Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
12 wrzesnia 2019
Wielki Odpust w Tulcach. Pielgrzymki wielkopolskie
Wojciech Owsianowski

W całej Polsce, jak ona długa i szeroka, od bardzo dawnych czasów, każdego roku, od lata do jesieni wędrują do miejsc świętych - sanktuariów liczne pielgrzymki z okazji odpustów, czyli święta patrona lub patronki kościoła. Od dawna przyjęto uważać, że pielgrzymki obok procesji Bożego Ciała są najbardziej znanymi i popularnymi formami okazywania swojej pobożności przez katolików. Za najstarszą w Polsce uważa się pielgrzymkę cesarza Ottona III do grobu świętego Wojciecha w Gnieźnie, która miała miejsce w 1000. roku, w której cesarzowi towarzyszył władca Polski książę Bolesław Chrobry.

Pielgrzymka odbyła się na trasie Ostrów Lednicki – Gniezno, trasa liczyła około 20 km i władcy szli boso. Najważniejszymi celami każdej pielgrzymki są zazwyczaj podziękowania za otrzymane łaski oraz prośby o pomoc w sprawach trudnych, a niekiedy beznadziejnych. Najdłuższą pielgrzymką w Polsce jest Pielgrzymka Kaszubska, odbywająca się na trasie Hel – Częstochowa, licząca około 640 km. W bieżącym roku odbyła się ona po raz 38, trwała 19 dni w terminie 25 lipca do 12 sierpnia i towarzyszyło jej hasło: „W Mocy Bożego Ducha”.

Wielkopolska jest znana z licznych sanktuariów oraz szlaków pielgrzymkowych. Za najbardziej popularne uważa się Sanktuaria Maryjne, znajdujące się w miejscowościach: Tulce, Górka Klasztorna, Markowice, Rokitno, Szamotuły, Dąbrówka Kościelna, Lubasz, Skulsk, Skrzatusz, Licheń Stary, Górka Duchowna, Gostyń – Święta Góra. Na uwagę zasługują także sanktuaria: Krzyża Świętego w Biezdrowie, św. Wojciecha w Gnieźnie, św. Józefa w Kaliszu oraz św. Idziego w Mikorzynie. Do wymienionych miejsc świętych należy dodać jeszcze pięć sanktuariów poznańskich, a wśród nich trzy Maryjne oraz Krzyża Świętego w katedrze i św. Józefa na Wzgórzu św. Wojciecha.






Tak się dla mnie dobrze zdarzyło, że w dniu 1 września b.r. mogłem uczestniczyć wspólnie z moją żoną Różą w jednej z licznych pielgrzymek, które tego dnia podążały od wczesnych godzin rannych do Tulec, jednego z popularnych „miejsc świętych”, znajdujących się w pobliżu Poznania. Długość tras pielgrzymkowych z różnych miejscowości wynosiła w granicach 4 – 10 km, lecz odległość nie miała tutaj większego znaczenia, natomiast problemem były iście australijskie temperatury panujące tego dnia w Wielkopolsce, sięgające w słońcu prawie 40 st. C.

Nasza pielgrzymka z kościoła p.w. św. Andrzeja Apostoła ( XVII wiek) w Spławiu wyruszyła o godz. 10.00 i prowadził ją ks. proboszcz Waldemar Szkudlarek. Był czas na wspólne modlitwy, śpiewy, a także osobiste rozważania oraz intencje, nie brakowało także humoru sytuacyjnego. Pielgrzymka nasza podążała na Wielki Odpust Narodzenia NMP w Tulcach, który odbywał się w dniach 25 sierpnia do 1 września 2019 r. Odpust był przeznaczony dla wielu grup modlitewnych, uczestniczyło w nim kilka tysięcy osób i odbywał się pod hasłem „Z Maryją w nowe czasy”.

Nauki rekolekcyjne wygłaszał o. Mirosław Grabowicz proboszcz sanktuarium w Bardzie Śląskim. Sanktuarium Maryjne w Tulcach to jedno z popularniejszych miejsc świętych, odwiedzane w ciągu całego roku. Pielgrzymów przyciąga kościół późnoromański (XIII w.) p.w. Narodzenia NMP, a w nim figura Matki Bożej z Dzieciątkiem późnogotycka (XVI w.). Kult Maryjny liczy kilka wieków, a cudowność miejsca była wielokrotnie potwierdzana. Figura w swej historii była kilkakrotnie koronowana, ostatni raz w dniu 2 września 1979 r., której za zgodą Stolicy Apostolskiej dokonał ks. abp Jerzy Stroba Metropolita Poznański. W bieżącym roku obchodzono jubileusz 40-lecia papieskiej koronacji i z tej okazji otrzymała ona ozdobny wieniec dwunastu gwiazd.






Wszystkie pielgrzymki w Tulcach witał, błogosławił i święcił proboszcz ks. kan. Marian Libera. Mszę świętą odpustową koncelebrowaną dla kilku tysięcy pielgrzymów odprawił i homilię wygłosił ks. biskup Zdzisław Fortuniak. W uroczystej mszy świętej uczestniczyli także członkowie Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce, więcej: www.rycerzekolumba.com. Podczas uroczystości wystąpiła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Ołoboku.

Tekst i zdjęcia Wojciech Owsianowski