African Fantasy | Najstarszą kobiecą organizacją w Australii jest Koło Polek w Adelajdzie. Organizacja ta powstała w 1954 roku i nieprzerwanie działa od 65 lat. W uznaniu charytatywnej pracy Koła Polek na rzecz chorych, cierpiących, biednych i bezradnych, Gubernator Południowej Australii His Excellency the Honourable Hieu Van Le AC i Pani Le gościli Członkinie z partnerami na bankiecie w Government House w Adelajdzie.
Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele Rządu i Opozycji Południowej Australii:
Hon Jing Lee MLC Minister Asystent Premiera Południowej Australii, Shadow Minister for Multicultural Affairs and Shadow Minister for Women pani Katrine Hildeyard MP, Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej Małgorzata Kwiatkowska, Honorowy Konsul Południowej Australii pani Gosia Hill, oraz Prezes Federacji Polskich Organizacji w Południowej Australii Edward Dudziński.
Gośćmi Gubernatora były córki poprzednich Prezesów Koła Polek: Basia Samcewicz, córka pierwszej Prezeski Heleny Samcewicz (1954-1955), Jolanta Kozak, córka Izabelli Pichety (1976-1980, 1987-1995), oraz Anna Małecka, córka Ireny Małeckiej ( 1995-2007). W historii Koła Polek pamięć o wkładzie pracy wszystkich Prezesów w działalność Koła Polek nigdy nie zblaknie.
Dom Gubernatora w Adelajdzie jest najstarszym Government House w Australii. Najbardziej wiekowa część budynku pochodzi z roku 1840. Dom Gubernatora otoczony jest ogromnym parkiem pełnych wspaniałych drzew i roślin. W latach siedemdziesiątych 20 wieku nocowała tu para królewska: Królowa Elżbieta II i Książę Philip.
Government House i park wokół niego wykorzystywane są do oficjalnych funkcji z udziałem Jego Ekscelencji Gubernatora, związanych z obchodami rocznic, wręczania dyplomów, nagród, oraz uznaniem zasług w działalności na rzecz społeczeństwa osób indywidualnych lub grup o profilu niedochodowym.
|
Ze stylowego holu (State Entrance) Goście Gubernatorstwa przeszli do eleganckiej Sali Balowej ze słynnymi witrażami “Federation Windows”. Tu witani kawą, herbatą, sokami i wodą zasiedli wokół stołów chłonąc atmosferę niezwykłego miejsca. Stylowe meble, stare obrazy i piękne witraże przeniosły obecnych w erę La Belle Epoque.
Popołudniowe bankiety w Domu Gubernatora odbywają się “na stojąco”. Tym razem ze względu na podeszły wiek niektórych Członkiń Koła Polek, oraz temperaturę +38*C, zaproszono Gości do zajęcia miejsc siedzących.
Sekretarz Gubernatora zapowiedział wejście Jego Ekscelencji Hon. Hieu Van Le i zgodnie z etykietą obecni powstali.
Jego Ekscelencja serdecznie powitał dobrze mu znanych Gości. Koło Polek miało przyjemność gościć Pana Gubernatora na obchodach 60 rocznicy działalności tej organizacji w Centralnym Domu Polskim pięć lat temu.
W ciepłych słowach Gubernator wspomniał założycielki Koła Polek i ich oddanie sprawie niesienia pomocy innym.
Na przestrzeni lat Członkinie Koła Polek finansowo wspomagały szereg instytucji, jak Ośrodek dla Niewidomych w Laskach, wyposażały sierocińce w niezbędne sprzęty, wsparły Dom Samotnej Matki Caritasu w Ełku i nowo powstały Dom Pomocy dla Uzależnionych w Legionowie.
|
Równocześnie Koło Polek było jest i będzie ambasadorem polskości w społeczeństwie australijskim, organizacją propagującą kulturę i tradycję polską na wielokulturowych targach i Dożynkach w Adelajdzie. Potrawy, jak pierogi i wypieki Członkiń Koła Polek, wyprzedawane w szybkim tempie, finansowo zasilają zbiórki na cele charytatywne. Polska książka kucharska w języku angielskim „Polish Cooking In South Australia” doczekała się trzech edycji. Członkinie zgromadziły przepisy dań i wypieków reprezentujące kuchnie różnych regionów Polski.
Koło Polek wrosło w wielokulturowe społeczeństwo Południowej Australii nie zapominając o osobach potrzebujących wsparcia w naszym stanie. W ramach dorocznej akcji „Biggest Morning Tea” na tegorocznej herbatce ze wspaniałymi ciastami domowych wypieków, suma $800 została zebrana i przekazana do Cancer Council przyczyniając się do rozwoju badań nad pokonaniem raka. Corocznie Członkinie Koła Polek organizują św Mikołaja w Domu Starców im Św. Teresy obdarowując prezentami wszystkich rezydentów tej placówki. Wigilie dla rezydentów polskiego pochodzenia w Domu Starców im. Jana Pawła II rozświetlają życie naszych Seniorów polskimi potrawami świątecznymi. Domowej roboty barszcz z uszkami, pierogi i wypieki świąteczne uprzyjemniają święta Bożego Narodzenia z dala od domu. Grudniowym obchodom w domach starców towarzyszy wspaniały chór „Polanki”, śpiewając kolędy w języku polskim i angielskim.
|
65 letnia działalność Koła Polek reprezentuje prawdziwie chrześcijańskie i humanitarne wartości.
Po przemowie Jego Ekscelencji Gubernatora, Prezes Koła Polek pani Gosia Skałban OAM podziękowała Gospodarzom za zaproszenie, a Członkini Tessa Waksmundzka wręczyła Gubernatorstwu prezent od Organizacji: piękną narzutę jej rękodzieła „African Fantasy”.
Nieoficjalna część spotkania pozwoliła Gościom na osobiste kontakty z panem Gubernatorem i z panią Gubernatorową, oraz na wspólne zdjęcia. A wszystko w miłej atmosferze popołudniowej kawy, herbaty i soków, oraz towarzyszących smakołyków. Wizyta Koła Polek w Government House i spotkanie z Gubernatorem, Jego Ekscelencją Hon Hieu Van Le i panią Le pozostaną w pamięci Członkiń niezwykle miłym wydarzeniem w dziejach Organizacji.
Marysia Thiele
|