman Marek Padjas i Janusz Kowalkiewicz z Kołobrzegu, Elżbieta Kasińska z Wyszkowa oraz Wojciech Owsianowski z Poznania, do grupy „kangurów” dołączył także Kołobrzeżanin Łukasz Krzysztofiak zamieszkały na stałe w Perth, który przybył z Australii w odwiedziny rodzinne. Odsłonięcia pomnika dokonali: wiceprezydent Kołobrzegu Ewa Pełechata, wicestarosta Jacek Kuś, kpt. Włodzimierz Grycner, rzeźbiarz Romuald Wiśniewski i komandor Marek Padjas.

Warto wspomnieć, że wielu uczestników uroczystości skorzystało z okazji zwiedzenia portu jachtowego i odbyło ciekawe rozmowy z żeglarzami, więcej: www.marinakolobrzeg.pl.


XX Ogólnopolskie Zawody „JAZDA ROWEREM PO DESCE NA WODZIE”.
Niesamowitą atrakcją dla uczestników uroczystości odsłonięcia pomnika LMiR były XX Ogólnopolskie Zawody „Jazda rowerem po desce na wodzie”, jedyna taka impreza sportowa w naszym kraju, która zawsze gromadzi tłumy widzów. W zawodach uczestniczyło 48 osób (kobiety i mężczyźni). Do pokonania była odległość 21 metrów jazdy na desce, położonej na wodzie, podtrzymywanej przez gumowe koła wypełnione powietrzem. Start do jazdy znajdował się przy tratwie PIELGRZYM, na której przebywali sędziowie i prowadzący zawody Antoni Szarmach jako konferansjer. Każdy z zawodników chcąc nie chcąc musiał wpaść do wody, zwycięzcą jednak był ten zawodnik, który przejechał wyznaczony dystans.








Co dziwne w tegorocznych zawodach dystans 21 m przejechało 5 osób i konieczna była dogrywka, aby ustalić kolejność miejsc. Oto nazwiska zwycięzców: Dwa pierwsze miejsca uzyskali: Kamil Rybak i Damian Borowski, II miejsce - Zdzisław Klasiński, III miejsce – Adam Borowski, IV miejsce – Justyna Patro. W Reducie Morast odbyło się rozdanie cennych nagród, występy artystyczne oraz wspólna zabawa, która zakończyła atrakcyjną przygodę rowerem na wodzie. Jak zawsze „dobrym duchem” wyżej wymienionych wydarzeń była Gabriela Antos – Gabrysia, zasłużona działaczka LMiR.

Tekst Wojciech Owsianowski
zdjęcia Marek Padjas
współpraca Kazimierz Ratajczyk i Antoni Szarmach

You Tube -Hymn do Bałtyku & słowa