Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
27 wrzesnia 2019
Konkurs: Pomnik Polonii
Prof. Zygmunt Judycki

Z inicjatywy członków Fundacji Polonia Semper Fidelis powołany został 4 września 2018 roku Komitet Budowy Pomnika Polonii w Warszawie. Inicjatywa spotkała się już z aprobatą i deklaracją pomocy ze strony m.in. Muzeum Niepodległości w Warszawie, Stowarzyszenia Muzeum Policji w Kielcach, Fundacji SEDEKA w Warszawie, Fundacji Willa Polonia z Lublina, Oddziału Wychodźstwa im. I. J. Paderewskiego Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Zakładu Biografistyki Polonijnej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie, Fundacji Humanum Est z Pruszkowa, Redakcji Radia „Na Góralską Nutę” z Chicago, Polish American Congress (Illinois) w Chicago, Archiwum i Biblioteczka „Vox Pelegrina” z Mareil-sur-Mauldre (Francja) oraz Stowarzyszenia Polskich Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie (A.P.A.J.T.E.) z siedzibą w Paryżu.

Dziś poza granicami Polski żyje ponad 20 milionów naszych rodaków. Są to zarówno potomkowie Polaków, którzy opuszczali Polskę z powodów politycznych czy gospodarczych, jak i dzisiejsi emigranci szukający swoich szans poza granicami naszego kraju. Polscy emigranci budowali i budują swoje życie wrastając w społeczności wielu krajów świata, nie zapominając jednocześnie o swoim pochodzeniu. W trudnych momentach naszej historii Polonia miała ogromny wpływ na losy Polski, aktywnie wspierała nasze dążenia do niepodległości, wspomagała i czynnie uczestniczyła w odbudowywaniu polskiego państwa.

My Polacy jesteśmy również dumni z wielu dokonań i osiągnięć Polaków i osób polskiego pochodzenia w ich krajach osiedlenia. Tworzyli tam często wyjątkowe dzieła, którymi zyskiwali szacunek i uznanie na całym świecie. Za wierność swojej Ojczyźnie – Polsce, za wkład w walkę o naszą niepodległość, za dokonania, które zadziwiały świat, za kultywowanie polskości, za wielki patriotyzm ofiarujemy Polonii w podzięce ten symboliczny dowód uznania – pomnik Polonii. Będzie to hołd dla wielu pokoleń polskich emigrantów, którzy współtworzyli i współtworzą nasze narodowe dzieje.

Komitet swoim działaniem obejmuje obszar Rzeczypospolitej Polskiej oraz teren innych państw z poszanowaniem tamtejszego prawa. Komitet będzie pozyskiwał fundusze na rzecz budowy wspomnianego pomnika oraz na konferencje naukowe i wydawnictwa dotyczące Polonii, a w szczególności Leksykonu Polonii zawierającego ok. 10.000 biogramów, który będzie publikacją towarzyszącą podczas uroczystości odsłonięcia pomnika..

Prof. Zbigniew Judycki Koordynator Budowy Pomnika Polonii[] Wiceprezes Fundacji Polonia Semper Fidelis dr Anna Kozyra

www.fundacja-psf.com

www.bcc.org.pl/pomnik-polonii/

Po całej kuli ziemskiej rozsypali się bracia nasi, Polacy. Spotkać ich można w Moskwie i Berlinie, w Irkucku i Nowym Jorku, nad Renem i Amurem, nie mówiąc o takich okolicach, jak: Wołyń, Podole, Ukraina i Litwa. Wszyscy oni tę posiadają wspólność wobec naszego serca i pamięci, że – prawie ich nie znamy, bardzo niewiele o nich wiemy i nader mało interesujemy się nimi.
Bolesław Prus


REGULAMIN MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU RZEŹBIARSKIEGO NA OPRACOWANIE KONCEPCJI POMNIKA POLONII W WARSZAWIE

Organizatorem konkursu jest Fundacja Polonia Semper Fidelis

1. Celem konkursu jest wyłonienie spełniającego najwyższe kryteria artystyczne projektu pomnika symbolizującego Polonię świata. Autorom projektów pozostawia się swobodę wypowiedzi artystycznej. Idea budowy pomnika powstała z inicjatywy członków Fundacji Polonia Semper Fidelis przy deklaracji współpracy ze strony: Muzeum Niepodległości w Warszawie, Oddziału Wychodźstwa im. I. J. Paderewskiego Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Business Centre Club w Warszawie, Stowarzyszenia Muzeum Policji w Kielcach, Zakładu Biografistyki Polonijnej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie, Fundacji Sedeka w Warszawie, Kongresu Polonii Amerykańskiej w Chicago, Fundacji Willa Polonia z Lublina oraz Stowarzyszenia Polskich Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Paryżu.

2. Dziś poza granicami Polski żyje ponad 20 milionów naszych rodaków. Są to zarówno potomkowie Polaków, którzy opuszczali Polskę z powodów politycznych czy gospodarczych, jak i dzisiejsi emigranci szukający swoich szans poza granicami naszego kraju. Polscy emigranci budowali i budują swoje życie wrastając w społeczności wielu krajów świata, nie zapominając jednocześnie o swoim pochodzeniu. W trudnych momentach naszej historii Polonia miała ogromny wpływ na losy Polski, aktywnie wspierając dążenia do niepodległości oraz wspomagając i czynnie uczestnicząc w odbudowywaniu polskiego państwa. Jesteśmy dumni z wielu dokonań i osiągnięć Polaków i osób polskiego pochodzenia w ich krajach osiedlenia. Tworzyli oni tam często wyjątkowe dzieła, którymi zyskiwali szacunek i uznanie na całym świecie. Za wierność swojej Ojczyźnie – Polsce, za wkład w walkę o naszą niepodległość, za dokonania, które zadziwiały świat, za kultywowanie polskości, za wielki patriotyzm ofiarujemy Polonii w podzięce ten symboliczny dowód uznania – pomnik Polonii. Będzie to hołd dla wielu pokoleń polskich emigrantów, którzy współtworzyli i współtworzą nasze narodowe dzieje.

3. Konkurs ma charakter międzynarodowy, otwarty, rzeźbiarski.

4. Koszt budowy pomnika zostanie w całości sfinansowany ze środków pozyskanych w ramach zbiórki publicznej, prowadzonej przez wyłoniony przez Organizatora Komitet Budowy Pomnika.

UCZESTNICY KONKURSU

1. Uczestnikami konkursu mogą być osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające zdolności prawnej. Każdy z uczestników konkursu może zgłosić jedną pracę konkursową.

2. Organizator dopuszcza możliwość tworzenia Zespołów autorskich przez Uczestników. W takim przypadku członkowie Zespołu ustanawiają ze swego grona Pełnomocnika umocowanego do wykonywania w imieniu Zespołu wszelkich czynności w toku konkursu. Udzielenie pełnomocnictwa wymaga zachowania formy pisemnej. Zespół autorski może zgłosić jedną pracę konkursową.

3. Uczestnik, a w przypadku Zespołów autorskich – przynajmniej jeden z członków Zespołu, musi legitymować się ukończeniem studiów wyższych w dziedzinie sztuk plastycznych lub architektury.

4. Organizator przewiduje wydanie albumu ze wszystkimi pracami nadesłanymi na konkurs (z podaniem nazwisk autorów projektów) celem zainteresowania samorządów miejskich budową pomników w innych miastach Polski niż Warszawa.

ZAŁOŻENIA KONKURSU I UWARUNKOWANIA ROZWIĄZAŃ

1. Organizator nie narzuca Uczestnikom żadnej preferowanej formy pomnika. Projekt koncepcji niezależny od jego formy, powinien jednak uwidaczniać inskrypcję z hasłem: POLONIA SEMPER FIDELIS.

2. Organizator przewiduje wykorzystanie do wykonania pomnika materiałów wysokiej jakości, odpornych na działania czynników zewnętrznych.

3. Zakres opracowania pracy konkursowej obejmuje: a/ Część graficzna: plansze rysunkowe obrazujące cały pomnik i ewentualne rysunki jego architektonicznych detali.

b/ Część opisowa: sporządzona w języku polskim i obejmującą: opis koncepcji pomnika, informacje o przewidywanych technikach wykonania, informacje o wymiarach oraz wykorzystanych materiałach, kosztorys realizacji i montażu pomnika (kwota obejmować ma całkowity koszt realizacji, tj.: honorarium autorskie, koszt materiałów, wykonania, transport, montaż i pozostałe koszty)..

4. Organizator dopuszcza przy wygranym projekcie dokonania przez Autora projektu uzasadnionych modyfikacji. Jednakże nie mogą to być zmiany równoważne z przedstawieniem pracy odmiennej od pracy zgłoszonej w konkursie.

5. Konkurs wygrywa jeden projekt

SĄD KONKURSOWY

1. Organizator powołał Sąd Konkursowy w celu zapewnienia prawidłowego przebiegu konkursu oraz wybrania najlepszej pracy.

2. W skład Sądu Konkursowego wchodzą (w porządku alfabetycznym)
dr Adam Gałkowski, historyk Polonii
dr Janusz Gmitruk, dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego
prof. Zbigniew Judycki, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Polonii
dr Anna Kozyra, wiceprezes Fundacji Polonia Semper Fidelis
dr płk Jacek Macyszyn, historyk sztuki
mgr Stanisław Małecki, artysta grafik
prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, historyk sztuki
dr Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum Niepodległości
dr Jan Znajdek, prawnik

3. Organizator zastrzega sobie prawo do dokonywania zmian w składzie Sądu Konkursowego.

4. Sąd Konkursowy obraduje na posiedzeniach. Decyzje Sądu Konkursowego zapadają zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej 2/3 regulaminowego składu. Wszelkie decyzje Sądu Konkursowego, w tym decyzje o wyborze laureata, są ostateczne i nie przysługuje od nich środek odwoławczy.

5. Posiedzenia Sądu Konkursowego, na których dokonana zostanie kwalifikacja oraz ocena prac są tajne.

SKŁADANIE PRAC

1. Termin składania prac upływa z dniem 31 marca 2020 r.

2. Adres do przesyłania prac konkursowych:
Fundacja Polonia Semper Fidelis – Komitet Budowy Pomnika Polonii
ul. Złotych Piasków 1 m. 14, 02-759 Warszawa z dopiskiem na kopercie Konkurs Pomnik Polonii.

3. Przesyłana część graficzna i część opisowa powinny być oznaczone hasłem rozpoznawczym, umieszczonym w prawym górnym rogu planszy. Kompletne dane uczestnika należy umieścić w dołączonej do pracy zamkniętej kopercie oznaczonej wybranym hasłem. W kopercie powinny znajdować się dane autora, tj. imię i nazwisko albo nazwa firmy, dokładny adres korespondencyjny autora, numer telefonu oraz e-mail.

4. Opakowanie (koperta) pracy konkursowej nie może być opatrzone nazwą Uczestnika składającego pracę, ani innymi informacjami umożliwiającymi zidentyfikowanie autora przed rozstrzygnięciem konkursu. Przy przesyłaniu pracy za pośrednictwem Poczty Polskiej lub firmy kurierskiej, adres i nazwa podana na kopercie nie mogą być adresem i nazwą Uczestnika konkursu. 5. Nadesłana część graficzna i opisowa nie podlega zwrotowi.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1. W konkursie nie mogą uczestniczyć osoby wchodzące w skład Społecznego Komitetu Budowy Pomnika ani osoby wchodzące w skład Sądu Konkursowego.

2. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do publikacji (z podaniem nazwiska autora) wszystkich nadesłanych prac lub niektórych wybranych w prasie, tv i mediach elektronicznych oraz wystawianie ich na widok publiczny.

3. Nadesłane prace, które będą niezgodne z Regulaminem lub przysłane po terminie nie będą uczestniczyć w konkursie i nie podlegają zwrotowi.

4. Organizator może nie wybrać żadnej pracy oraz unieważnić konkurs w wypadku złożenia mniej niż dwóch prac konkursowych.

5. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany postanowień Regulaminu w każdym czasie.


KOMITET HONOROWY BUDOWY POMNIKA POLONII W WARSZAWIE Stan na 21 września 2019 r

Joanna BRZEŚCIŃSKA-RICCIO Artystka malarka (Włochy)

red. Magdalena BYKOWSKA-PIGNARD Prezes Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie z siedzibą w Paryżu

prof. dr hab. Maria FILINA Prezes Związku Kulturalno-Oświatowego Polaków w Gruzji

gen. dyw. nawig. inż. Zbigniew GALEC Fundacja Polonia Semper Fidelis

red. Andrzej GĘDŁEK Radio „Na Góralską Nutę” w Chicago

ks. prof. dr hab. Waldemar GLIŃSKI Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Marek GOLISZEWSKI Prezes Business Centre Club (Warszawa)

prof. dr hab. Stanisław GÓRKA Aktor, Akademia Teatralna w Warszawie

JE Zenon kardynał GROCHOLEWSKI b.prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej (Watykan)

Krzysztof JANCZAR Aktor

prof. dr hab. Maria KALCZYŃSKA Politechnika Opolska

prof. dr hab. med. Jerzy JURKIEWICZ Prezes Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego

prof. dr hab. Norbert KASPAREK Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

red. Anna KOS Dziennikarka (Belgia)

mjr mgr inż. Stanisław KOWALSKI Prezes Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” i Fundacji Sedeka

Małgorzata KWIATKOWSKA Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej

prof. dr hab. Henryk MALEWSKI Instytut Prawa Karnego Uniwersytetu im. Michała Romera w Wilnie

Joanna MORO Aktorka, piosenkarka

Piotr ONIKKI-GÓRSKI Dyrektor Biura Kontaktów Społecznych Business Centre Club (Warszawa)

Edward PAPALSKI Honorowy wiceburmistrz Hesdigneul-les-Béthune (Francja)

prof. dr hab. Bogdan PIOTROWSKI Uniwersytet Sabana w Kolumbii

Zygmunt POTOCKI Konsul honorowy RP w Calgary (Kanada)

Zofia SCHROTEN-CZERNIEJEWICZ Prezes Fundacji Pools Podium i redaktor naczelna „Sceny Polskiej" (Holandia)

prof. dr hab. Jan Wiktor SIENKIEWICZ Historyk sztuki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Joanna SOKOŁOWSKA-GWIZDKA Pisarka, dziennikarka, wiceprezes Austin Polish Society (Teksas, USA)

Frank SPULA Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego

Beata TYSZKIEWICZ Aktorka, prezydent Wspólnoty „Zdążyć z Pomocą”

Regina WASIAK-TAYLOR Prezes Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie

mec. Zofia WIKTOR Członek stowarzyszenia AIPRO (Włochy)

prof. dr hab. Wiesław Jan WYSOCKI Prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie

prof. dr hab. Henryk ŻALIŃSKI Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

Wiesław ŻÓŁTOWSKI, MBA Kanclerz Business Centre Club w Chicago (USA)